IWH: recessziót okozna Németországban az orosz gázszállítások leállítása
Az orosz gázellátás leállítása recesszióba taszítaná Németországot, de a hatások regionálisan eltérőek lennének a hallei IWH gazdaságkutató intézet kedden publikált tanulmánya alapján.

Recesszió vár Németországra, ha leállnak az orosz gázszállítások
Az IWH (Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung Halle) kutatóintézet számításai szerint jelentős gazdasági károkkal kell számolni „ott, ahol a feldolgozóipar különösen magas hozzáadott értéket állít elő, például több dél-németországi körzetben és nagyvárosban”. Az IWH szerint 2023-ban a német bruttó hazai termék két százalékkal csökkenhet. A kutatók azzal a feltételezéssel éltek kalkulációikban, hogy a gázellátás befagyasztása esetén a tározók 2022/23-as évek fordulóján kiürülnek, és 2023 tavaszán a különböző ipari ágazatoknak szállított gázmennyiség csökken. Eltérő gazdasági szerkezetük miatt a különböző régiókat eltérő mértékben érintené a válság. A legnagyobb mértékben a feldolgozóipart, a bányászatot és az energiaellátást érintené az orosz gázembargó.
Például a bruttó hozzáadott érték 2022-ben és 2023-ban Észak-Rajna-Vesztfáliában 40,8 milliárd euróval, Bajorországban 38,6 milliárd euróval, Baden-Württembergben pedig 35,4 milliárd euróval csökkenne. Ezzel szemben Brémában a csökkenés csak 2 milliárd eurót, Mecklenburg-Elő-Pomerániában és Saar-vidéken 2,1 milliárd eurót, Szász-Anhaltban pedig 3,5 milliárd eurót tenne ki.
Összességében Nyugat-Németországot gazdasági struktúrája miatt jelentősen jobban érintené a válság: a bruttó hozzáadott érték csökkenése itt 173,1 milliárd eurót tenne ki, Kelet-Németországban csak 27,1 milliárd eurót. A foglalkoztatás csökkenése nyugaton nagyobb mértékben, 6,2 százalékkal csökkenne, míg a keleti tartományokban 5,6 százalékkal. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Németországban a vártnál jelentősebben lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése májusban
Az elemzők által becsültnél erőteljesebben lassul a kiskereskedelmi forgalom növekedése…
Tovább olvasom >Tíz év alatt megduplázódott az eper ára
Míg 2015-ben még 3,94 eurót kellett fizetni egy kilogramm hazai…
Tovább olvasom >Alig vásárolnak a németek a közösségi médián keresztül
A német vásárlók körében továbbra sem terjedt el a közösségi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben
Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett,…
Tovább olvasom >