Inspiráció a nagyvárosi élethez
Az Electrolux nemzetközi formatervező versenyére idén több mint 60 országból, több mint 1700 pályázat érkezett; lelőjük a poént, mi a lenti négyet választottuk a döntősök közül!.
A pályázók a „városiasodásból” eredő problémákra kerestek megoldást, a közösségi főzés, a friss levegő, és a tiszta otthon témakörökben. 2013-ban Magyarországról is minden eddiginél több, 42 nevezés érkezett, melyek közül Csernátony Fanni (Moholy-Nagy Művészeti Egyetem) SEAbreeze koncepciójával egészen a legjobb 20-ig jutott. Fanninak ezúton is gratulálunk nagyszerű teljesítményéhez!
Az idén 12. alkalommal meghirdetett Design Lab verseny a korábbi évektől eltérően teljesen új menetrend szerint zajlott. Az Electrolux dizájn, kutatás-fejlesztés és fogyasztói kutatások területén dolgozó vezetői folyamatosan konzultáltak a pályázókkal és segítették őket elképzelésük továbbfejlesztésében. Ennek eredményeként minden eddiginél izgalmasabb, színvonalasabb pályaműveket mutattak be a diákok az egyes fordulókban.
A zsűri elnöke, StefanoMarzano tervezési igazgató a döntős tervek kapcsán a következőket mondta:„Az idei Electrolux Design Lab verseny fő témája az Inspiráció a nagyvárosi élethez. Ennek megfelelően a verseny során olyan elképzeléseket, ötleteket vitatunk meg a pályázókkal, amelyek örömöt hoznak az életünkbe, és szebbé tehetik a mindennapjainkat jövőbeli otthonunkban. Az 1700 pályamunkából nyolc olyan gondolatébresztő és kreatív elképzelést válogattunk be a döntőbe, amelyek az inspiráló elgondolások széles tárházát képviselik a főzés, a takarítás és a levegőtisztítás terén, miközben valós igényeken alapuló, ám a jövőbeli életünkre vonatkozóan mégis meglepő megoldásokat kínálnak.”
A zsűri a döntős pályaműveket az intuitív tervezés, az innováció, az esztétikai minőség és a fogyasztói igények alapján bírálja el. Fontos értékelési szempont lesz a döntős koncepciótervek részletes, szemléltető bemutatása is. Mi a gasztromómiához illőket választottuk a legjobbnak ítélt nyolc versenymű közül.
Lélegző fal
JeabyunYeon, Korea
Terméktervezés, SADI egyetem, Korea
Pályamunka: http://electroluxdesignlab.com/en/submission/breathing-wall/
A Breathing Wall (Lélegző fal) egy falba épített levegőtisztító koncepció, amely azoknak a városlakóknak készült, akiknek fontos, hogy tiszta levegőt tudjanak belélegezni otthonukban. Az elképzelést a hal kopoltyúja, illetve annak mozgása ihlette. A falra rögzíthető, integrált megoldás azt az érzetet kelti, mintha a fal mozogna, miközben a rendszer tisztítja a levegőt. A „Lélegző fal” egy mobilalkalmazás segítségével az egyéni igényeknek megfelelően testre szabható hat paraméter – az időjárás, a memória, a reakció, a légzés, a hangulat és az általános beállítások kínálta lehetőségek – szerint.
Nutrima
JannePalovuori, Finnország
Ipari formatervezés, Metropolia műszaki egyetem, Helsinki, Finnország
Pályamunka: http://electroluxdesignlab.com/en/submission/nutrima/
A Nutrima egy olyan készülék, amely az ételek és a hozzávalók tápértékét, frissességét, illetve a bennük rejlő méreganyagokat mutatja ki. Az eszköz összehajtható, könnyen szállítható, és egy olyan térképes alkalmazás is tartozik hozzá, amely összegyűjti és megjeleníti a felhasználó tapasztalatait, valamint tippeket ad arra vonatkozóan, hol találhatók a jó minőségű élelmiszert árusító helyek. A Nutrima segít az egészséges ételek felkutatásában és a tudatos táplálkozás kialakításában, továbbá lehetővé teszi, hogy a felfedezéseinket másokkal is megosszuk. Az egészséges ételek fogyasztásából közösségi élményt teremt, így lehetőség nyílik a helyi városi piac kínálatának befolyásolására.
KitchenHub
Francisco BarbozaGrasa, Spanyolország/Olaszország
Gépészmérnöki diploma és formatervezés mesterfokozat, IED, Torino, Olaszország
Pályamunka: http://electroluxdesignlab.com/en/submission/kitchen-hub-smart-eating/
A KitchenHub (A konyha lelke) azzal a céllal született, hogy segítsen a családoknak egészségesebben étkezni, és kevesebb étel kerüljön a kukába. A készülék központi eleme az otthon tárolt élelmiszerek információit kezelő alkalmazás, a többi app pedig ennek a logikus kiegészítése. Az eszköz emellett tárolja a családtagok egyéni étrendjét, de van benne receptgyűjtemény és vásárlást segítő funkció is. Az elegáns, álló gyűrű egyszerűen használható a konyhában. Vízzel tisztítható, a rajta tárolt információt pedig a felhasználó egy alkalmazás segítségével akár magával is viheti.
Global Chef
DawidDawod, Svédország
Terméktervezés mesterfokozat, Umeå egyetem Designhögskolan intézete, Svédország
Pályamunka: http://electroluxdesignlab.com/en/submission/global-chef/
A Global Chef (Globális szakács) egy olyan konyhai készülék, amely a lézeres hologram-technológia segítségével összehozza a világ különböző pontjain élő embereket, s közben nagy hangsúlyt fektet a főzés vizuális élményére is. A készülék segítségével közösen főzőcskézhetünk a szeretteinkkel, de akár sztárséfektől is vehetünk főzőleckéket. Az eszköz elemzi az ételeket, mozgásérzékelő kamerával rendelkezik, és képes 360 fokban hologramot vetíteni maga körül. Az ötlet főként abból ered, hogy a sűrűn lakott, fejlett városokban, ahol egyre több az egyfős háztartás, az emberek szívesen foglalkoznak a főzéssel, és szeretnék fejleszteni tudományukat e téren. Ugyanakkor szívesen megosztják egymással tapasztalataikat. Ez a koncepció segí
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Az NTAK-ból már látszik: 16%-kal nőtt az utazók száma az őszi szünetben
Kiemelkedő utazási kedvet hozott hazánkban az október 26. és november…
Tovább olvasom >Magyar narancs: málna nem, füge és banán igen
A klímaváltozás miatt a Kárpát-medencében olyan növényfajok tűnhetnek el, amelyek…
Tovább olvasom >Tanuljunk nyelveket – A nap képe
Frenetikus szövegfordítások – a leiterjakab FB-oldalán találtuk, és persze nem…
Tovább olvasom >