Jégeső-elhárítás a Dél-Dunántúlon
Május elseje óta tizennégyszer „szállt szembe” a jégveréssel hazánk egyetlen jégeső-elhárító rendszere. A Baranya, Somogy és Tolna megyét védő hálózat működtetésére idén 128 millió forintot fordít üzemeltetője.
Számításaik szerint a befektetett összeg huszonhatszorosan térül majd meg.
Bár a "szezon" csak néhány hete kezdődött, 50 üzemóra alatt máris tizennégyszer avatkozott be a Dél-Dunántúl jégeső-elhárító rendszere. A hálózatot működtető non-profit szervezet szerint a május elsejétől szeptember harmincadikáig tartó beavatkozási időszak a jégverés szempontjából legkritikusabb öt hónapot öleli fel. A jégszemek – méretükből adódóan – ekkor tudnak jelentősebb károkat okozni a földeken.
A jégeső-elhárításnak történelmi hagyományai vannak Baranyában. 1975-től 1990-ig rakétás elhárító rendszer működött a megyében, 1991-ben pedig a Nefela Egyesülés – hegyközségekkel, önkormányzatokkal, biztosítókkal, földművelőkkel és az állammal összefogva – három megyére kiterjedő, talajgenerátoros jégeső-elhárító rendszert hozott létre. A szervezet jelenleg 141, ezüstjodid előállítására alkalmas generátort üzemeltet. Ez az anyag a talajközeli meleg, párás levegővel a zivatarfelhőbe jutva meggátolja, hogy túl nagy jégszemek alakuljanak ki, így jelentősen csökkenti a jégkár mértékét – írja az Origo.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben
Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett,…
Tovább olvasom >