Hatvanmillió tonna fölötti gabonatermést várnak Ukrajnában
Az ukrán agrárminisztérium az aratások megkezdése után sem változtatott korábbi előrejelzésén, és továbbra is 60 millió tonna, vagy azt némileg meghaladó gabonatermésre számít idén – derült ki a tárca legfrissebb tájékoztatásából, amiből a Szevodnya című ukrán napilap szerdai számában idézett.
Eszerint a minisztérium azzal számol, hogy idén is a tavalyihoz hasonló termést sikerül elérni, 2017-ben 61,3 millió tonna gabonát arattak le Ukrajnában.
Idén, az UNIAN ukrán hírügynökség jelentése szerint, az előző évekhez képest korábban, már június 12-én megkezdődött az aratás Ukrajnában. A minisztérium legfrissebb adatai alapján eddig 281 ezer tonna gabonát takarítottak be 86 ezer hektár termőföldről, hektáronkénti 3,26 tonna átlagos terméshozam mellett. Ebből a téli búza 10 ezer tonnát tesz ki, amelyet 4 ezer hektárról gyűjtöttek be, a terméshozama pedig hektáronként 2,62 tonna, árpából pedig 268 ezer tonnát arattak le 81 ezer hektáron, 3,3 tonna hektáronkénti terméshozam mellett.
A lap emlékeztetett arra, hogy agrárszakértők korábban komoly termésvesztést jósoltak, mert a déli országrészben nyár elején szárazság volt, majd júliusra a szokásosnál is több csapadékot jeleztek előre a meteorológusok. Az elemzők szerint ez akár a búza- és az árpatermés felét is elviheti, azaz 7-8 millió tonna veszteséget jelenthet. A tárcánál viszont most cáfolták, hogy az időjárásnak ilyen komoly hatásai lehetnek az éves termésre.
Makszim Martinyuk agrárminiszter-helyettes az Ukrinform állami hírügynökség szerint kijelentette, hogy jól teleltek át az őszi vetésű gabonák és országos átlagban megfelelő volt tavasszal a talaj nedvességtartalma, így szerinte idén is hasonló termésre lehet számítani, mint tavaly.
A tárca közzétette az éves gabonaexport adatait is. Eszerint 2017. július 1. és 2018 június 30. között Ukrajna összesen 39,4 millió tonna gabonát exportált, 4,5 millió tonnával kevesebbet, mint az ezt megelőző év alatt, így nem sikerült megdöntenie a 2016-2017-es évben felállított 43,9 millió tonnás rekordot. Részletezve a kivitelt, az ország búzából 17,1 millió tonnát, árpából 4,3 millió tonnát, rozsból pedig 36,8 ezer tonnát exportált. A legnagyobb mennyiséget, 17,7 millió tonnát kukoricából adta el külföldre – írta a Szevodnya. (MTI, Kovács Andrea)
Kapcsolódó cikkeink
A NAK kiemelt feladatának tekinti a kiskultúrás növénytermesztés támogatását
A hazai kiskultúrás növénytermesztés sikerében kiemelt szerepe van a hatóságokkal…
Tovább olvasom >Soil-X-Change találkozó a talajmegújító innovációs partnerségekért
November 13-án az Agrárközgazdasági Intézet Nkft. (AKI) és a közös…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >