IDŐ – Otthonizáció: Az IDŐ nem a Tiéd!
Munkapszichológiában és karriertanácsadásban jártas szakértőnk, dr. Csík Klára a karantén ideje alatt felgyűlt gondolatait osztotta meg napló formájában lapunkkal.
Nincs olyan, hogy az én, saját időm, csak IDŐ van.
Most a karanténban érezhetjük, mennyire fontos az idő. Van, aki időmilliomos lett, de nem mindenki egyformán, ebben a helyzetben sem.
Most van időnk rá, most megcsinálom. Most van időm a családra, rendrakásra, főzésre, beszélgetésre, pihenésre. Már, akinek. Aki „ Home Office”-ban nyomja és nemzetközi cégnél dolgozik, annak nincs itt idő ezekre, a Kánaán megint távolra esik.
Reggeltől-estig meeting van, Teams programon értekezés, projectmunka, riportok készítése, tervezés, kalkulációk, javaslatok kidolgozása, zajlik az élet. Nincs megállás, pedig az otthoni feladatok is megoldásra várnak. Lehet csinálni – reggel 8-tól akár este 10-ig. Úgyis otthon vagy, ráérsz, mit is csinálnál, dolgozz!!!
Panaszkodnak a multis vezetők, akármilyen szinten, hogy belegebednek a karantén munkaterhelésébe, és nekik nincs idejük most sem a fent említett kellemesebb dolgokkal törődni. Ugyanakkor aki szerencsés, most észreveszi, hogy van családja, mennyit fejlődött, nőtt a gyerek, milyen jól lehet vele játszani, beszélgetni. Persze a fiatalabb, bölcsődés, óvodás, korosztály, napi 24 órás szolgálata kimerítő, és kvázi őrületbe kergeti még a fiatal felnőtt korosztályt is.
Idő kell arra is, hogy elviseljünk dolgokat, felértékeljük a fontosokat, és ráébredjünk, mennyi igazán nem is fontos témával törődtünk, több időt szántunk rá. Itt az idő az A-B-C-D kategóriák meghatározására.
Az igazán fontos dolgok otthon történnek. és ez akkor még számunkra is ilyennek tűnt, amikor kezdőként, fiatalként, tervezgettük a jövőt. Mi lesz akkor és ha, hány gyereket akarunk, mennyi pénz kell egy számunkra megfelelő egzisztencia kialakítására, lakás, ház, kocsi stb. Az idő itt kezdett fontossá válni, ezek megteremtéséhez kinek kevesebb, kinek több IDŐ szükséges.
Ha szerencsések vagyunk vagy voltunk, sikerült összehozni, amiket elterveztünk. Így kevesebb idő jutott, jut arra, ami alapvetően fontos volt, van és lesz. Magunkra és egymásra, a családra sosincs elég idő. Mindig fontosabb valami más, amiről azt hisszük éppen akkor és ott, hogy érdemesebb több időt szánnunk rá. Időközben pedig elszalad az élet mellettünk és felettünk, ezért érdemes a mostani időszakban szerzett pozitív tapasztalatokat elraktározni arra az időre, amikor megint pörög a mókuskerék, és már megint nincs időnk arra, ami igazán fontos: az életünkre.
Mit lehet tenni? IDŐ Gazdálkodás a Stay Home – Maradj Otthon üzemmódban!
Az idő és energia kapcsolata közismert, annak van ideje, akinek energiája van, és annak van energiája, akinek ideje van arra, hogy megtervezze a rendelkezésre álló időt.
24 óra – hozzuk ki belőle a maximumot! WLB –azaz Munka és Magánélet egyensúlya a divatos elmélet szerint, de idézhetném akár Nagy Ferótól is a háromszor 8-as szabályt, a felosztás mindenkinél egyedien működik.
Most érdemes egy nagyobb egységet, a családi időbeosztást is figyelembe venni, amikor nincs különóra, az otthon maradás az online oktatásban résztvevő fiatalokat is érinti. Nagyobbik unokám ezt inkább vakációnak éli meg, és végre kialudhatja magát, hogy a hormonbomba szervezetében végre megnyugodjon.
Beosztás: ki vezényli az idő gazdálkodást?
A család, az otthon motorja, a NŐ, az ő felelőssége a kellő mennyiségű és minőségű ellátmány biztosítása, még egy kis kenyér vagy sütemény sütés is férjen bele és mellette, megfeleljen a munkahely, a főnök diktált tempónak.
Az idő adja a keretet, a rendszert és a napfelkelte és az éjszaka közötti időszak hatékony eltöltését. A hívások, telefon és egyéb konferencia megbeszélések, meghatározzák a napirendet. Ez az alap. Mikor van ebéd? A magyar szokások szerint sokaknál az ebéd a fő étkezés, így adjuk meg a módját, terítsünk, készítsünk menüt. A profik, heti étrendet is készítenek ezzel teszik tudatossá a tervezést és gazdálkodást.
Érdemes fontossági sorrendet felállítani, a napszaknak megfelelően. Legyen idő mindenre, magunkra is, így elérhetjük, hogy mire kiszabadulunk, nem lemerülve és kimerülve, hanem feltöltődve, energiától telve kezdjük a megint új korszakot, és teljesítjük feladatainkat.
Érdemes esténként beszélgetéssel zárni, kinek milyen napja volt, és tervezgethetjük együtt a jövőt vagy éppen emlékezhetünk egy kellemes eseményre.
Az élet olyan, mint a hullámvasút, szokták mondani. Lehet, hogy ez a mostani szakasz a másfajta megközelítést, gondolkodást segíti, hogy végre másképp gondoljunk, az eddig megszokott, rutin dolgokra, és észrevegyük, hova és merre tartunk.
IDŐ legyen, Otthon a családban, a családra és a munkában végzett feladatokra is.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >A 3,01 literes üdítőspalackok vitája: nem szándékos rendszerkerülés, hanem átmeneti megoldás
A magyar piacon megjelenő, 3,01 literes üdítőspalackok körüli vita kapcsán…
Tovább olvasom >