Itt az újabb kormányzati árszabályozás
A kormány a magas élelmiszer-inflációra hivatkozva újabb árszabályozó intézkedést vezetett be: március 17-től 30 alapvető élelmiszer esetében a kereskedők árrése nem haladhatja meg a 10%-ot. A rendelet szerint ennek kiszámításához a terméket terhelő adómérték nélkül számított fogyasztói ár és a beszállító által számlázott átadási ár különbözetének beszállítói kedvezménnyel növelt összegét kell alapul venni.
A cikk a Trade magazin 2025/4. lapszámában olvasható.
A 30 érintett élelmiszer: csirkemellfilé, csirkecomb, csirke far-hát, csirkeszárny, egész csirke, pulykamellfilé, UHT és ESL (1,5 és 2,8% zsírtartalommal) tej, étolaj, margarin, sertészsír, vaj, finomliszt, rétesliszt, késői burgonya, kristálycukor, sertéscomb, sertéskaraj, sertésoldalas, sertéstarja, tojás, tejföl, trappista, tehéntúró, natúr joghurt, gyümölcsjoghurt, fokhagyma, párizsi.
A rendelet külön kitér a termékkínálat összetételére is. E szerint a saját márkás termékek aránya az adott termékkategórián belül nem lehet nagyobb, mint amekkora részt 2025. januárban és februárban összesen kitettek. Emellett a kormány azt is előírja a kiskereskedőknek, hogy a kormányrendelet által érintett termékekből naponta legalább az általa 2024-ben értékesített átlagos napi mennyiséget árusítsák.
Az intézkedéssel kapcsolatban az Országos Kereskedelmi Szövetség sajtóközleményében jelezte, hogy a versenyalapú árképzés szolgálja a fogyasztók vásárlóerejének megőrzését, illetve erősítését, valamint az inflációs célok elérését. Amennyiben árréskorlátozás kerül bevezetésre, úgy annak csak akkor lehet hatása az infláció mértékére, ha az intézkedés az élelmiszer-ellátásilánc minden szereplőjére érvényes lesz, és a terheket a szereplők közösen viselik.
A jogszabály megjelenése után a Szövetség megvizsgálja a rendelkezések betartásához szükséges vállalati kötelezettségeket, valamint az intézkedés várható üzleti, pénzügyi hatását. //
Kapcsolódó cikkeink
Szakmai elismerés az ipartestületnek
A Magyar Vendéglátók Ipartestülete idén újra bekerült a TOP10 meghatározó,…
Tovább olvasom >FECSO: a szemléletformálás a cél
A Fenntartható Csomagolásért Egyesület (FECSO) megalakulását sajtótájékoztatón jelentették be, ahol…
Tovább olvasom >Kuponláz Magyarországon
A magyarok közel fele havonta kuponozik, sokan 5000 forintnál is…
Tovább olvasom >További cikkeink
Éleződő vámháború és új piacok keresése: szorult helyzetbe került az európai élelmiszerexport
Az amerikai büntetővámok bejelentése és a kereskedelmi feszültségek fokozódása új…
Tovább olvasom >Fenntartható növekedés: a globális hullámkarton piac 206 milliárd dollár fölé emelkedhet 2032-ig
Áttörés előtt áll a csomagolóipar: a hullámkarton globális piaca 2032-re…
Tovább olvasom >Megnövelten hőálló PET-csomagolóanyagot fejlesztett a Pro Form Kft. és a Műegyetem
Közösen fejlesztett megnövelt hőállóságú PET-csomagolóanyagot a Pro-Form Ipari és Kereskedelmi…
Tovább olvasom >