Idén 18 éves a Sziget

Szerző: trademagazin Dátum: 2011. 04. 22. 09:00

Idén 18 éves és egyben 19. a Sziget, melyen – születése, 1993 óta – láthattunk 17 950 programot, ebből hallhattunk 7 291 koncertet, itt járt 62 ország – különböző műfajt képviselő – előadója és 54 országból érkező, összesen 5 448 372 látogató. 2011. augusztus 10-15 között ismét Sziget, a megszokott helyen, a tavalyi árakon, új helyszínekkel, aktuális trendekkel, nagy öregekkel, itthon elsőként bemutatkozó ígéretekkel, de legfőképpen a tavaly augusztus óta hiányzó Sziget életérzéssel.

Nagykorú lett a Sziget s vele nagykorú lett a műfaj is, amit egykor Woodstock ihletett, de az álmodói nem maradtak ennyiben. Egy sokszínű, változatos, multikulturális kavalkádot képzeltek, és valósítottak meg, s lett ez a változatosság a Sziget védjegye, mely ma már Európában is nagy respektet vált ki. Olyannyira, hogy csak idén három különböző nemzetközi fórumon is a legjobbak közé sorolták a mi Szigetünket. Így tehát dicsérettel megfelelt az „érettségi vizsgán” s lép most a nagybetűsbe. S mint ahogy az ifjú maturánst veszélyeztetik az élet nagy pofonjai, úgy a Sziget is komoly akadályokkal küzdött a közelmúltban, de úgy tűnik elszálltak a felhők, megegyezés született a fővárossal, nem perel többé Újpest sem, jöhet a rakenroll, a tánc, a móka és kacagás…

Tavalyi jegyár, készpénz nélkül kártyával vagy mobillal
S mielőtt a programokról beszélnénk, ejtsünk néhány szót a háttérinformációkról, mely nem is oly lényegtelen, hiszen például az idén a szervezők nem emelnek jegyárat, tehát a tavalyi jegyárak maradnak érvényben, ráadásul április 31-ig (jegytípustól függően) 15-18%-kal kevesebbért. Másrészt továbbra is marad az este 23 óra utáni félárú lehetőség és idén is lehet diákkedvezménnyel, akár 50%-os engedménnyel Sziget jegyet venni. És most is lesz Percalapú Szigetjegy, ami azt jelenti, hogy csak annyit fizet a látogató – ráadásul a mobiljával – amennyit a Szigeten akar tartózkodni, tehát akár csak egy koncertnyi időt. Várhatóan gyorsabb, kényelmesebb lesz a kiszolgálás a Sziget egész területén, hiszen a szervezők a tavalyi kísérleti programot kiterjesztik az egész fesztiválra, ami szerint eltűnik a készpénz, és a Szigeten a – Metapay rendszerének teljeskörű bevezetésével – csak Sziget kártyával és esetleg okostelefonnal lehet majd fizetni. Ezt az innovatív technológiát világviszonylatban első alkalommal építik ki ekkora méretű rendezvényen. A Sziget kártya biztonságos fizetési lehetőséget kínál a fesztivál látogatóinak. Az egyenleg könnyedén feltölthető, nyomon követhető, a kártya egyszerűen letiltható. A Vodafone az idei Szigeten a mobilinternetes megoldásokra fókuszál, ezért a fesztiválok történetében először 21 mbit/sec sebességre képes mobilinternetes szupersztrádát ad az okostelefonozó fesztivál közönségnek. A 2011-es esztendő is azokról az innovatív mobilszolgáltatásokról szól majd, amelyek kényelmessé és biztonságossá varázsolják az egyhetes sziget-létet. A tervezett újdonságok közül is kiemelkednek az NFC chippel ellátott mobilkészülékek, amelyekkel a Vodafone érdemeként – elsőként Magyarországon –, a fesztivál ideje alatt már fizetni is lehet.

