Januárban a várt mértékben nőtt a havi szintű kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben
Januárban tavaly decemberhez képest elemzők által várt mértékben nőtt a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben, az egy évvel korábbihoz képest pedig felülmúlta a becsült növekedési ütemet.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdán azt közölte, hogy januárban az előző havihoz képest szezonális kiigazítással 0,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene az euróövezet 19 tagállamában és 0,5 százalékkal bővült az Európai Unió 27 tagállamában.
Decemberben az euróövezetben 1,1 százalékkal, az EU-ban pedig 1 százalékkal csökkent havi bázison a kiskereskedelmi forgalom.
Naptári kiigazítással az euróövezetben januárban 1,7 százalékkal, az EU-ban pedig 2,1 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom az egy évvel korábbival összevetve.
A piac az euróövezet kiskereskedelmi forgalmára 0,6 százalékos havi növekedést várt januárra, ami megegyezik a tényleges adattal, és 1,1 százalékos éves szintű bővülést becsült, ami kisebb a tényleges 1,7 százalék növekedésnél.
A kiskereskedelmi forgalom legnagyobb havi csökkenését Belgiumban regisztrálták januárban, 2,4 százalékosat. Írországban 1,7 százalékkal, Máltán 0,7 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom.
A legnagyobb havi növekedés Szlovéniában volt, 5,6 százalékos. Portugáliában 4,2 százalékkal, Romániában pedig 3,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom januárban az előző havihoz képest.
A legnagyobb éves forgalomnövekedés Romániában volt januárban, 11 százalékos, majd Magyarország következett 7,6 százalékos bővüléssel, amelyet Litvánia követett 5,5 százalékos növekedéssel.
A kiskereskedelmi forgalom éves összevetésben Belgiumban esett vissza a legnagyobb mértékben januárban, 1,4 százalékkal, majd Szlovákia következett 1 százalékos csökkenéssel. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >2025-ben magához térhet a fogyasztás
Mi jellemezte a magyar gazdaságot az elmúlt negyedévben? Mikor kap…
Tovább olvasom >Több, mint 20 százalékkal magasabb a fokhagyma termelői ára
Az Eurostat adatai szerint a fokhagyma termése 5,2–7,1 ezer tonna…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >