Idén is mintegy 700 kamarai falugazdász segíti ingyenesen az egységes kérelmek beadását
Idén 2025. április 7-től június 10-ig tart az egységes kérelmek beadásának időszaka. A kérelmek kétharmadát, megközelítőleg 105 ezret minden évben a NAK falugazdászai adják be. Ezzel az ingyenes szolgáltatással az elmúlt egy évtizedben több mint 1500 milliárd Ft támogatás lehívásában segítette tagjait a Kamara.
Április 7-én megkezdődött, és a pünkösdi hétvége miatt június 10-ig tart az egységes kérelmek idei benyújtási időszaka. A 2023-ban bevezetett új szabályozásnak megfelelően idén sem alkalmazzák a beadási időszak utolsó szakaszában a korábban megszokott, munkanaponként 1 százalékos támogatáscsökkentéssel járó szankciót. A 2025. június 10-ét követően beadott egységes kérelmeket érdemi vizsgálat nélkül elutasítják.
Az idei kérelembeadás során 49 támogatási jogcímre, intézkedésre lehet támogatást igényelni, illetve adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni
Az egységes kérelmet továbbra is kizárólag elektronikus úton, a Magyar Államkincstár (MÁK) online felületén lehet benyújtani. A 2023. évtől az egységes kérelem és jogcímei esetén kötelezővé vált a teljesen elektronikus kapcsolattartás: a kérelem benyújtásától az esetleges fellebbezések, kifogások benyújtásáig csak elektronikus úton lehet iratot benyújtani. A MÁK is elektronikus úton, az ügyfél vagy meghatalmazottja ügyfélkapujára küldi a döntéseket, dokumentumokat, jegyzőkönyveket. A Közös Agrárpolitika Stratégiai Terve és a vonatkozó hazai rendeletek, pályázati felhívások idén is változtak, például módosult a Feltételesség, illetve a termeléshez kötött támogatások szabályrendszere és az Agro-ökológiai Program (AÖP). Mindezek befolyásolják az egységes kérelmek beadását is.
Az egyik legfontosabb változás, hogy a NAK kezdeményezésére 2025-től megszűnik a nem termelő területek kijelölési kötelezettsége, így a parlagé is.
Ez a gyakorlat az AÖP önkéntes vállalásai közé kerül át. Továbbra is érvényben marad a védett tájképi elemek megőrzésére vonatkozó előírás, illetve a költési és fiókanevelési időszakban a nem mezőgazdasági termelési célú sövények és fák kivágásának, metszésének és egyéb csonkításának tilalma. Bővül a 2023-ban bevezetett, többlettámogatással járó AÖP, az „Őshonos haszonállatokkal történő emelt szintű legeltetés” és a „Nem termelő tájképi elemek és területek emelt szintű kijelölése” 2-2 pontos gyakorlatokkal. Az eddigieknél több kultúránál lesz kötelező a georeferált fénykép csatolása: a termesztőberendezés alatti technológiával termesztett növényeknél, illetve egyes zöldségnövényeknél, amennyiben termeléshez kötött támogatást igényelnek rá. „Őshonos állatokkal történő legeltetés” gyakorlat választása esetén a legeltetési napló vezetése kiváltható mobilGazda fotó készítésével, így csökkenthető az adminisztráció. Módosult a szilárd halmazállapotú karbamid műtrágyára vonatkozó előírás is: ureázgátló készítménnyel történő együttes alkalmazás esetén azt nem kell azonnal bedolgozni a talajba.
NAK
Kapcsolódó cikkeink
Európai Központi Bank: a vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai gazdaság számára
A felszíni vízhiány jelenti a legjelentősebb természeti kockázatot az európai…
Tovább olvasom >AM: a fenntartható vízgazdálkodás az innovatív mezőgazdaság alapja
A klímaváltozás hatásai, az egyre gyakoribb aszályos időszakok és a…
Tovább olvasom >Új befizetési lehetőségeket kínál a gazdálkodóknak a Magyar Államkincstár
A Magyar Államkincstár új befizetési lehetőségeket kínál a gazdálkodóknak, hogy…
Tovább olvasom >További cikkeink
Zöldséget gyereknapra – meglepő akcióval készül a foodora
Gyümölcs- és zöldség akciót hirdet a foodora gyereknap alkalmából, hogy…
Tovább olvasom >EY: Kulcskérdéssé vált az energiabeszerzés – egyre több cég versenyképességét vetik vissza az ingadozó árak
A cégek többsége aggódik a növekedéshez szükséges energia beszerzése miatt,…
Tovább olvasom >Változás a Danone magyarországi vezetésében: Csaplovics Péter az új értékesítési igazgató
2025. májusától Csaplovics Péter tölti be a Danone magyarországi értékesítési…
Tovább olvasom >