Itthon 100 kártyából 13 Revolut?
A Revolut neobank egyre jelentősebb szereplővé válik Magyarországon, ahol immár 1,5 millió ügyfelet szolgál ki. Ez a szám a hazai bankkártyás piac 13%-át képviseli, ami jól mutatja a digitális bankok iránti kereslet növekedését. Míg a magyar piacon kibocsátott bankkártyák száma évek óta 10 millió körül mozog, a Revolut az elmúlt három évben 1 millió új ügyféllel bővítette bázisát, a legutóbbi év során pedig több mint félmillió ügyfelet szerzett. Ennek ellenére a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikáiban a Revolut forgalma nem tükröződik, mivel a szolgáltató külföldi kibocsátóként van jelen hazánkban.
Stefan Bogucki, a Revolut régiós PR-menedzsere az Indexnek elmondta, hogy az ügyfelek nagy része már a Revolutot használja elsődleges bankszámlaként, és Magyarországon is egyre gyakoribb, hogy az emberek fizetésüket a Revolut számláira kérik. A cég adatai szerint 2023-ban a Revolut kártyákkal indított költések 75%-a már hazai tranzakció volt. A külföldi kibocsátású kártyák forgalma ugyanakkor éves szinten 12,7%-kal bővült, míg értékben 15,5%-os növekedést mutatott, ami 370 milliárd forintnyi forgalmat jelentett a második negyedév során. A Revolut kártyáit számos magyar felhasználó online vásárlásokra és külföldi költésekre használja, így ezek a tranzakciók statisztikailag a magyar bankoknál nem jelennek meg teljes egészében.
A Revolut hazai jelenléte fokozódhat, ha a cég a tervek szerint fióktelepet nyit Magyarországon, amely után a vállalat tranzakciós illetéket is köteles lesz fizetni a magyar szabályok szerint. A Revolut adatai szerint eddig több tízmilliárd forintot fizetett ki a magyar költségvetésbe tranzakiós illeték formájában, ami az ügyfelek száma alapján évi 750 millió forint illetékátalányt jelenthet. Ha a Revolut fióktelepet nyit, az MNB reméli, hogy pontosabb statisztikák állnak majd rendelkezésre, mivel a tranzakciók és a pénzmozgások is jobban követhetők lesznek. Az MNB és a Pénzügyminisztérium szerint a Revolut ügyfelei közötti belső pénzküldések hivatalosan is számlaforgalomként fognak megjelenni a statisztikákban, így minden ilyen művelet fizetési műveletnek minősül és tranzakciós illeték köteles.
A Revolut fióktelepes jelenléte lehetőséget ad arra is, hogy a magyar ügyfelek számlái a hazai rendszerben láthatóvá váljanak, és egyúttal biztosítja, hogy a cég teljesíti az adó- és illetékfizetési kötelezettségeit az itthoni szabályozás szerint. Az is kérdéses azonban, hogy a Revolut minden ügyfelet átvezet-e majd az új fióktelephez, vagy továbbra is megmarad a Litvániához kapcsolódó háttér, ami bonyolíthatja az átláthatóságot.
Az ilyen változások különösen fontosak lehetnek az adózási és a felügyeleti szempontból, hiszen a Revolut esetleges magyarországi fióktelepi jelenléte azt is jelentheti, hogy az illetékeket teljes mértékben itthon fizetik meg, és az itthoni tranzakciók pontosan nyomon követhetők lesznek a hazai pénzügyi rendszerben.
Kapcsolódó cikkeink
Növekvő biztonságtudatosság az online vásárlásban
A Pepita.hu legfrissebb felmérése szerint a magyar online vásárlók egyre…
Tovább olvasom >K&H: a fiatalok tízből hatszor okoseszközzel fizetnek
A K&H-nál 130 ezer fölé nőtt a fiatalok által nyitott…
Tovább olvasom >Revolut 2025: Új szintekre lép a fintech óriás
A fintech világ egyik legismertebb szereplője, a Revolut, bejelentette ambiciózus…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >