Így nyaralnak most a magyarok
Az elmúlt év során számos ellentmondásos információ látott napvilágot a Balaton látogatottságával kapcsolatban. Míg a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) adatai szerint július első felében a forgalom elérte a 2019-es szint 98,6 százalékát, addig Flesch Tamás, a szállodák szövetségének elnöke azt állította, hogy egyre kevesebben engedhetik meg maguknak a balatoni nyaralást, és 30-40 százalékkal kevesebb vendég érkezik, akik is inkább csak hétvégékre látogatnak el.
Az MTÜ és Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter cáfolták Flesch állításait, hangsúlyozva, hogy a Balaton továbbra is népszerű úti cél. A Telex riporterei egy júliusi hétvégén tizenkét strandon vizsgálták meg a helyzetet, tapasztalataik szerint a látogatottság valóban nagyobb a hétvégéken.
A balatoni szállásárak és a vendégforgalom
Az idei szezon kilátásait különböző felmérések alapján lehet értékelni. A Tárki májusi kutatása szerint a magyarok harmada tervezett valamilyen utazást a nyárra, és többségük a Balatont célozta meg. Az infláció és az emelkedő árak azonban jelentős hatással vannak az utazási kedvre: a válaszadók 60 százaléka szerint az infláció befolyásolja utazási és étterem-látogatási szokásaikat – írja a Telex friss elemzésében.
A szállásárak vizsgálata során a Booking.com, az Airbnb és a Szállás.hu adatai alapján kiderült, hogy a legtöbb szálláshely az 55-65 ezer forintos éjszakai árkategóriában található. Az Airbnb-n a 35-45 ezer forintos, míg a Szállás.hu-n a 25-35 ezer forintos kategória a legelterjedtebb.
Horvátország vs. Balaton
A horvát tengerparttal való összehasonlítás is gyakori téma. A Pannon Egyetem kutatása szerint általában olcsóbban kihozható a nyaralás a Balatonnál, mint Horvátországban, bár a különbségek nem mindig jelentősek. Az árak szempontjából a balatoni kempingezés olcsóbb, míg az apartmanok és a szállodák esetében a különbségek változóak.
Last Minute foglalások és piaci trendek
A szállásadók tapasztalatai szerint az idei szezonban nőtt a last minute foglalások száma. Többen kénytelenek voltak árat csökkenteni, hogy növeljék a kihasználtságot. Az infláció hatása érződik a vendégforgalmon is: a német vendégek száma jelentősen csökkent, és a magyar foglalások száma is mérséklődött.
Turisztikai adatok és előrejelzések
A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a magyar vendégéjszakák száma 5,8 százalékkal nőtt a Balatonnál, míg Budapesten 19 százalékos növekedést tapasztaltak. A külföldi vendégéjszakák száma 21 százalékkal emelkedett. A szálláshelyek árai az idén egyelőre nem emelkedtek jelentősen, de a kétéves időtávon már érzékelhető a drágulás.
Az idei balatoni szezon alakulása továbbra is kérdéses, de a szállásadók és a látogatók egyaránt alkalmazkodnak a változó körülményekhez. A nyaralók számára a rugalmasság és a jól megválasztott időszakok lehetnek a kulcsok a sikeres nyári kikapcsolódáshoz.
Kapcsolódó cikkeink
MTÜ: tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai a…
Tovább olvasom >MTÜ: Tovább erősítik a hazai vendéglátás versenyképességét a kormány javaslatai
A felszolgálási díj maximum mértékét meghatározó, valamint a borravaló adómentességét…
Tovább olvasom >Nacsa Lőrinc: turisztikai rekordév lehet az idei Magyarországon
Turisztikai rekordév lehet az idei Magyarországon, amihez a vallási turizmus…
Tovább olvasom >További cikkeink
Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Új napelemparkkal bővül a Nestlé szerencsi gyár
Jövő márciusban lép működésbe az az 1,5 GW éves teljesítményű…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >