Javította a magyar GDP 2020-as növekedésére vonatkozó prognózisát az Európai Bizottság
Javította a magyar bruttó hazai termék (GDP) 2020-as növekedésére vonatkozó prognózisát az Európai Bizottság. A brüsszeli testület szerint az eddig becsült 2,8 százalékkal szemben idén 3,2 százalékos gazdasági növekedés várható Magyarországon.
Bizottság gazdasági és pénzügyi főigazgatóságának előrejelzése a tavalyi év második felének várakozáson felüli gazdasági növekedésével magyarázza a változtatást. Ugyanakkor a szakértők a növekedési lendület kifulladását jósolják a miatt, hogy a beruházási ciklus eléri tetőpontját. A Bizottság szerint 2021-ben már csak 2,8 százalékos növekedésre lehet számítani, amely megfelel a tavaly őszi előrejelzésnek.
A várható lassulással előrevetíti a munkaerő-kereslet csökkenését, ami lefékezi a reálbér és a magánfogyasztás növekedését. Az export növekedése valószínűleg mérséklődik majd, a kulcsfontosságú exportpiacok lassuló gazdasági növekedése következtében.
Az inflációs csúcs 2020 első negyedévében várható, ami a költségnyomás csökkenése miatt az év vége felé enyhülni fog. 2020-ban éves átlagban 3,3 százalék lesz az infláció a Bizottság előrejelzése szerint, 2021-ben pedig 3,1 százalék közelében lesz.
A tavalyi évre vonatkozóan a Bizottság előrejelzése 0,3 százalékponttal, 4,9 százalékra javította a magyar gazdasági növekedésre vonatkozó becslését a tavaly ősszel kiadott prognózishoz képest. A 2019-es javulást a szakértők azzal magyarázzák, hogy a magyar gazdaság ellenállóképesnek bizonyult a nemzetközi gazdasági lassulással szemben. Ez részben köszönhető a növekvő állami beruházásoknak és az új termékcsaládok bevezetésének az autóiparban. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Elismerték a gabona és olajosnövény termesztés új ÜHG-kibocsátási értékeit
2023-ban kérte fel az Európai Bizottság a tagállamokat, hogy nyújtsanak…
Tovább olvasom >Súlyos gazdasági következményei lehetnek az élővilág pusztulásának
Az élővilág védelmének szükségessége, nem csupán etikai, hanem gazdasági szempontból…
Tovább olvasom >A hamisításokkal kapcsolatban kér információt az Európai Bizottság a Temutól
Az Európai Bizottság további információkat követel a Temu kínai platformtól,…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >