Intelligens robotok: nekünk, velünk, helyettünk dolgoznak
A robotgazdaság exponenciális térnyerése és a technológiai fejlődés újabb lehetőséget jelent, de egyben kihívásokat is tartogat a vállalatok számára. A mesterséges intelligenciával ellátott, úgynevezett intelligens robotok megoldást jelenthetnek számos globális problémára, mint a munkaerőhiány, az elöregedő társadalom, az ellátási láncok instabilitása, valamint a klímaváltozás hatásainak kezelése. Azonban annak érdekében, hogy az AI-alapú robotokat a leghatékonyabb és legbiztonságosabb módon tudja egy vállalat integrálni és használni, a jelenlegi munkaszervezési modellek radikális újragondolása szükséges.
A mesterséges intelligencia elterjedése, illetve a robottechnológia fejlődése nyomán új távlatok nyíltak meg a robotok alkalmazhatóságában és funkcionalitásában. Az előre programozott elektromechanikus gépek mellett megjelentek az intelligens robotok, mesterséges intelligenciával ellátott, komplex, programozható mechatronikai rendszerek, Amelyek eltérő autonómia szinttel képesek a környezetük észlelésére és az abban elhelyezkedő tárgyak manipulálására.

Prisznyák Alexandra
Az Ipar 5.0 korszakában a növekvő autonómiával rendelkező robotok együttműködési képességeik révén forradalmasítják a gyártási és szolgáltatási folyamatokat, miközben elősegítik a biztonságosabb, intelligens, emberközpontú gazdaság kialakulását.
„A humáncentrikus robotfejlesztés elengedhetetlen eleme, hogy a robot funkcionalitásán, társas képességein és megjelenésén túlmenően biztosítsuk a kockázatkezelési intézkedéseket és a szükséges etikai kereteket”
– mondta Prisznyák Alexandra, a Deloitte Vezető AI és Robotika Szakértője.
Az utóbbi években a globális robotpiac robbanásszerűen növekszik, különösen olyan területeken, mint a vendéglátás, raktározás és logisztika, illetve egészségügy, ahol az intelligens robotok hatékonyabb működést, költségcsökkentést és innovatív ügyfélélményt biztosítanak. Magyarországon azonban ezek a fejlett megoldások még csak korlátozottan érhetők el, így a hazai vállalatok számára stratégiai jelentőségűvé válhat, hogy már most elkezdjék kiaknázni e technológia, hogy már most elkezdjék kiaknázni az intelligens robotok nyújtotta lehetőségeket.
A vezetők felelőssége: sikeres AI- és robotstratégia kialakítása
Az intelligens robotok azonban nem csupán a jövő eszközei – már ma is a versenyképesség kulcsát jelentik, ezért szükségszerű kérdésként merül fel, hogy az intelligens robotok bevezetése milyen szervezeti megfontolásokkal jár?
„Az intelligens robotok bevezetése előtt a vállalatoknak nem csupán a költség-haszon elemzését kell elvégezniük, hanem egy részletes AI- és robotstratégiát is ki kell alakítaniuk. A vezetőségnek pedig kulcsszerepe van abban, hogy meghatározza az integráció irányvonalát, és biztosítsa a megfelelő technológiai és emberi erőforrás-szükségleteket”

Barta Gergő
– foglalta össze Dr. Barta Gergő, a Deloitte Szenior Menedzsere és Vezető AI Szakértője.
Az intelligens robotok felelős bevezetéséhez és alkalmazásához elengedhetetlen a jövőorientált menedzsment irányításával végzett szervezeti átalakulás. A robotok integrációját támogató vállalati kultúra kialakítása, az adatkezelési és elemzési képességek fejlesztése, a munkafolyamatok tevékenységmegosztásának (robot-humán) részleges átalakítása, illetve a kollaboratív munkaerőállomány folyamatos képzése elengedhetetlen.
„Az intelligens robotok sikeres integrációjának egyik kulcstényezője a meglévő adat- és innovációs rendszerek – például IoT, AI és felhőalapú megoldások – továbbfejlesztése, ami új szintre emeli a kiber-fizikai rendszerek alkalmazását. Ezek a fejlett rendszerek zökkenőmentesen kapcsolódnak a robotokhoz, elősegítve a robotgazdaság kialakulását”
– mondta Prisznyák Alexandra.
Robotok indukálta gazdasági paradigmaváltás és a szervezeti változásmenedzsment szükségessége
Az AI-alapú robotok forradalma paradigmaváltást jelent a gazdasági növekedési potenciálban. Az intelligens robotok munkafolyamatokba illesztése újraértelmezheti a korábbi ember-robot kooperációs viszonyokat, jelentős termelékenységi, hatékonysági növekedést eredményezhet. Ugyanakkor a robotok integrálása nem csupán a technológiai fejlesztések, hanem a szervezeti kultúra és a munkavállalói attitűdök menedzselését is igényli.
Az intelligens robotok bevezetése nem csak technológiai, hanem társadalmi és pszichológiai kérdéseket is felvet, amelyeket figyelembe kell venni a sikeres integráció érdekében.
Kapcsolódó cikkeink
Az EU 140 millió eurót fektet generatív mesterséges intelligencia bevezetésére az agrár-élelmiszeriparban is
Az Európai Bizottság négy új pályázati felhívást tett közzé a…
Tovább olvasom >A mesterséges intelligencia városi felhasználásáról szóló mintaprojekt indul
Miskolcon valósul meg az első olyan magyarországi mintaprojekt, amely városi…
Tovább olvasom >GVH: az új mesterséges intelligencia stratégiában jó irány a kkv-szektor támogatása
A mesterséges intelligencia (MI) stratégia megújítása több ponton is összhangban…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >