Javította GDP-előrejelzését a Takarékbank
A Takarékbank elemzői a negyedévvel korábbi 4,5 százalékról enyhén, 4,6 százalékra növelték a GDP idei emelkedésére vonatkozó előrejelzésüket, alapvetően a beruházások fellendülésére alapozva – mondta Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője Budapesten, a pénzintézet sajtótájékoztatóján.
Az éves átlagos infláció az idén 2,7 százalék lehet, és csak a jövő év közepén érheti el tartósan a 3 százalékos célt. Elmondta: az egyre nagyobb munkaerőgondok miatt bérrobbanás következhet be, részben azért is, mert mind a régiós, mind a belföldi kilátások kedvezőek.
Kifejtette, a jelentős, 7,5 százalékhoz közeli reálbér-növekedés hatására a fogyasztás dinamikája magas marad. A bank elemzői szerint a lakossági fogyasztás idén 5,0 százalékkal, 2019-ben 4,7 százalékkal nő.
A bank várakozásai szerint a beruházások idén 16 százalékkal, jövőre 9,3 százalékkal bővülnek.
Suppan Gergely kiemelte: az elmúlt hónapokban, döntően külső körülmények hatására, jelentősen gyengült a forint az euróval szemben. A gyengülést a magyar gazdaság fundamentumai nem indokolják, és ezért a bank elemzői szerint 2018 végére visszaerősödhet a magyar fizetőeszköz árfolyama a korábbi időszakot jellemző 306-315 forint/eurós sávba – mondta.
Az államháztartás eredményszemléletű GDP-arányos hiánya az idén a 2,4 százalékos terven belül zárhat, míg 2019-ben 1,8 százalék lehet. A GDP-arányos államadósság tovább csökkenhet, az idei év végére 70 százalék, jövőre 67 százalék alá kerülhet, és az Eximbankkal együtt sem lehet több 72, illetve jövőre 70 százaléknál.
Suppan Gergely szerint az építőipar a következő években is a gazdaság húzóágazata marad, nagyon jelentős építkezések, ipari, irodai fejlesztések és lakásépítések indultak el a közelmúltban. A bank prognózisa alapján az építőipar idén 17 százalékkal, jövőre 8 százalékkal bővül. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Folytatódhat jövőre a hitelezés fellendülése?
Akár még a 2021-es rekordévet is túlszárnyalhatja idén a lakossági…
Tovább olvasom >Gyors növekedés előtt áll az online és diszkont élelmiszer-kereskedelem
Az online és diszkont élelmiszer-kereskedelmi csatornák fogják várhatóan a leggyorsabb…
Tovább olvasom >Az OECD feljavította globális GDP-növekedési előrejelzését 2025-re
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) az eddigi 3,2…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >