Javított negyedik negyedévi német GDP-növekedési becslésén a Destatis
Felfelé javította negyedik negyedévi németországi GDP-növekedési adatait első becsléséhez képest a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis szerdán publikált második becslésében.
2020 negyedik negyedévben a német bruttó hazai termék (GDP) szezonális és naptári kiigazítással 0,3 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest. Az egy évvel korábbihoz mérve a GDP 2,7 százalékkal csökkent, naptári kiigazítással pedig 3,7 százalékkal volt alacsonyabb.
A második becslés javulást jelent a január végén kiadott első becsléshez képest, amelyben a Destatis negyedéves összehasonlításban 0,1 százalékos GDP-növekedést mutatott ki a negyedik negyedévre vonatkozóan, az éves visszaesés 2,9 százalékos, a naptárhatástól megtisztítva pedig 3,9 százalékos volt.
A tavalyi első negyedévben 2,0 százalékkal csökkent a GDP az előző negyedévhez visszonyítva, amit a második negyedévben történelmi léptékű 9,7 százalékos visszaesés követett a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozó intézkedések következtében. A harmadik negyedévben ehhez képest 8,5 százalékkal nőtt a német gazdaság teljesítménye, majd a negyedik negyedévben 0,3 százalékkal.
Az egy évvel korábbitól a 2020-as első negyedévi német GDP 1,8 százalékkal maradt el, a második negyedévi 11,3 százalékkal, a harmadik negyedévi 3,9 százalékkal, a negyedik negyedévi pedig 2,7 százalékkal.
Az egész éves német bruttó hazai termék így 2020-ban a Destatis második becslése szerint 4,9 százalékkal maradt el a 2019-estől, naptári kiigazítással pedig 5,3 százalékkal. Az első becslésben 5,0 százalékos éves GDP-csökkenést mutatott ki a Destatis, naptári kiigazítással pedig 5,3 százalékos csökkenést.
A negyedik negyedévi GDP növekedését elsősorban a lakossági fogyasztásnak a második járványvédelmi lezárás miatt bekövetkezett visszaesése vetette vissza. A lakossági fogyasztás a negyedik negyedévben szezonális és naptári kiigazítással 3,3 százalékkal csökkent a harmadik negyedévihez képest. A csökkenés mértéke viszont kisebb volt a második negyedévben bekövetkezett 11,0 százalékos negyedéves visszaesésnél. A negyedik negyedévben azonban az állami kiadások is csökkentek 0,5 százalékkal, holott az előző három negyedévben növekedtek.
Az építőipari beruházások pozitív lökést adtak a negyedik negyedévben a bruttó hazai termék alakulásának. Szezonális és naptári kiigazítással az építőipari beruházások 1,8 százalékkal nőttek negyedéves összevetésben.
A negyedik negyedévben a külkereskedelmi forgalom növekedése is lendületet vett, az export 4,5 százalékkal nőtt naptári és szezonális kiigazítással a harmadik negyedévhez viszonyítva, az import pedig 3,7 százalékkal. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Rekordbevételt hozhat a Valentin-nap a kiskereskedelemben
A Valentin-napi költések világszerte rekordot dönthetnek idén, mind az Egyesült…
Tovább olvasom >A német piacvezető drogéria, a dm technológiába és a vásárlási élménybe invesztál
A német drogériaóriás dm Közép-Európa szerte kezdi lekörözni az élelmiszer-kiskereskedőket.…
Tovább olvasom >Németországban is elindul a HelloFresh ételházhozszállítási szolgáltatása
A HelloFresh bevezette Németországban a Factor nevű készétel-házhozszállítási szolgáltatását, amely…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hősök és árulók ‒ a visszaélésbejelentési rendszer első éve
Az egész Európai Unióban, így nálunk is legalább egy éve,…
Tovább olvasom >KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >