Ismét felkorbácsolta az indulatokat a dél-kínai kutyahúsfesztivál
Idén is felcsaptak az indulatok Kínában a jülini kutyahúsfesztivál miatt, amely kedden vette kezdetét, és amelyen várhatóan tízezer állatot vágnak le a hagyományápoló kutyahúsfogyasztók örömére.
A dél-kínai településen az országos és a nemzetközi tiltakozások, tüntetések és petíciók ellenére nem álltak el az eredeti tervektől, és éttermek, sátrak tucatjaiban kínálják a kutyahúst.
A Guangszi-Csuan autonóm területen található Jülinbe a rajongók mellett az idén is számos állatvédő érkezett Kína különböző részeiből, és jobb megoldás híján felvásárolnak az eladásra kínált – eredetileg az asztalokra szánt – állatokból annyit, ahányat csak tudnak, illetve amennyit el tudnak helyezni gazdáknál.
A jogvédők kutyamentő akciói természetesen árfelhajtó hatásúak, ezért sem látják őket szívesen. A helyszíni beszámolók szerint sokukat idén is körbeállták, és hangosan, fenyegetően bírálták amiatt, hogy elrontják a fesztivál hangulatát. A Global Times című angol nyelvű napilap szerdán arról számolt be, hogy az aktivistákat még a rendőrök sem hagyták nyugton, arra hivatkozva, hogy a felvásárlások propagandacélokat szolgálnak.
A demonstrálók arra is felhívják a figyelmet, hogy a szezonális kereslet miatt sok kisállatot elloptak, házaknál, utcákon illegálisan befogtak és továbbadtak. Sérelmezik, hogy az állatokat siralmas körülmények között tartják fogva.
A jülini lakosságot azonban az aktivistáknak sem a transzparensekkel, sem a személyes agitációval nem sikerült meggyőzniük arról, hogy – mint hirdetik – „a kutya az ember barátja, a barátunkat pedig nem esszük meg”. A jüliniek továbbra is hisznek abban, hogy a kutyahús hűsíti a szervezetet, elősegíti az anyagcserét. Hangoztatják, hogy szabad akaratuk nem korlátozható: azt esznek, amit akarnak. Sokan a közösségi médiában is visszatámadtak: kettős mércével vádolták meg kritikusaikat, mondván, a csirke, sertés és marha fogyasztása is állatok leölésével jár.
A helyi kormányzat évek óta mossa kezeit, és azt állítja, hogy semmi köze a rendezvényhez, az lakossági kezdeményezés, amelyhez nem szükséges hatósági engedély. A tisztségviselőket mindenesetre eltiltották a fesztiválon való részvételtől, a helyszínt rendőrökkel biztosíttatják, és állítólag közegészségügyi ellenőrzéseket is végeznek.
Az állatvédők újra és újra kezdeményezik, hogy végre szülessen Kínában állatvédelmi törvény, a hatóságok lépjenek fel hatékonyan a kutyákra szakosodott tolvajok ellen, és szerezzenek érvényt az állatok szállításának körülményeit előíró jogszabálynak.
A Jülin városában élők a nyári napfordulót ünneplik ezzel a fesztivállal, az ünnepen a helyiek és a közeli városból érkezők tömegével lepik el a település éttermeit. (Trebitsch Péter, MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Kínai gazdaságélénkítés – a befektetők szem elől tévesztik a lényeget
Az alapanyagpiacokat övező hangulat szeptemberben döntő fordulatot vett, amikor Kína…
Tovább olvasom >Fine Dining: az ősi Kína gasztrotörténetei címmel nyílt kiállítás a Néprajzi Múzeumban
Fine Dining: Az ősi Kína gasztrotörténetei címmel nyílt kiállítás kedden…
Tovább olvasom >Kínában kezdett gyártani a magyar 77 Elektronika Csoport által alapított vállalat
Az első magyar gépipari beruházást valósította meg Kínában a száz…
Tovább olvasom >További cikkeink
Paradigmaváltás küszöbén az élelmezésben – A Lánchíd Klub szeptemberi ülésének vendége volt: Szöllősi Réka élelmiszer-politikai szakértő
Hátrányból indulunk! Egy globális paradigmaváltás küszöbén állunk! 2030-ig a G20…
Tovább olvasom >BMI: Mélyülő zsugorodás októberben
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 47,6.…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >