Jégeső-elhárítás a Dél-Dunántúlon
Május elseje óta tizennégyszer „szállt szembe” a jégveréssel hazánk egyetlen jégeső-elhárító rendszere. A Baranya, Somogy és Tolna megyét védő hálózat működtetésére idén 128 millió forintot fordít üzemeltetője.
Számításaik szerint a befektetett összeg huszonhatszorosan térül majd meg.
Bár a "szezon" csak néhány hete kezdődött, 50 üzemóra alatt máris tizennégyszer avatkozott be a Dél-Dunántúl jégeső-elhárító rendszere. A hálózatot működtető non-profit szervezet szerint a május elsejétől szeptember harmincadikáig tartó beavatkozási időszak a jégverés szempontjából legkritikusabb öt hónapot öleli fel. A jégszemek – méretükből adódóan – ekkor tudnak jelentősebb károkat okozni a földeken.
A jégeső-elhárításnak történelmi hagyományai vannak Baranyában. 1975-től 1990-ig rakétás elhárító rendszer működött a megyében, 1991-ben pedig a Nefela Egyesülés – hegyközségekkel, önkormányzatokkal, biztosítókkal, földművelőkkel és az állammal összefogva – három megyére kiterjedő, talajgenerátoros jégeső-elhárító rendszert hozott létre. A szervezet jelenleg 141, ezüstjodid előállítására alkalmas generátort üzemeltet. Ez az anyag a talajközeli meleg, párás levegővel a zivatarfelhőbe jutva meggátolja, hogy túl nagy jégszemek alakuljanak ki, így jelentősen csökkenti a jégkár mértékét – írja az Origo.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI: Romló bizalmi indexek és gazdasági kilátások Magyarországon
Novemberben mind az üzleti szféra, mind a fogyasztók pesszimistábbá váltak…
Tovább olvasom >Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Százharminc új járművel készül a megnövekedett ünnepi forgalomra a Magyar Posta
A Magyar Posta több mint 7 millió csomag kézbesítésére számít…
Tovább olvasom >