Ingyenes készpénzfelvétel a boltokban: miért nem használjuk?
Több mint másfél éve lépett életbe Magyarországon az a szabályozás, amely lehetővé teszi, hogy a vásárlók legfeljebb havi 40 ezer forint készpénzt vegyenek fel a boltok kasszáinál vásárlás közben. Bár ez a lehetőség papíron vonzó alternatívát kínál az ATM-ekkel szemben, a vásárlók zöme nem él vele. A Pénzcentrum körkérdéséből kiderül: a boltláncok sem sietnek a szolgáltatás bevezetésével, sokan elzárkóznak az ötlettől, vagy csak vizsgálják annak lehetőségét.
A cash-back rendszer lassú terjedése
A szabályozás 2023 nyarán lépett hatályba, ám azóta sem sikerült a készpénzfelvétel ezen módját széles körben elterjeszteni. Az egyetlen nagyobb áruházlánc, ahol a cash-back rendszer működik, a PENNY. A vállalat már 2017-ben bevezette ezt a lehetőséget, azonban saját adataik szerint a vásárlók alig használják ki. A tranzakciók kevesebb mint 0,1%-a során veszik igénybe a készpénzfelvételt, és az is leginkább kisebb összegekre korlátozódik.
A PENNY ennek ellenére megtartja a szolgáltatást, noha országos szinten minimális az igény rá. Egyes régiókban pedig gyakorlatilag nem használják ki ezt a lehetőséget.
Más boltláncok elzárkózása
A Lidl és a Spar határozottan kijelentette, hogy nem tervezik a cash-back rendszer bevezetését. A Lidl Magyarország egyértelművé tette, hogy sem előzetes felméréseket nem végeztek, sem nem tervezik ezt a kényelmi szolgáltatást. A Spar hasonlóan vélekedik, és nem látja szükségét a rendszer bevezetésének.
Óvatos érdeklődés: Auchan és Tesco
Az Auchan és a Tesco nyitottabb hozzáállást mutatott, de még egyik lánc sem döntött a szolgáltatás bevezetéséről. Az Auchan szerint, ha a vásárlók részéről komoly igény mutatkozna, megvizsgálnák a lehetőséget. A Tesco részéről szintén elhangzott, hogy tárgyalásokat folytatnak a szolgáltatóról, és elsősorban a kényelmi formátumú áruházakban terveznék bevezetni a rendszert, ha erre sor kerül.
Miért nem népszerű a rendszer?
A cash-back rendszerrel szembeni ellenállás egyik fő oka lehet a digitális fizetési megoldások egyre növekvő népszerűsége. Az emberek többsége, ha készpénzre van szüksége, inkább az ATM-eket részesíti előnyben. A boltok részéről pedig a megnövekedett készpénzállomány kezelése plusz költséget és kockázatot jelent. A szolgáltatás bevezetése ugyan nem kötelező, de a vásárlók alacsony érdeklődése sem ösztönzi az üzletláncokat.
A qvik rendszere: egy új alternatíva
A bolti készpénzfelvétellel párhuzamosan megjelent egy új azonnali fizetési rendszer, a qvik, amely egyes CBA-Príma üzletekben már elérhető. A qvik célja, hogy csökkentse a kártyás fizetési rendszerek költségeit, és alternatívát nyújtson a kisebb boltok számára. Bár a rendszerrel kapcsolatban nagyobb érdeklődést tapasztaltak, egyelőre ez sem vált széles körben elterjedtté.
Kapcsolódó cikkeink
Mezőkövesden nyitotta meg 240. üzletét a PENNY Magyarország
Július 10-én megnyitotta kapuit Mezőkövesden a PENNY Magyarország 240. üzlete.…
Tovább olvasom >Idén is kizárólag magyar görögdinnye a PENNY-ben
Július 7-től ismét kizárólag magyar termelőktől származó, friss szabadföldi görögdinnye…
Tovább olvasom >Most akár 20%-kal olcsóbban szerezhetők be a magyar lecsó alapanyagai a PENNY-ben
A nyári szezon kihagyhatatlan kedvence a friss, házias lecsó, amelyhez…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy áremelési hullám várható a kereskedelemben
2025 első felében általánosan csökkenő áremelési szándékokat tapasztalt a GKI…
Tovább olvasom >A gyerekek jövője most a tét – 198 Tesco-üzletben lehet szavazni
Országszerte 198 Tesco üzletben szavazhatnak a vásárlók elsősorban gyerekeket és…
Tovább olvasom >Az infláció az eurózónában 2 százalékra, az EU-ban 2,3 százalékra gyorsult éves szinten
Gyorsult az infláció növekedése az euróövezetben és az Európai Unióban…
Tovább olvasom >