Így áll a magyar átlagkereset és vásárlóerő az európaihoz képest
Az európai országok között jelentős különbségek mutatkoznak az átlagos éves nettó keresetekben, még a kiigazítások figyelembevételével is. Az Eurostat legfrissebb adatai alapján Svájc, Izland és Luxemburg vezetik a listát a legmagasabb átlagfizetésekkel, míg a kelet- és dél-európai országok jóval alacsonyabb értékekről számolnak be.

Alul maradtunk megint
Svájc áll az élen 85 582 eurós éves nettó átlagkeresettel, messze meghaladva a többi európai országot. Izlandon és Luxemburgban az átlagkeresetek 53 885 és 49 035 euró között alakulnak. Norvégia és Hollandia szintén magas, 45 ezer euró feletti nettó keresetet regisztráltak. Az Európai Unió (EU) átlagos éves nettó keresete 28 217 euró, ami viszonyítási alapként szolgálhat.
Átlagkeresetek néhány kulcsfontosságú országban
- Franciaország: 31 481 euró
- Svédország: 33 926 euró
- Olaszország: 24 207 euró
- Spanyolország: 23 568 euró
- Németország: 38 086 euró
- Egyesült Királyság: 35 783 euró (2019-es adat)
A legalacsonyabb átlagkeresetek Európában
A lista végén Törökország és Bulgária állnak, ahol az éves nettó átlagkeresetek 8968, illetve 9355 eurót tesznek ki. A kelet-európai országok, mint Románia (11 105 euró), Horvátország (12 330 euró) és Magyarország (12 456 euró) szintén a kereseti skála alsó végén helyezkednek el.
A vásárlóerő-paritás (PPP) Hatása
A vásárlóerő-paritás figyelembevételével az országok közötti különbségek némileg kiegyenlítődnek. Svájc továbbra is az élen marad 47 403 eurós értékkel, de a különbség a többi országgal szemben csökken. A második és harmadik helyezett Hollandia és Norvégia, majd Luxemburg, Ausztria és Németország következik.
Magyarország pozíciója jelentősen javul a vásárlóerő-paritás figyelembevételével, Litvánia és Észtország között helyezkedik el. Érdekes módon Szlovákia zárja a listát.
Az EU bérek átláthatósági szabályai
Az EU 2023 áprilisa óta új szabályokkal támogatja a bérek átláthatóságát. Ezek a szabályok előírják a vállalatok számára, hogy osszák meg a bérekre vonatkozó információkat, és foglalkozzanak az 5 százalékot meghaladó nemek közötti bérszakadékkal. A bérek átláthatósága segíti a munkavállalókat az egyenlő bérezéshez való joguk érvényesítésében, és célja a nemek közötti bérszakadék megszüntetése.
Az európai nettó keresetek közötti különbségek jelentős hatással vannak a munkavállalói döntésekre és a munkaerőpiaci mozgásokra. Az észak- és nyugat-európai országok magasabb keresetei vonzóbbá teszik ezeket a régiókat, míg a kelet- és dél-európai országok alacsonyabb bérei kihívást jelentenek a gazdasági versenyképesség szempontjából. A vásárlóerő-paritás figyelembevételével azonban néhány kelet-európai ország pozíciója javul, ami optimizmusra adhat okot a régió gazdasági fejlődésének jövőjét illetően.
Kapcsolódó cikkeink
Fulladásveszélyes cumik és mérgező esőkabátok: uniós vizsgálat alatt a Temu és a Shein termékáradata
Babacumik, amelyek fulladást okozhatnak, UV-szűrő nélküli napszemüvegek, tiltott vegyi anyagokat…
Tovább olvasom >Óvatosabban toboroznak a cégek jelenleg, mint ahogyan azt év elején tervezték
Az átlagos jelentkezőszámok továbbra is különösen magasnak számítanak a magyarországi…
Tovább olvasom >Júliusban a GKI konjunktúra indexe enyhén csökkent
A GKI Gazdaságkutató Zrt. – az EU támogatásával végzett –…
Tovább olvasom >További cikkeink
45 millió fontos beruházást indít a Müller brit tejüzemében
A német Theo Müller csoporthoz tartozó Müller 45 millió fontot…
Tovább olvasom >NewPrinces Group veszi meg a Carrefour olaszországi üzletei
Megállapodást kötött a Carrefour a NewPrinces Group-pal olaszországi tevékenységeinek értékesítéséről.…
Tovább olvasom >Drágítja az élelmiszert, hogy túl sok kézen megy át? – Ellátási láncokról és a „rövidítés” illúziójáról beszélt Éder Tamás
Sokan gondolják úgy, hogy az élelmiszerek árából le lehetne faragni,…
Tovább olvasom >