Javítaná az európai városlakók életminőségét az unió
Az európai városok lakosai életminőségének javítását és a városokat érintő kihívásokra adandó közös európai válaszok kialakítását célzó megállapodást kötöttek az uniós intézmények és a tagországok várospolitikáért felelős szakpolitikusai Amszterdamban – tájékoztatott az Európai Bizottság hétfőn.
Az informális miniszteri találkozón elfogadott megállapodás az unió városi programjainak menetrendjét határozza meg 12 partnerségi összefogást hirdetve meg.
A partnerségi programok közé tartozik a bevándorlók társadalmi integrációja, a levegő minősége, a városi szegénység kezelése, a lakhatás kérdése, a körkörös gazdaság, az álláslehetőségek és készségfejlesztés a helyi gazdaságban, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás, a megújuló energiaforrásokra áttérés kérdése, a fenntartható földhasználat, a városi mobilitás, a digitális átállás, valamint az innovatív és felelős közbeszerzés.
Az összehangolt partnerségi programokban való részvétel szabadon választott az uniós tagországok, ezek városai, az uniós intézmények, valamint a nem kormányzati szervezetek és az üzleti partnerek számára, lehetőséget teremtve arra, hogy együttműködjenek az Európai Unió városainak életminősége javításán – írták.
A tájékoztatás szerint négy partnerségi program kísérleti jelleggel már elindult, amelyek közül a bevándorlók társadalmi beilleszkedését segítő programot Amszterdam városa vezeti, a levegő minőségének javítását célzó programot Hollandia, a lakástámogatással foglalkozó programot Szlovákia, a városi szegénység kezelésének kérdését célzó programot Belgium és Franciaország közösen felügyeli.
A többi programot 2016 vége és 2017 nyara között tervezi indítani az uniós bizottság – áll a tájékoztatásban.
Maros Sefcovic, az Európai Bizottság energiaunióért felelős alelnöke a tanácskozást követően kijelentette: „a városok az alacsony szén-dioxid-kibocsátású gazdaság élő laboratóriumai”. Az Európai Bizottság a polgármesterekkel és a regionális hatóságokkal együtt azon dolgozik, hogy a megújuló energiaforrások területén képes legyen ösztönző és inspiráló példákat felmutatni úgy Európában, mint Európán kívül – mondta.
Corina Cretu regionális politikáért felelős uniós biztos úgy fogalmazott: „a városok a kreativitás és az európai növekedés motorjának csomópontjai”. Ugyanakkor olyan komoly kihívásokkal néznek szembe, mint a társadalmi kirekesztés, a légszennyezés vagy a munkanélküliség. „Egymással összefogva kell megoldani ezeket a problémákat” – fogalmazott.
A városfejlesztési menetrend elfogadása azt mutatja, hogy a helyi ügyek nagyobb hangsúlyt kapnak, a városokat és lakosaikat pedig bevonják az őket érintő döntéshozatalba – tette hozzá. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >Dinamikusan nőtt a magyar agrárexport az év első felében
Célt értek a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar megújítására tett intézkedések…
Tovább olvasom >Közös online petíció indult a gazdák védelmére
A gazdatársadalom megvédése és a biztonságos élelmiszerellátás fenntartása érdekében a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szkeptikusak a fogyasztók a vállalatok fenntarthatóságával kapcsolatban
2022 óta folyamatosan növekszik a vállalatok fenntarthatóság terén mutatott érettsége.…
Tovább olvasom >Masszívan lassult a belkereskedelem
Ma reggel kiskereskedelmi forgalmi adatokat tett közzé a Központi Statisztikai…
Tovább olvasom >Moore Hungary: Csaknem két hét maradt még a döntésre a csoportos társasági adózás választásáról
November 20-ig nyújthatnak be kérelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál…
Tovább olvasom >