Javult a fogyasztói hangulat az Egyesült Államokban szeptemberben
Javult a fogyasztók hangulata az Egyesült Államokban szeptemberben a Michigan egyetem szokásos havi felmérésének tanúsága szerint, jelezve, hogy az egyre több bizonytalanság dacára a fogyasztók derűlátóak, és emelkedő kiadásaikkal továbbra is támogatják a gazdaság növekedését.
A pénteken közölt végleges adatok szerint 93,2 pontra emelkedett a fogyasztói hangulatindex értéke az augusztusi 89,8 pontról. Az előzetesen közölt adat kissé gyengébb, 92,0 pont volt.
Az alindexek közül a következő hat hónapra vonatkozó fogyasztói várakozások mutatója 79,9 pontról 83,4 pontra, míg a jelenlegi helyzetet tükröző almutató értéke 105,3 pontról 108,5 pontra emelkedett.
Az egyéves időtávú inflációs várakozás 2,8 százalékra nőtt az előző havi 2,7 százalékról, míg az ötéves inflációs várakozás 2,6 százalékról, 2,4 százalékra csökkent.
Richard Curtin, a felmérés vezetője az adatokhoz fűzött értékelésében kiemelte: bár meglehetősen kedvező maradt a trend, érzékelhetőek a lassú erózió jelei. A fogyasztói hangulatindex harmadik negyedéves értéke (93,8 pont) alacsonyabb az első félévinél (96,5 pont) és a tavalyi évinél (97,6 pont).
A fogyasztók már aggódnak a gazdasági bizonytalanságok növekedése miatt. Egyes aggodalmak a világgazdasági feltételekhez – Brexit, Irán, Szaúd-Arábia -, mások pedig a hazai gazdaságpolitikához, különösen a kereskedelempolitikához kötődnek. A problémákat eddig ellensúlyozta a kedvező pénzügyi helyzet, bár már kevesebb fogyasztó számít arra, hogy jövőre is emelkednek a bérek és csökken a munkanélküliség. A fogyasztás várhatóan lassabb ütemben, de tovább növekszik, ám csak abban az esetben, ha a gazdaságot fenyegető problémák csak szerény hatással lesznek a munkahelyekre és a bérekre – mutatott rá Curtin.
A Michigan Egyetem hangulatindexe a Conference Board gazdaságkutató intézet fogyasztói bizalmi indexe mellett a legfontosabb mérőszám ahhoz, hogy megbecsüljék, hogyan alakul a fogyasztás, amely az amerikai GDP mintegy 70 százalékát adja.
A Michigan Egyetem kutatói a havi rendszerességgel végzett reprezentatív felmérés keretében legalább ötszáz személyt kérdeznek meg telefonos interjú keretében. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az amerikai kiskereskedelmi forgalom a vártnál jelentősebben bővült júliusban
Az Egyesült Államokban az elemzők által vártnál jelentősebben bővült a…
Tovább olvasom >Júliusban lassult az infláció az Egyesült Államokban
Júliusban a várakozásoknak megfelelően lassult az infláció és a maginfláció…
Tovább olvasom >Az élelmiszer- és energiaárak nélkül kalkulált maginflációs ráta havi bázison nem változott az USA-ban
A várakozások alatt alakult júliusban a termelőiárak emelkedése mind havi,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >