Itt a strandszezon, vizsgálódik az ÁNTSZ
A medencés fürdők többsége megfelelt a közegészségügyi elvárásoknak; a bakteriológiai vizsgálatok alapján a régebbi típusú, töltő-ürítő medencék 16 százaléka, a vízforgatós medencék 94 százaléka kapott megfelelő minősítést – közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) szerdán az MTI-vel.
Az Országos Tisztifőorvosi Hivatal összesítése szerint jelenleg 575 medencés közfürdő működik az országban, többségük, háromszáz csak szezonálisan üzemel. A szezon kezdetéig a fürdők csaknem felét ellenőrizték, a júniusban nyitó medencés fürdők vizsgálata pedig jelenleg is tart.
Az ellenőrzött szabadtéri medencék döntő többségénél a szezon előtti javítási, karbantartási munkákat elvégezték (gépészeti berendezések felülvizsgálata, gépházak rendbetétele, szükséges festési, mázolási munkák, szűrőrácsok pótlása, cseréje, vizes helyiségek felújítása, csempe- és burkolathiányok megszüntetése, parkosított területek és közlekedő utak rendbetétele). Az úszómesteri felügyelet a legtöbb fürdőben folyamatosan biztosított, az elsősegélynyújtó helyek állapota, felszereltsége megfelelő. A medencék környezete és a pihenőterületek gondozottak, megfelelő számú hulladékgyűjtő tartályt helyeztek ki, a hulladékot rendszeresen elszállítják – írták.
Az előző évekhez képest több helyen is terveznek éjszakai fürdőzést, ezekben az esetekben megoldott a medencék megvilágítása és a folyamatos uszodamesteri felügyelet.
A leggyakoribb hiányosságok között a zuhanyzók, illemhelyek nem megfelelő állapota, a burkolatok töredezettsége szerepel, illetve hogy nem elég tiszták. Sokszor előfordul, hogy az üzemeltetési szabályzatot nem aktualizálják, az üzemnaplót nem vezetik megfelelően, és kémiai biztonsági problémák is előfordulnak.
Megjegyezték, hogy a pezsgőfürdőknél – ha nem megfelelően üzemeltetik – nő a legionella-fertőzés kockázata. Az elmúlt évben három, bizonyítottan ehhez köthető járványról szerzett tudomást az ÁNTSZ.
AZ ÁNTSZ kitért arra is: ha a területileg illetékes népegészségügyi intézet a fürdőzők egészségét veszélyeztető vízminőségi problémát észlel, haladéktalanul megtiltja az adott medence üzemeltetését, és elrendeli a fertőtlenítését. A további használatot kizárólag akkor engedélyezik, ha laboratóriumi vizsgálati eredmények igazolják, hogy a fürdővíz minősége megfelelő.
Idén június elejéig az ország egész területén 87 esetben intézkedtek a közegészségügyi felügyelők szabálytalanságok miatt – olvasható a közleményben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tájékoztatás az állati melléktermékek összegyűjtésének szabályairól
A 2022-ben elnyert koncessziós pályázat értelmében 2023. július 1-jétől 35…
Tovább olvasom >Így használhatók fel állateledelként az állati eredetű melléktermékek
A takarmányozási felhasználás kizárólag szigorú feltételek és előírások mentén lehetséges,…
Tovább olvasom >A jégkrém és a vízminőség – A nap videója
Színes csomagolások, látványos jégdarabok – kedvenc nyári édességünket eltorzítva megdöbbentően…
Tovább olvasom >További cikkeink
2024 az új rekordéve a hazai turizmusnak
A kiemelkedő 2023. évi eredményt is csaknem 11%-kal megfejelve minden…
Tovább olvasom >Újabb rekordévet zártak a magyar turisták Horvátországban
A harmadik éve tartó emelkedő ütemnek megfelelően 2024-ben újabb rekordévet…
Tovább olvasom >A Samsung AI Hybrid Cooling technológiával rendelkező hűtőszekrényeket mutat be a CES 2025 kiállításon
A Samsung a CES® 2025 kiállításon mutatja be legújabb, AI…
Tovább olvasom >