Javult az agrárágazat jövedelmezősége
A mezőgazdaságban a 2011 óta folyamatosan bővülő és 2015-ben újabb rekordot elérő kibocsátás, valamint az emelkedő agrártámogatások hatására javult az ágazat jövedelmezősége, nőtt a foglalkoztatottak létszáma és javultak a kilátások is – mondta az agrárgazdaságért felelős államtitkár szerdán a 30. Bábolnai Nemzetközi Gazdanapok megnyitóján.
Czerván György felidézte, hogy a mezőgazdaság kibocsátása tavaly 2453 milliárd forint volt, 45,5 százalékkal haladta meg a 2010. évit, a szektorban 211 ezer munkavállalót foglalkoztatnak, a létszám egy év alatt 11 százalékkal emelkedett.
Egy nemrégen készült országos felmérés alapján a mezőgazdasági kis- és középvállalkozások hangulata kedvező, tízből hat agrárvállalkozás legalább ugyanannyi árbevételt vár az idén, mint tavaly, az árbevétel növekedésére számítók pedig átlagosan 15 százalékos bővüléssel kalkulálnak – tette hozzá.
Az agrárexport 2015-ben újra bővült, és megközelítette a 8 milliárd eurót. A mezőgazdasági export értéke 35 százalékkal, az aktívum 41 százalékkal haladta meg 2015-ben az öt évvel korábbit – ismertette az államtitkár.
Czerván György a 2017-es költségvetés egyik nyertesének nevezte az agráriumot, és felidézte, hogy idén 657 milliárd, jövőre 763 milliárd forintot fordítanak a mezőgazdaságra a vidékfejlesztési és halászati programok támogatásával együtt.
A nemzeti támogatások keretösszege idén 88 milliárd forint volt, a 2017-es költségvetésben több mint 91 milliárd forint szerepel.
Az államtitkár elmondta, hogy a nyári aratás hozamai minden növényfajtánál kedvezően alakultak. A búza termésmennyisége meghaladta az ötmillió tonnát, ezzel elérte a 2015-ös szintet. A tavalyi mennyiségekhez képest 27 százalékkal több őszi árpa, 37 százalékkal több repce termett. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara termésbecslései szerint kukoricából nyolc millió tonna, napraforgóból 1,8 millió tonna kerülhet a magtárakba, mely az előző évit 20, illetve 16 százalékkal haladja meg.
Czerván György beszélt arról is, hogy a baromfivágások élősúlyban nyolc százalékkal nőttek az idén, a sertéspiacon pedig a válság lassan véget ér. Az Európai Unióban az árak április közepén nőni kezdtek, három hónap alatt 35 százalékkal emelkedtek a termelői árak, ez már nyereséges termelést tesz lehetővé – ismertette.
Az államtitkár kiemelt agrárkormányzati törekvésnek nevezte, hogy a tejágazat elmúlt években tapasztalt fejlődése a válság ellenére se törjön meg.
A politikus elmondta, az Európai Unió újabb ötszáz millió eurós, tejágazatot segítő programról döntött, melynek Magyarország kapta a 2,7 százalékát, ami mintegy 3 milliárd forint támogatást jelent. Ehhez a támogatáshoz a kormány a költségvetésből további 3 milliárd forintot biztosít.
A Bábolnai Nemzetközi Gazdanapok az ország legrégebbi agrár seregszemléje. Több szántóföldi gépbemutatót tartanak, szakmai fórumokat rendez a Gabonatermesztők Országos Szövetsége és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a szombatig tartó eseménnyel egy időben országos díjugrató bajnokságot rendeznek a Bábolna Nemzeti Ménesbirtok Kft. lovaspályáján. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >