Ipari és logisztikai ingatlanfejlesztéseket mutat be Magyarország a MIPIM kiállításon Cannes-ban

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 02. 19. 10:32

Az erős külföldi működőtőke-beáramlást támogató ipari és logisztikai ingatlanfejlesztések bemutatására fókuszál Magyarország a világ elsőszámú ingatlanfejlesztési kiállításán, a MIPIM-en, Cannes-ban március 11-14. között; a középpontban az ország vidéki városainak gazdasági vonzereje és az ipari-logisztikai szektor bővülése áll – közölte a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) és a legnagyobb ingatlanfejlesztőket tömörítő Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) közös közleményben az MTI-vel.

Takács Ernő, az (IFK) elnöke a közleményben az ingatlan-tanácsadó CBRE adatai alapján hangsúlyozta, hogy az ipari ingatlanok iránti kereslet alakulása tavaly is beillett a 2021 óta zajló erősödő trendbe. A nettó bérbeadási szint az előző évivel megegyezően 380 ezer négyzetméter körül volt Budapesten, és egyre erősödött a vidéki városokban.

Az építési oldalon a tavalyihoz hasonló, körülbelül 250 ezer négyzetméter átadása várható 2025-ben Budapesten, vidéken azonban a tavalyi rekord év (250 ezer négyzetméter) után szerényebb, 144 ezer négyzetméter lehet a bővülés, de jövőre ez elérheti a 170 ezer négyzetmétert is. Jó helyzetben vannak az irodafejlesztések is, Budapesten 530 ezer négyzetméter van jelenleg építés alatt bár ennek a túlnyomó része, 400 ezer négyzetméter állami szereplőknek épül.

„2025-re egy erősebb gazdasági növekedésre számítunk, különösen az ipari termelés és a gyártási szektor területén. A Magyarországra irányuló külföldi befektetések, különösen a BMW, a CATL és a BYD gyárak körüli fejlesztések, tovább erősítik a logisztikai és ipari ingatlanpiacunkat”

– összegezte.

Kedvezőek a kilátások a lakóingatlan-fejlesztéseknél is, a lakáspiac újra a befektetői, fejlesztői érdeklődés középpontjába került. Több új irány is elindul, ilyen az intézményi bérlakáspiac, a turizmus jó teljesítményének köszönhetően kiugrás előtt állnak a hotelfejlesztések is, a nemzetközi hotelüzemeltetők érezhetően keresik a budapesti beszállási lehetőségeket. Magyarország kifejezetten jó célpontja a magas minőségű, 4-5 csillagos hotelfejlesztéseknek – hangsúlyozta Takács Ernő.

A CBRE adatai alapján az IFK elnöke hangsúlyozta: a tavalyi lassú kilábalás után idén már felpattanás látható a befektetési piacon. Érezhetően megnőtt a forgalom, ennek köszönhetően a tavalyi szűk, 300 millió eurós eredménnyel szemben az idén a magyar befektetési piac elérheti a 800 millió eurót is

Joó István, a Nemzeti Befektetési Ügynökség (HIPA) vezérigazgatója, a Külgazdasági és Külügyminisztérium befektetésösztönzésért és kiemelt magyarországi nagybefektetések megvalósításáért felelős kormánybiztosa a közleményben felidézte, hogy kiemelkedő eredménnyel zárta a 2024-es évet a HIPA, tevékenysége révén sorban a második éve törte át a tízmilliárd eurós álomhatárt a működőtőke-beáramlás Magyarországon, miközben történelmi csúcsot ért el a támogatott magyar tulajdonosi hátterű cégek száma.

A HIPA vezérigazgatója arra is felhívta a figyelmet, hogy a gazdasági semlegesség eredményei elsőként a hazai befektetésösztönzés területén érhetőek tetten.

A HIPA támogatásával egy év alatt 77 projekt elindításáról döntöttek a Magyarországnak bizalmat szavazó befektetők, ami csaknem 10,3 milliárd euró friss tőkét és 18 500 új munkahelyet jelent a hazai gazdaságnak. 2024 így minden idők második legsikeresebb éve a HIPA történetében, egyedül a 2023-as rekordév előzi meg, amikor a pozitív döntésben érintett működőtőke-beruházások összesített értéke meghaladta a 13 milliárd eurót.

Magyarország változatlanul stabil és biztonságos beruházási célpont, a vállalkozásbarát üzleti környezet, Európa egyik legversenyképesebb adózási rendszere, a képzett munkaerő és a kedvező támogatási lehetőségek három földrész 20 országából vonzottak befektetőket 2024-ben. A legtöbb külföldi projekt – tíz beruházás – Magyarország első számú partnerétől, Németországból érkezett, a második helyen Kína és az Egyesült Államok áll holtversenyben, 7-7 befektetéssel.

Tavaly 23 beruházást magyar vállalatok hajtottak végre, ami közel 30 százalékos részarány, és egyben történelmi csúcs is, jelentősen meghaladva a 18 projekttel felállított előző, 2017-es rekordot. A magyar hátterű vállalatok egyedi kormánydöntésen (EKD) alapuló támogatással megvalósítani tervezett beruházásai csaknem 680 millió euró értéket képviselnek és 1300 munkahelyet hoznak létre.

Örömteli az is, hogy a nemzetközi befektetők az innováció és a kutatás-fejlesztés területén is egyre inkább támaszkodnak Magyarországra, ami a tavalyi év során 10 új beruházást eredményezett a HIPA közreműködésével

– sorolta a vezérigazgató.

Bemutatkozik a MIPIM-en az ipari befektetések ösztönzése érdekében 2016-ban létrehozott NIPÜF Nemzeti Ipari Park Üzemeltető és Fejlesztő Zrt, amely INPARK márkanév alatt vált ismertté. A HIPA tulajdonosi joggyakorlása alatt működő vállalatcsoport 20 magyarországi telephelyen, közel 900 hektárnyi területen van jelen, így a legnagyobb ipari fejlesztési telekportfólióval rendelkezik az országban.

Albrecht Armand, a NIPÜF Zrt. vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy az INPARK ipari parkjai az elmúlt években jelentős tőkét vonzottak, új munkahelyeket teremtettek, és számottevő gazdasági fellendülést idéztek elő nemcsak a fejlett, hanem a kevésbé fejlett régiókban is.

A tájékoztatás szerint A Magyarország-stand fő kiállítói az olyan innovatív ipari ingatlanfejlesztők, mint az Innovinia (az IGPark-ok fejlesztője és tulajdonosa) és a HelloParks (a Futureal-csoport tagja). Állami szereplőként az INPARK lesz jelen a vidéki városokat is kiemelt szerephez juttatva. A hazai lakóingatlan-fejlesztési szektor elsőszámú szereplője, a Biggeorge Property és a kereskedelmi, az ipari, a lakó- és a szálloda-ingatlanok piacán meghatározó Jalsovszky ügyvédi iroda és ingatlantanácsadó is bemutatkozik a MIPIM-en.

Kapcsolódó cikkeink