Iskolakezdés: 30-50 százalékkal lesznek drágábbak a füzetek, rajzlapok
Két héten belül elstartol a 2022/23-as tanév. A boltokban már elindultak az iskolakezdési akciók, a szülőknek pedig hosszú a listája arról, hogy mit kell még beszerezni az idei tanévre. Az infláció, és folyamatos drágulás mellett mélyen zsebbe kell nyúlnia annak, aki most vásárolna meg mindent a gyereknek. A Pénzcentrum, hogy mi az, ami biztosan drágul az idei tanévre.
A mostani gazdasági helyzetben szinte már nincs olyan termék, amelynek ára nem emelkedett volna meg. Két százalékkal nőtt az infláció egyetlen hónap alatt, már 13,7%-al ér kevesebbet a pénzünk, mint az előző év azonos időszakában. Az elemzők nagyon borúlátóak, arra számítanak, hogy jelentősen csökkenni fog a háztartások jövedelme is.
Az infláció miatt pedig nem csak az élelmiszer kerül sokkal többe, hanem szinte minden. Így nem meglepő, ha az iskolaszerek, füzetek, és írószerek ára is felfelé startol. A nagyobb üzletekben elkezdődött az iskolaszer -dömping, a szülők pedig számolhatnak. A füzet, írószer mellett az iskolatáska, a sportcipő de még az iskolai étkeztetés is megdrágul idén, így az előző évhez képest jelentős drágulással kell számolnia a szülőknek.
Brutális pénzbe kerülnek a füzetek
A papír árának emelkedésével a több mint 1100 ezer általános és középiskolás diák szülei már most szembesülhetnek, hiszen elindult az idei tanévkezdéshez szükséges füzetek, könyvek beszerzése. Egy 2021-es felmérés szerint a magyar szülők az alapvető tanszerekre átlagosan 10-15 ezer forintot költöttek eddig, ám ebben az összegben még nincs benne az iskolatáska, a testnevelésórai felszerelés, a rajzórára szükséges festékek, ecsetek, ceruzák. Az előzetes adatok alapján elmondható, hogy ami biztosan drágul idén, az a füzet, és írószerek, ráadásul ez pont az a költségtétel, amelyet aligha tudunk megkerülni, ha iskolába készül gyermekünk.
A papír árának drasztikus emelkedése miatt körülbelül 30-50 százalékkal lesznek drágábbak a füzetek, rajzlapok, vagyis minden papírból gyártott tanszer, de az iskolatáskák, tolltartók, írószerek is sokkal többe kerülnek majd, a nagykereskedők 15-30 százalékos drágulással kalkulálnak.
A nem papír jellegű irodaszerek esetében is 30 százalékos áremelkedéssel lehet számolni. Ennek legfőbb oka, hogy főként importtermékek tartoznak a kategóriába, amelyeket az árfolyamváltozás és a szállítási költségek emelkedése is érint. A KSH adatai alapján megnéztük, hogy a papír-és írószer mellett hogy alakultak az iskolakezdéshez fontos kellékek árai.
A statisztikai hivatal szerint a gyermek sportcipő 2018-ban még átlagosan 9 920 forintért volt megvásárolható, ugyanebben az évben szeptemberben már 10 130 forintba került. 2019-ben 10 410, 2020-ban 10 610, 2021 szeptemberében 11 210 foritnba került ugyanaz a cipő, míg idén júliusban már 11 610 forintba került egy pár gyermekcipő.
Kapcsolódó cikkeink
MNB: átmenetileg emelkedik, de 2025-ben a három százalékos sávban alakulhat az infláció
A következő hónapokban átmenetileg emelkedik, 2025 egészében azonban jobbára a…
Tovább olvasom >Decemberben július óta a legmagasabbra emelkedett az euróövezeti infláció
Decemberben már sorban a harmadik egymást követő hónapban emelkedett az…
Tovább olvasom >Rekordmagas élelmiszerárak Magyarországon: a diszkontláncok a helyzet nyertesei
Az elmúlt hónapokban folyamatosan emelkedett az élelmiszerek ára Magyarországon, amely…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szárnyal a gyorskereskedelem Indiában
Az indiai fogyasztók – különösen a fiatalabbak – egyre gyorsabb…
Tovább olvasom >Megújítja digitális hűségprogramját a német REWE Group
Adatvezérelt technológiákkal átfogoan megújítja a REWE és Penny vásárlók számára…
Tovább olvasom >Bezárja zambiai üzemét a Lactalis
A Lactalis Csoport bizonyos piaci dinamikákra hivatkozva bezárja zambiai üzemét…
Tovább olvasom >