Januári kettősség: kevesebb cég, mégis több vállalkozói optimizmus?
Bár a cégszámcsökkenés 2024 januárjában is folytatódott, az év első hónapja mégis tartogatott meglepetést, az elmúlt három év legmagasabb januári cégalapítási számát regisztrálták. Miközben az új kényszertörlési eljárások jelentősen emelkedtek, a cégalapítások növekedése arra utalhat, hogy a vállalkozói bizalom lassan, de újra erősödni kezd.
Az elmúlt évben tovább folytatódott a vállalkozások számának csökkenése, év végére 11 ezerrel kevesebb működő társas vállalkozás maradt a hazai gazdasági térképen. Az új felszámolási eljárások száma továbbra is magas maradt, 15 ezer céget érintve, miközben az új alapítások éves szinten 25 ezer alá csökkentek. A gazdasági nehézségek egyik legszembetűnőbb jele a cégalapítási kedv három éve tartó visszaesése volt.
Mindezek fényében meglepő lehet, hogy az idei év első hónapjában tapasztalt – bár ezer alatti – cégszámcsökkenés ellenére január mégis némi optimizmusra adhat okot.
Az OPTEN adatai szerint ugyanis az elmúlt három év legmagasabb januári cégalapítási számát regisztrálták idén, alig maradva el a 2 ezres határtól. Ez különösen biztató annak tükrében, hogy az előző években a január rendre a leggyengébb hónap volt ezen a téren. Sőt, ha a 2023-as havi cégalapítási adatokat nézzük, ez a szám az év hat legjobb hónapja közé is beférne. Az oktatás és a villamosenergia-szektor kivételével szinte minden nemzetgazdasági ágban több vállalkozás alakult, mint egy évvel korábban.
A januári cégmegszűnések száma is kedvezően alakult, az elmúlt évek tendenciájával ellentétben 3 ezer alá csökkent. Ez különösen figyelemre méltó, hiszen a januári hónapok hagyományosan a megszűnések élmezőnyébe tartoztak. Idén azonban a távközlés és a számítógépes programozás kivételével minden nemzetgazdasági ágban kevesebb cég szűnt meg, mint tavaly januárban.
Fontos azonban látni az árnyoldalakat is. Bár a cégalapítások száma nőtt, az új eljárások összességében emelkedtek – főként a kényszertörlések száma ugrott meg jelentősen. Az új felszámolási eljárások 13 %-kal csökkentek az előző év januárjához képest, a végelszámolások száma pedig 3 %-kal lett alacsonyabb. Ugyanakkor az új kényszertörlések értéke több mint 40 %-kal meghaladta a 2023-as januárit, és a közel 5 ezer új eljárás egyharmadát teszik ki, ami árnyalja a pozitív összképet.
„A januári cégtrend kettőssége szembetűnő, miközben a működő társas vállalkozások száma tovább csökkent, és az új kényszertörlési eljárások növekedése a jövőbeni felszámolások előszobája lehet, a cégalapítások emelkedése mégis reményre adhat okot. Ez arra utalhat, hogy a vállalkozók egyre bizakodóbban tekintenek a jövőbe – amire már régóta vártunk.” – mondta Alföldi Csaba, az OPTEN céginformációs szakértője.
Az Opten – Cégfluktuációs Index (CFI – az adott időszak alatt törölt és alapított cégek számát viszonyítja az időszak elején rendben működőkhöz képest) januári értéke átlagosan 10 százalék körül mozgott. Vármegyei szinten nézve a vizsgált időszak alatt a legmagasabb fluktuációt Budapest, Jász-Nagykun-Szolnok és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye produkálta, míg az Opten–CFI Veszprém, Csongrád-Csanád és Zala vármegyékben érte el a legalacsonyabb értékeket.
Opten – CFI vármegyénként, 2025. január
Kapcsolódó cikkeink
Csökkenő cégszám, lassuló megszűnések – merre tart a magyar vállalkozói szektor?
A társas vállalkozások száma idén már több mint kétezerrel csökkent.…
Tovább olvasom >Árrésstop Magyarországon: Kik az érintettek, és valóban indokolt a kormányzati beavatkozás?
A magyar kormány március 17-től – egyelőre május 31-ig –…
Tovább olvasom >A jövőt formáló női vezetők – egyre meghatározóbbak az üzleti világban
A nők szerepe a gazdaságban évről évre erősödik, és ezt…
Tovább olvasom >További cikkeink
IDEAAL™: a forradalmi szuperfehérje – Versenyképes fehérjekészítmény hazai szereplőktől
Egy közös kutatásfejlesztési projekt, három szereplő, egy egyedülálló tejfehérje-készítmény –…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A kiskereskedelmi forgalom bővülése 4-5 százalékos sávban van jelenleg
Az idei a gazdasági áttörés éve, 2025 második felében már…
Tovább olvasom >Az élelmiszeripar értékesítési árai 6,1 százalékkal emelkedtek
2025 februárjában az ipari termelői árak átlagosan 8,2 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >