Meggy, dinnye, alma, szőlő… Mi lesz a következő? Hány időzített bombán ül még a kertészeti szektor? Európa más országaiban szintén van túltermelés, de ott nem feltétlenül a miniszter tárgyal az elégedetlen, felháborodott termelőkkel. Megvan a megfelelő termelői képviselet, aki tárgyalóasztal mellett intézi az ügyeket – nem két hónapra, hanem akár több évre.
Itthon viszont csak tűzoltás folyik. Elfojtunk egy-egy gócpontot, de nem változik semmi. Nem is fog, amíg a gazdák fel nem veszik a lépést európai társaikkal, és nem látják be, hogy együtt, szervezetten könnyebb, hatékonyabb és gazdaságosabb még akkor is, ha kompromisszumokat kell kötni.
Jól látszik idén a zöldség-gyümölcs ágazat legproblémásabb specialitása: nagyon időjárásfüggő. Tavaly volt fagy, jég, kánikula, és keresleti piac alakult ki. Az árak felszöktek. Idén fordított a helyzet. A kiegyenlített időjárási viszonyok, a tavalyi árak hatására felbuzdult a termelési kedv, ami nagymennyiségű árut eredményezett. Kínálati piac alakult ki. Sok kertészeti termék fele vagy harmad áron cserél gazdát a múlt évhez képest. Ráadásul hideg zuhanyként érintette a termelőket az is, hogy az input anyagárak, különösen a műtrágyák esetében, duplájára, triplájára emelkedtek.
Eltelt egy év, és megint elvesztettünk sok-sok kertészt, akik nem bírták a versenyt. És ez minden évben így fog menni addig, amíg nem lesz szervezett összefogás, szabályozott, tervezett, minőségi, piacképes áru-előállítás és koordinált értékesítés. A megoldást csak az erős tészek jelentenék, de ezt nem elég csak a termelőknek akarni…
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >