Jégkár miatt kisebb szőlőtermést várnak a szekszárdi borvidéken
Több száz hektáron esett jégkár miatt a tavalyinál kisebb szőlőtermést várnak a szekszárdi borvidéken, a nem károsodott területeken ugyanakkor jó minőségű szőlőt szüretelhetnek a termelők.
A 2170 hektáros borvidéken Bátaszék és Báta térségében július végén pusztított jégeső mintegy 550 hektáron károsította a szőlőültetvényeket – mondta Nagy István, a bátaszéki hegyközség elnöke az MTI-nek.
Van olyan, 70 hektáros ültetvény, ahol nem csak a fürtöket, hanem a leveleket és a vesszőket is tönkretette a jég, több táblában 90-100 százalékos a kár. A térségben három évtizede nem tapasztaltak hasonló jégverést – tette hozzá.
A jégeső jó termőképességű, 8-10 éves ültetvényeket ért, van ahol nem is érdemes szüretelni – jegyezte meg. A károk felmérése jelenleg is folyamatban van; az érintett területeken 80 mázsás átlagtermésre számítottak, a kár nagyságát eddig több százmillió forintra becsülik. A termelők a kárenyhítési alapból a terméskiesés értékének 30 százalékára számítanak – mondta a hegyközségi elnök.
Heimann Zoltán, a borvidék elnöke arról számolt be, hogy ott, ahol nem érte kár a szőlőket, jó termés ígérkezik, és kiemelkedő évjáratban bíznak.
A szüret hivatalosan augusztus 7-étől a korai fajták, cserszegi fűszeres, irsai olivér szedésével kezdődött, majd az oportóval folyatódik. Augusztusban a kékszőlők szürete is elkezdődik, szeptemberben a legnagyobb területen termő kékfrankos egy részét szedik, majd októberben a cabernet fajták és a merlot szürete következik.
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának adatai szerint a szekszárdi borvidéken közel 60 szőlőfajtát termesztenek, a legnagyobb területet, 602 hektárt a kékfrankos foglalja el, 470 hektár a cabernet fajták, 362 hektár a merlot ültetvények nagysága, a fehér fajták közül az olaszrizling a legjelentősebb, 95 hektáron.
A borvidéken 2016-ban 2174 hektáron 133 ezer mázsa szőlőt szüreteltek, az újbor mennyisége 92 151 hektoliter volt. Az átmenő borkészlet mennyisége 85 656 hektoliter. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A csemegeszőlő lehet a klímaváltozás egyik nyertese
Miközben a gyümölcstermesztés a hektikus időjárási körülmények miatt egyre kiszámíthatatlanabbá…
Tovább olvasom >Extrém korai szőlőszüret várható idén
A Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) szakmaközi ügyekért felelős alelnöke, Varga…
Tovább olvasom >Enyhítette az aszályt a viharos pünkösdi hétvége, a JÉGER működésére országszerte szükség volt
Nem pihentek a pünkösdi hosszú hétvége alatt a Nemzeti Agrárgazdasági…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >