Illegális e-cigi miatt csapott le a GVH
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 189 millió forintos bírságot szabott ki az Airbox nevű szlovák cégre, mivel az hamis benyomást keltett a fogyasztókban arról, hogy az elektronikus cigarettákat és dohányzást imitáló eszközöket jogszerűen forgalmazza Magyarországon, a távértékesítési tilalom ellenére. A GVH közleménye szerint a szlovák vállalkozás magyar nyelvű honlapján 2022 júniusa és 2024 februárja között folytatott megtévesztő kereskedelmi gyakorlatot.
A GVH 2024 februárjában indított eljárást az Airbox ellen, miután észlelte, hogy a cég magyar nyelvű weboldala valószínűleg megtévesztően kommunikálja termékei forgalmazhatóságát. Magyarországon a jogszabályok szerint az ízesített elektronikus cigaretták és dohányzást imitáló eszközök forgalmazása tilos, valamint az ilyen termékek online távértékesítése is jogellenes. A versenyhatóság megállapította, hogy az Airbox tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytatott, ezért a maximálisan kiszabható bírságot rótta ki a cégre.
A GVH a fogyasztók védelme érdekében az eljárás megindítását követően azonnal elrendelte az Airbox honlapjának magyarországi elérésének letiltását. A versenyhatóság rendelkezik azzal a jogkörrel, hogy egyes digitális tartalmakat – például honlapokat – letiltson, ha az szükséges a fogyasztók kiterjedt érintettségére figyelemmel, súlyos sérelem kockázatának megelőzése érdekében. Ez a kibővített jogkör lehetővé teszi, hogy a GVH hatékonyan lépjen fel a fogyasztók érdekeinek védelmében.
A GVH korábban is szigorúan járt el két másik szlovák céggel szemben, amelyek jogellenesen forgalmaztak elektronikus cigarettákat, beleértve a kiskorúak körében népszerű Elf Bar termékeket. Ezek az eljárások is a kiszabható legmagasabb bírsággal zárultak.
A versenyhatóság hangsúlyozza, hogy a fogyasztóknak, különösen a gyermek- és fiatalkorúaknak, valamint szüleiknek tudniuk kell, hogy Magyarországon ezeknek a termékeknek az internetes forgalmazása és birtoklása jogellenes, és jogkövetkezményekkel járhat. A GVH arra figyelmeztet, hogy a fogyasztók ne dőljenek be a legális kereskedés látszatát keltő webáruházaknak vagy hirdetéseknek, és semmiképp ne rendeljenek ilyen termékeket sem Magyarországról, sem külföldről, különös tekintettel azok súlyos egészségügyi kockázataira.
Kapcsolódó cikkeink
A GVH segít, hogy a Black Friday időszakában se érjen senkit kellemetlen meglepetés
Már javában dübörög a Black Friday, a boltok és webshopok…
Tovább olvasom >Összehangolt európai fellépés a Temu-val szemben
Az európai uniós fogyasztóvédelmi hatóságokat, köztük a Gazdasági Versenyhivatalt (GVH)…
Tovább olvasom >Kerülje el a csapdákat! – már dübörög a Black Friday
Bár a Black Friday hivatalos időpontja csak november 29., már…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >