Innovatív tudásra épít a jövő vadgazdálkodása
A fenntartható vadgazdálkodás napjainkban alapvető elvárás, amelyhez magas színvonalú képzés és modern oktatási intézmények szükségesek – mondta Zambó Péter, az Agrárminisztérium erdőkért és földügyekért felelős államtitkára hétfőn, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) megújult épületegyüttesének ünnepélyes átadóján, Gödöllőn.

(Fotó: AM/Vermes Tibor)
Köszöntőjében hangsúlyozta, egy olyan intézmény jövőjének új fejezete nyílik, amely egyszerre formál tudást, szemléletet és felelősséget. Olyan szakembereket képeznek itt, akik nemcsak szakterületekben gondolkodnak, hanem táji rendszerekben, társadalmi folyamatokban és hosszú távú ökológiai hatásokban is. Az államtitkár kiemelte a szakmai hagyományok jelentőségét, megemlékezve az egyetem a kiváló szakembereiről, akik életművükkel példát mutattak a tudomány és természet iránti alázatban.
Zambó Péter rámutatott, az agrárium, az erdő- és a vadgazdálkodás, és bennük a természetvédelem ugyanannak az ökológiai rendszernek a részei
Ugyanazon táj, ugyanazon klíma, és gyakran ugyanazon közösségek igényeire keresnek válaszokat. A jövő vadgazdálkodása nem lehet sikeres anélkül, hogy figyelembe venné az élőhelyek változását, vagy a társadalom rekreációs igényeinek növekedését, amely egyre fokozza az emberi jelenlétet a természetben. A fenntarthatóság tehát nem egy statikus cél, hanem folyamatosan újrahangolt egyensúly – húzta alá az államtitkár. Hozzátette, ennek az egyensúlynak az eléréséhez alkalmazkodóképesség, naprakész tudás és hosszú távú gondolkodás szükséges. Ebben kulcsszerepe van az egyetemeknek: nemcsak új ismeretek átadásával, hanem azzal is, hogy képesek a komplexitást tanítani. A MATE Vadgazdálkodási és Természetvédelmi Intézete, az ország legnagyobb szakirányú felsőfokú képzését folytató oktató és kutató helyeként korszerű infrastrukturális feltételeket biztosít a hallgatók és a kutatók számára, megőrizve a nemzetközi szintű tudományos munka és a gyakorlati képzés magas színvonalát.
AM
Kapcsolódó cikkeink
A termelői piacok nemcsak kiváló minőségű élelmiszert, élményt is kínálnak a vásárlóknak
Több, mint 300 helyi termelői piac működik hazánkban, ahol a…
Tovább olvasom >Két rovarölő szer kapott szükséghelyzeti engedélyt amerikai szőlőkabóca ellen
Szükséghelyzeti engedélyt adott a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a NeemAzal-TS…
Tovább olvasom >Beporzó rovarok és a növényvédelmi munkák összeegyeztetése – fókuszban a méhészet
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) július közepén méhészeti bemutatót tartott…
Tovább olvasom >További cikkeink
Több mint félmilliárd palackot váltottak vissza a Lidl áruházakban
Komoly eredményeket ért el a műanyag palackok, alumínium dobozok, illetve…
Tovább olvasom >A vásárók kedvenc FMCG-márkái – YouGov Brand Footprint 2025
Az elemzés alapja a CRP (Consumer Reach Points) mutató, amely…
Tovább olvasom >Drágul a csirke, drágul a tojás – ez vár most a magyar vásárlókra
Jelentős áremelkedés zajlott le a hazai baromfipiacon az elmúlt hónapokban…
Tovább olvasom >