Innovatív védjeggyel ismerik el a helyi termékeket kínáló szolgáltatókat
Első alkalommal adták át a Pannon Helyi Termék és a Kisléptékű Termékelőállítók Érdekképviselete együttműködésében, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat, az Agrárközgazdasági Intézet és az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ támogatásával létrejött „Helyben vagyunk” védjegyet. Az innovatív kezdeményezés célja a helyi terméket kínáló szolgáltatók minősítése.
A „Helyben vagyunk” védjegy egy innovatív kezdeményezés, amely a Pannon Helyi Termék és a Kisléptékű Termékelőállítók Érdekképviselete együttműködésében, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat, az Agrárközgazdasági Intézet és az Aktív- és Ökoturisztikai Fejlesztési Központ támogatásával jött létre. Más védjegyektől eltérően a „Helyben Vagyunk” védjegy nem a helyi termékre koncentrál, hanem a mögé felépített minőségi szolgáltatást, élményt minősíti. A cél az élményközpontúság, a társadalmi és környezeti fenntarthatóság irányelveinek szem előtt tartása, a vásárlói elköteleződés növelése.
A „Helyben vagyunk” védjegy augusztus 24-én, Szombathelyen rendezett átadóünnepségen több ágazat képviselői – nyitott porták, termelői piacok, vendéglátóegység, közösség által támogatott gazdaság – szerezték meg a minősítést. Az ünnepség kísérőprogramjaként a védjegyesek ízelítőt is adtak szolgáltatásiakból, termékeikből, így lehetett kóstolni, vásárolni, illetve megismerni a szereplőket.
Olyan szolgáltatók kaphatják meg a védjegyet, amelyek nyitottak a fejlesztésekre, ahol – a magas minőségű helyi termék megvásárlásának lehetősége mellett – egyre inkább élményt és tudást is kívánnak nyújtani partnereik/vásárlóik számára. A jelentkezés továbbra is nyitva áll azok előtt, akik hisznek az együttműködésben, a vidékfejlesztés erejében, a tudatos vásárlói kör kialakításában. A védjegy nagy elvárásokat támaszt mindkét fél irányába, a cél, hogy országos lefedettségű szakmai partnerség alakuljon ki a helyi élelmiszerekért, a minőségi turizmusért és vendéglátásért tenni akarók között. A hálózati munkát segíti a “Helyi termék értékesítési pontok” hálózatának kialakítása.
A védjegyhasználókat közös arculattal segítik, a szálláshelyek, vendéglátóhelyek, piacok, bevásárlóközösségek külön-külön piktogramos jelölést használhatnak. Emellett szakmai segítségnyújtás, szakértők bevonásával végzett marketingtevékenység, közös érdekképviselet, tájékoztatások, közös gazdaságlátogatások, tanulmányutak segítik a hálózat szereplőinek fejlődését. A védjegyet elnyerő szolgáltatók vállalják, hogy egymás portékáit, promóciós anyagait megjelenítik saját gazdaságukban is.
A védjegypartnerek elkötelezettek abban, hogy a hagyományokat és a tudást, valamint a kulturális
és természeti, környezeti, társadalmi értékeket megőrzik és népszerűsítik.
A Helyben vagyunk védjegy első éve teljesen térítésmentes. Ebben az időszakban minden résztvevő eldöntheti, hogy a várakozásai visszaigazolódtak-e, de már ekkor is élvezheti a védjegy kínálta szolgáltatásokat, amiknek köre folyamatosan bővül és esetenként teljesen térítésmentes.
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Kulcsfontosságú a digitalizációban rejlő lehetőségek kiaknázása
Fontos, hogy az agráriumban minél többen kihasználják a digitális technológia…
Tovább olvasom >A legszebb és legfrissebb fenyőfák idén is a termelői vásárokon kaphatók
Az idén is szebbnél szebb fenyőfák közül válogathatnak a vásárlók…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >