Javult a gazdasági hangulat februárban az euróövezetben

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2022. 02. 25. 11:05

Februárban három havi csúcsot ért el az euróövezeti gazdasági hangulatindex, miközben a fogyasztói hangulat 11 havi mélypontra esett, a feldolgozóipari hangulati mutató pedig rekordhoz közelített, a foglalkoztatási várakozások rekordot értek el az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága, a DG EcFin pénteki jelentése alapján.

 

Ellentétesen mozog a német gazdasági és fogyasztói hangulat

Három egymást követő csökkenés után a gazdasági hangulatmutató (ESI) februárban az EU-ban 1,2 ponttal 112,8 pontra, az euróövezetben 1,3 ponttal 114,0 pontra emelkedett.

A foglalkoztatási várakozások mutatója (EEI) új történelmi csúcsra emelkedett az EU-ban 2,4 ponttal 115,8 pontra, az euróövezetben pedig 2000 májusa óta a legmagasabb értékre, 2,6 ponttal 116,2 pontra.

Az EU-ban az ESI februári növekedését a szolgáltatások, a kiskereskedelem és – kisebb mértékben – az építőipar iránti bizalom növekedése váltottak, míg az iparban gyakorlatilag nem változott, a fogyasztók körében pedig enyhén csökkent. A legnagyobb uniós gazdaságok közül javult az ESI Spanyolországban (+2,4), Franciaországban (+1,9), Németországban (+1,2) és Olaszországban (+1,0), míg Hollandiában és Lengyelországban gyengült (egyaránt -1,7).

Az ipari bizalom nagyjából stabil maradt az euróövezetben 0,1 ponttal emelkedett 13,9 pontról 14,0 pontra, a várt 14,2 pont helyett. A mutató közel jár a tavaly júliusi 14,7-es rekordmagas szinthez, miután a gazdasági szereplők értékelései a mutató valamennyi összetevőjére (termelési várakozások, a teljes rendelésállomány jelenlegi szintje, késztermékkészletek) vonatkozóan nagyjából változatlanok maradtak.

Az euróövezeti szolgáltató szektorban 13,0 pontra emelkedett a tíz havi mélypontnak számító 9,1 pontról, a várt 10,3 pont helyett. A szolgáltatási bizalom az EU-ban 3,5 pontos emelkedéssel 9,5 pontról 13,0 visszanyerte a decemberi és januári erős veszteségek egy részét, köszönhetően a múltbeli üzleti helyzet, a múltbeli kereslet és különösen a várható kereslet jobb értékelésének.

A fogyasztói bizalomban újabb enyhe csökkenés következett be, az euróövezet fogyasztói bizalmi mutatója 2022 februárjában 0,3 pontos csökkenéssel mínusz 8,8-as értéket mutatott, ami tavaly március óta a legalacsonyabb érték. A fogyasztók pénzügyi helyzetükről alkotott véleménye romlott, ahogy kisebb mértékben romlott a nagyobb használati cikkek iránti vásárlási szándékuk és a jövőbeni pénzügyi helyzetük megítélése is. Egyedül az általános gazdasági helyzetével kapcsolatos várakozások javultak.

Az Európai Unió egészében a fogyasztói hangulat 0,2 ponttal mínusz 10,0 pontra csökkent, ami szintén a leggyengébb érték az elmúlt tizenegy hónapban.
A kiskereskedelmi bizalom már második hónapja erősödött , februárban 1,7 ponttal 5,4 pontra az euróövezetben, amit a gazdasági szereplők üzleti helyzetre vonatkozó várakozásainak erőteljes javulása és kisebb mértékben a készletek mennyiségére vonatkozó mérsékelten romló értékelések okoztak. Míg ez utóbbi fordított előjellel lép be a bizalmi mutatóba, azaz az alacsony készleteket a nagy kereslet jeleként értelmezik, a jelenlegi helyzetben ez is a kínálat folyamatos szűkösségére utal. A kiskereskedelmi bizalom utolsó összetevőjeként a gazdasági szereplők múltbeli üzleti helyzetről alkotott véleménye nagyjából változatlan maradt.

Az építőipari bizalom javult, az EU-ban 1,2 ponttal 6,6 pontról 7,8 pontra, az euróövezetben pedig 8,1 pontról 9,9 pontra, mivel a gazdasági szereplők foglalkoztatási várakozásai optimistábbak lettek, és a rendelésállomány szintjének megítélése új történelmi csúcsot ért el. A mutató 2021. februári emelkedésének kezdete óta először csökkent azoknak az építésügyi vezetőknek az aránya, akik a munkaerőhiányt (29,9 százalék, a januári 31,4 százalék után) jelölték meg az építési tevékenységet korlátozó tényezőként (29,9 százalék, a januári 31,4 százalék után). Hasonlóképpen, az anyagokat és/vagy berendezéseket korlátozó tényezőként jelző vezetők aránya (28,6 százalék) nagyjából változatlan maradt, először azóta, hogy 2021 elején meredeken emelkedni kezdett. (MTI)

Kapcsolódó cikkeink