Ismét rossz betakarítási szezont zártak a német gazdák
Ismét rosszul alakult a nyári betakarítási szezon Németországban, és vendégmunkásokat is nehezen találtak a gazdák a mezőgazdasági termelők országos szövetségének (DBV) pénteken közölt jelentése szerint.
A német gazdálkodók „megérzik a klímaváltozást”, a folyamat hatásainak kezelése és az alkalmazkodás egyre nagyobb kihívás, amelyhez állami segítségre van szükség – emelte ki a jelentés berlini bemutatóján Joachim Rukwied, az érdekképviselet vezetője, hozzátéve, hogy adókedvezményekkel és tőketámogatással kellene segíteni a termelőket, hogy kiépítsenek egy biztosítási alapot az éghajlat változásából fakadó kockázatok ellen.
A tavalyi országos aszálykatasztrófa ugyan nem ismétlődött meg, de az ország középső és keleti részén, és egyes északi vidékeken ismét túl kevés csapadék hullott. Ezekben a térségekben a termés is különösen gyenge volt.
Az ország egészét tekintve a nyári betakarítási munkák eredményei csaknem valamennyi gabona-, zöldség- és gyümölcsfajtánál elmaradnak az utóbbi évek átlagától. A gabonatermés 45 millió tonna volt, ami 2,9 milliós csökkenés a 2013-2017-es időszak 47,9 tonnás átlagához képest. Egy-egy hektárról átlagosan 7 millió tonna gabonát takarítottak be, ami 6 százalékkal marad el az utóbbi öt év 7,5 tonnás átlagától.
A DBV jelentésében kiemelte, hogy 2019 a zöldség- és gyümölcstermesztőknek is nehéz év, amelyet a többi között a „regionális időjárási szélsőségek” gyakoriságának növekedése és a gyümölcsérés előbbre tolódása jellemez.
A szárazság miatt az idén is többet kellett költeni öntözésre – áll a jelentésben, amely szerint a zöldség- és gyümölcstermesztésre használt terület 80 százalékát lehet öntözni, és az elmaradó csapadék öntözéses pótlásának költsége eléri az árbevétel 10 százalékát.
A szélsőséges időjárási jelenségek mellett számos gazdaságban „az idén is probléma volt, hogy miként tudnak elég szezonális munkást szerezni Lengyelországból, Romániából és Bulgáriából” – tették hozzá. Hangsúlyozták, hogy a politikának ezen a területen is lépnie kell, a munkaerőhiány enyhítéséhez „hatékony megállapodásokat” kell kötni úgynevezett harmadik – vagyis az Európai Unión kívüli – országokkal. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Hatalmas károk a mezőgazdaságban, gyorsítani kell a biológiai alapok innovációját
A modern magyar mezőgazdaság a legnehezebb öt évén van túl,…
Tovább olvasom >Érkezik a segítség a ragadós száj- és körömfájás betegség miatt károsult gazdálkodókhoz
Megjelent a kormányzati segítségnyújtást lehetővé tevő rendelet, amely alapján a…
Tovább olvasom >Az unióban is drágul a tojás
Az Európai Bizottság adatai alapján az unió (EU27) tojás- és…
Tovább olvasom >További cikkeink
A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >MLBKT: márciusban további fellendülést jelez a BMI
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 51,2 – közölte…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: szükség van az árrésstopra
A keddi adatok is bizonyítják, hogy szükség van az árrésstopra…
Tovább olvasom >