Javult a gazdasági hangulat az euróövezetben és az EU-ban is szeptemberben
Javult a gazdasági hangulat az euróövezetben és az Európai Unióban is szeptemberben.
Az Európai Unió gazdasági és pénzügyek főigazgatósága (EcFin) által csütörtökön kiadott jelentés szerint az augusztusi 103,5 pontról, 1,4 ponttal, 104,9 pontra emelkedett a gazdasági hangulatindex (Economic Sentiment Indicator, ESI) az euróövezetben. Elemzők stagnálásra számítottak.
Az Európai Uniót tekintve a gazdasági hangulatindex 1,8 ponttal 105,6 pontra nőtt az év kilencedik hónapjában. A 28 tagállam közül leginkább, 6,1 ponttal, Cipruson romlott a gazdasági hangulat, a legerősebben pedig Finnországban javult, 3,9 ponttal.
A gazdasági hangulatindex hosszú távú átlaga 100 pont minden tagállam esetében. A 100-nál magasabb pontszám a gazdaságot derűlátóan megítélők túlsúlyára utal, az alacsonyabb viszont borús kilátásokat tükröz.
A nagyobb euróövezeti nemzetgazdaságok körében Németországban 1,6 ponttal, 107,1 pontra, Franciaországban 1,9 ponttal, 102,2 pontra, Olaszországban 0,4 ponttal, 103,5 pontra, Spanyolországban pedig 0,5 ponttal, 105,0 pontra növekedett a gazdasági hangulatindex. A legnagyobb nem euróövezeti uniós tagállamban, Nagy-Britanniában 0,6 ponttal, 104,6 pontra emelkedett a mutató értéke.
A 19 tagú euróövezetben a feldolgozóipari bizalmi index javult, mínusz 4,3 pontról mínusz 1,7 pontra nőtt, miközben elemzők mínusz 4,1 pontra számítottak. A fogyasztói bizalmi index értéke mínusz 8,2 ponton stagnált, egyezően az elemzők várakozásával. A szolgáltatások terén 9,9 pontról 10,0 pontra, a kiskereskedelemben pedig mínusz 1,1 pontról 0,5 pontra kúszott fel a hangulatindex értéke. A termelők és a fogyasztók egyaránt áremelkedésre számítanak: a termelői árvárakozásokat tükröző mutató értéke mínusz 0,8 pontról 0,0 pontra, a fogyasztóié pedig 3,3 pontról 4,7 pontra emelkedett.
A magyarországi ESI 109,7 pontra javult szeptemberben az augusztusi 109,4 pontról. Az alindexek közül a feldolgozóipari 3,3 pontról 2,8 pontra, a szolgáltatásoké pedig 1,8 pontról 0,7 pontra romlott, míg a fogyasztói bizalmi mutató mínusz 17,6 pontról mínusz 17,3 pontra, a kiskereskedelmi mínusz 0,8 pontról 2,0 pontra, az építőipari pedig mínusz 21,5 pontról mínusz 14,1 pontra javult.
Egy másik felmérés szerint az euróövezetben az üzleti hangulatindex jelentősen, 0,42 ponttal, 0,45 pontra erősödött, rácáfolva a gyakorlatilag stagnálást, 0,05 pontot valószínűsítő elemzői várakozásokra. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >Dinamikusan nőtt a magyar agrárexport az év első felében
Célt értek a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar megújítására tett intézkedések…
Tovább olvasom >Közös online petíció indult a gazdák védelmére
A gazdatársadalom megvédése és a biztonságos élelmiszerellátás fenntartása érdekében a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Megjelent a Trade magazin legújabb száma!
A digitális verzió ezúttal is bővített formában, 184 oldalon jelent meg. Alább, a levél alján…
Tovább olvasom >Csökkent az ipari termelés Magyarországon: a német függés mérséklését sürgeti az NGM
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, naptárhatástól megtisztított adatai szerint…
Tovább olvasom >NGM: Fogyasztóvédelmi Tanács ülés a fogyasztói jogok védelme és a hazai fogyasztóvédelmi intézményrendszer hatékonysága érdekében
A fogyasztóvédelemért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) rendezte meg az év…
Tovább olvasom >