Javította növekedési prognózisát a Kopint-Tárki
A márciusi előrejelzéséhez képest növelte a gazdasági növekedésre, és az inflációra vonatkozó előrejelzését is kedden kiadott konjunktúra jelentésében Kopint-Tárki Konjunktúrakutató Intézet.
Az előző jelentésben prognosztizált 4,0 százalékos GDP növekedés helyett 4,5 százalékot vár erre az évre az intézet, 2020-ra vonatkozó előrejelzését viszont változatlanul 3,2 százalékon hagyta.
A Kopint-Tárki erre az évre 3,5 százalékos éves átlagos inflációt vár a korábbi 3,0 százalék helyett, és a jövő évi várakozását is emelte 3,5 százalékról 3,7 százalékosra.
Új prognózisában az intézet emelte a bérkiáramlásra vonatkozó várakozásait: a bruttó keresetek idén 8,5 százalék helyett 9,7 százalékkal, jövőre 8,0 helyett 8,5 százalékkal emelkednek, az inflációs várakozás módosulásával azonban a reálkeresetek 5,3 százalék helyett 6,0 százalékkal, jövőre 4,7 helyett csak 4,6 százalékkal emelkednek.
A kutatóintézet várakozása szerint tovább csökken a munkanélküliség a tavalyi 3,7 százalékosról idén 3,5 százalékosra – a korábban várt 3,6 százalék helyett -, jövőre pedig 3,3 százalékos is lehet, ami szintén 0,1 százalékponttal alacsonyabb a márciusi prognózisnál.
A júniusi prognózis szerint az államháztartás GDP-arányos hiánya a tavalyi 2,2 százalékról idén nem 2,4 százalékosra emelkedik, ahogy márciusban még feltételezték, hanem 1,7 százalékosra csökken. Jövőre még nagyobbat igazított az intézet, 2,6 százalékosra növekvő deficit helyett 1,5 százalékosra csökken a hiány az előrejelzés szerint. A GDP-arányos államadósságra vonatkozó prognózis változatlanul 68,0 százalék erre az évre és 67,0 százalék 2020-ra. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Agrometeorológia: az enyhe időben erősödhetnek a kalászosok
A jövő hét elején a feltámadó szél enyhe levegőt szállít…
Tovább olvasom >Gyors növekedés előtt áll az online és diszkont élelmiszer-kereskedelem
Az online és diszkont élelmiszer-kereskedelmi csatornák fogják várhatóan a leggyorsabb…
Tovább olvasom >Agrometeorológia: a napraforgónak és kukoricának jól jött az eső, az aratásra váró búzának és repcének nem
A napraforgónak és kukoricának jól jött az elmúlt egy hét…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >