Illegális e-cigi miatt csapott le a GVH
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 189 millió forintos bírságot szabott ki az Airbox nevű szlovák cégre, mivel az hamis benyomást keltett a fogyasztókban arról, hogy az elektronikus cigarettákat és dohányzást imitáló eszközöket jogszerűen forgalmazza Magyarországon, a távértékesítési tilalom ellenére. A GVH közleménye szerint a szlovák vállalkozás magyar nyelvű honlapján 2022 júniusa és 2024 februárja között folytatott megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot.
A GVH 2024 februárjában indított eljárást az Airbox ellen, miután észlelte, hogy a cég magyar nyelvű weboldala valószínűleg megtévesztően kommunikálja termékei forgalmazhatóságát. Magyarországon a jogszabályok szerint az ízesített elektronikus cigaretták és dohányzást imitáló eszközök forgalmazása tilos, valamint az ilyen termékek online távértékesítése is jogellenes. A versenyhatóság megállapította, hogy az Airbox tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott, ezért a maximálisan kiszabható bírságot rótta ki a cégre.
A GVH a fogyasztók védelme érdekében az eljárás megindítását követően azonnal elrendelte az Airbox honlapjának magyarországi elérésének letiltását. A versenyhatóság rendelkezik azzal a jogkörrel, hogy egyes digitális tartalmakat – például honlapokat – letiltson, ha az szükséges a fogyasztók kiterjedt érintettségére figyelemmel, súlyos sérelem kockázatának megelőzése érdekében. Ez a kibővített jogkör lehetővé teszi, hogy a GVH hatékonyan lépjen fel a fogyasztók érdekeinek védelmében.
A GVH korábban is szigorúan járt el két másik szlovák céggel szemben, amelyek jogellenesen forgalmaztak elektronikus cigarettákat, beleértve a kiskorúak körében népszerű Elf Bar termékeket. Ezek az eljárások is a kiszabható legmagasabb bírsággal zárultak.
A versenyhatóság hangsúlyozza, hogy a fogyasztóknak, különösen a gyermek- és fiatalkorúaknak, valamint szüleiknek tudniuk kell, hogy Magyarországon ezeknek a termékeknek az internetes forgalmazása és birtoklása jogellenes, és jogkövetkezményekkel járhat. A GVH arra figyelmeztet, hogy a fogyasztók ne dőljenek be a legális kereskedés látszatát keltő webáruházaknak vagy hirdetéseknek, és semmiképp ne rendeljenek ilyen termékeket sem Magyarországról, sem külföldről, különös tekintettel azok súlyos egészségügyi kockázataira.
Kapcsolódó cikkeink
Szigorodik az ellenőrzés a webáruházak felett
A fogyasztóvédelmi hatóság már 2024-ben is kiemelten vizsgálta a webáruházakat…
Tovább olvasom >A GVH 100 millió forint bírságot szabott ki a GymBeam táplálékkiegészítőket forgalmazó cégre
Megtévesztően kommunikált a GymBeam, ezért 100 millió forintos bírságot szabtak…
Tovább olvasom >A szervízdíj nem borravaló – itt a különbség a kettő között
Gyakran nagy bizonytalanság övezi, hogy a mára szinte mindenhol alkalmazott…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >