Inflációval korrigálva már nem nőtt annyira a háztartások vagyona
A magyar háztartások medián nettó vagyona 30,6 millió forintra emelkedett 2023-ra – de az infláció és az egyenlőtlenség árnyalja a képet.
A Magyar Nemzeti Bank legfrissebb „Miből élünk?” című vagyonfelmérése szerint a magyar háztartások medián nettó vagyona 2023-ban 30,6 millió forint volt, ami 55,3%-kal magasabb, mint a 2020-as 19,7 milliós érték. Ez a mutató – mivel a középen elhelyezkedő háztartás vagyonát jelzi – jól tükrözi egy „átlagos” magyar háztartás helyzetét.
Inflációval korrigálva is emelkedés
Bár 2021–2023 között összesen 44,8%-os infláció sújtotta a magyar gazdaságot, a reálvagyon így is 10,5%-kal nőtt. Ez jóval alacsonyabb, mint a 2017–2020 közötti időszakban tapasztalt 50%-os reálnövekedés, de a gazdasági nehézségek ellenére is pozitív fejleménynek számít.
A legszegényebb réteg vesztesként zárt
A háztartások vagyoni helyzetét decilisekre – vagyis tizedekre – bontva látható, hogy a legalsó 10% nettó vagyona nemhogy nőtt volna, hanem csökkent: mínusz 88 milliárd forintról mínusz 288 milliárdra. Ez a réteg tehát még mélyebbre süllyedt, míg a többi csoportnál már pozitív vagyonnövekedés történt.
Kiemelendő, hogy a leggazdagabb 10% nettó vagyona önmagában meghaladja az összes többi csoport vagyonának összegét – ez alátámasztja a hazai vagyoni koncentráció súlyosságát.
Mi hajtotta a vagyonnövekedést?
A teljes vagyoni gyarapodás mögött jelentős szerepet játszik az ingatlanárak emelkedése, különösen a lakóingatlanoké, amelyek értéke három év alatt több mint 60%-kal nőtt. A háztartások vagyonának közel fele (47,8%) lakóingatlanban van, így ezek átárazódása jelentősen befolyásolja a teljes képet.
Azonban ha kivesszük az ingatlanokat a számításból – hiszen ezek gyakran nem hasznosíthatók közvetlenül –, akkor is pozitív vagyonváltozás látható a legtöbb csoportban. Kivételt képez a legszegényebb és a harmadik decilis, ahol így vizsgálva csökkenés mutatható ki, valószínűleg hitelből finanszírozott lakásvásárlások miatt.
Pénzügyi vagyon: csak a gazdagabbak tudtak előzni az infláción
A pénzügyi vagyonelemek (pl. készpénz, értékpapírok, betétek) értéke minden decilisben nőtt, de csak a 8. és 10. tizedben haladta meg az infláció mértékét, vagyis csak a tehetősebbek tudták reálértéken is növelni pénzügyi vagyonukat.
Összegzés: nő a vagyon, de mélyül a szakadék
A magyar háztartások vagyoni helyzete összességében javult, de az egyenlőtlenség tovább nőtt. A legtöbb háztartás vagyona – különösen ingatlanvagyona – reálértéken is emelkedett. A vagyoni középréteg stabilizálódott, míg a legalsó jövedelmi tized kiszolgáltatottabb lett, és arányosan a legtöbbet veszítette.
A felmérés azt is aláhúzza: az anyagi biztonság és vagyonépítés tervezést, tudatosságot és gyakran szakértői segítséget igényel, különösen olyan gazdasági környezetben, ahol az infláció ilyen mértékű vagyontorzulást okoz.
Kapcsolódó cikkeink
Semmi sem biztos a világon, csak az adók – vagy már azok sem?
Megbirkózni a dinamikus és sokszor kiszámíthatatlan gazdasági környezettel, hatékonyan alkalmazni…
Tovább olvasom >A FAO európai és közép-ázsiai tagországainak informális konzultációja Magyarországon
Nagy szerep hárul a nemzetközi szervezetekre az Európát és Közép-Ázsiát…
Tovább olvasom >Az OECD-ben 4,2 százalékra lassult az éves infláció márciusban
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a fogyasztói…
Tovább olvasom >További cikkeink
Ez már tényleg bőrre megy!
A testápolási szektorban az elmúlt időszakban az innováció és a…
Tovább olvasom >A Royal Maillel együtt telepít csomagautomatákat üzleteibe a Sainsbury’s
Hosszú távú együttműködésre lépett a Sainsbury’s és a Royal Mail,…
Tovább olvasom >Május végén Magyarország kihirdetheti a mentességet a ragadós száj- és körömfájás ügyében
A ragadós száj- és körömfájás vírus utolsó kitörése óta nem…
Tovább olvasom >