Szolgálati közlemény: Vigyázat, hamisítják!
Az utóbbi időben tucatjával jelentek meg hamis fesztiváljegyek a fesztiválpiacon, melynek sorszámait a szervezők letiltották, így azok érvénytelenek. A szervezők felhívják a vásárlók figyelmét, hogy jegyük, bérletük megvásárlása során – saját érdekükben – figyelmesen járjanak el, és kizárólag a hivatalos jegyértékesítő pontokat vegyék igénybe.

Színpadok programjai:

A Pop-Rock Nagyszínpad korábban bejelentett nevei – a teljesség igénye nélkül a Pulp, a Kasabian, a Chemical Brothers, Amy Winehouse, Dizzee Rascal, az Interpol, a Rise Against, a Good Charlotte, a Smash Mouth, a Gogol Bordello, a Flogging Molly, a Maccabees – mellé sorakozott számos zenekar. Így például az igényes gitár rock zene szerelmesei az idei Szigeten újra találkozhatnak Nagy-Britannia legtrendibb indie zenekarával, a White Lies-szal, de itt lesz a szinte összes rangos szakmai díjra nominált La Roux vagy a Manic Street Preachers, mely legfrissebb albumával, a 2010 őszén megjelent Postcards From A Young Mannel folytatja forradalmi Szigetes tevékenységét. Sőt, a magyar rajongók abban is bízhatnak, hogy új albumáról, a várhatóan 70 Songs Of Hatred and Failure címmel novemberben megjelenő lemezről is lejátszik majd néhány izgalmas tételt. Bizonyára kevesen gondolják úgy, hogy egy hardcore punk banda tagjainak is lehet szolid, visszafogott és érzékeny arca, pedig igen. A megalkuvást nem ismerő kaliforniai punk együttesből, a The Bronxból létrejött Mariachi El Bronx az elő példa rá, hogy mindez lehetséges, és ez a Szigeten látható is lesz. Itt lesz még Új-Zéland egyik legkelendőbb zenei exportcikke a Batucada Sound Machine és Idén augusztusban a Sziget közönsége is megismerheti a jövő soulnemzedékének egyik legígéretesebb előadóját Benjamin Duterdét, akit csak Ben l'Onlce Soul művésznéven ismer a világ.

A Világzenei Nagyszínpadra várjuk idén a már bejelentett nevek, így például az AfroCubism, a Gotan Project, a Goran Bregovic Wedding And Funeral Band, Ojos de Brujo és Rotfront zenekarok mellé a szívesen visszatérő Oi Va Voi-t,a hazánkban először koncertező, zenéjében a olykor a pszichedelikus rock, olykor a country-blues befolyásának engedő Cowboy Junkies-t. Itt lesz még a Sly & Robbie feat. Jr. Reid, a szlovéniai Magnifico és a Shtetl Superstars, mely ugyan idén tűnt fel, de különösebb kockázat nélkül megjósolható: az évtized egyik legnagyobb durranása lesz a csapat. Szintén jön A LaBrassBanda, mely három éve tűnt fel Münchenben, rövidszárú bőrnadrágban, ahogy egy bajor társasághoz illik, és azonnal a maga képére formálta a sörfesztivál-hangulatot. A Ska Cubano immár törzsvendégnek számít a legrangosabb világzenei fesztiválokon, így itt a helyük. És persze magyarok is képviselik a világzenét: A Csík Zenekar, Lajkó Félix és a Muzsikás sem hiányozhatnak a felhozatalból.

Új építmény, egy szabadtéri helyszín várja a keményebb zenét kedvelőjet. A Rock-Metál Nagyszínpadon korábban már fény derült – mások mellett – a nagy öregek, a Judas Priest és a Motörhead mellett fellépő Within Temptation, Deftones, Lostprophets és Sonata Arctica nevére.

Az A38-Wan2 Színpadon a Christal Castle, a Peter Bjorn and John és a Marina and the Diamonds s a Hurts már ismert nevek. Az újabbak közt erős a brit jelenlét: a Bomb The Bass, a Kode9, a Digital Mystikz és a Gaslamp Killer tartozik ide, mellettük a Suicidal Tendencies és a Xiu Xiu az Egyesült Államokból érkezik. Van három holland fellépő, ők a De Jeugd van Tegenwoordig, a DeWolff és a Kees van Hondt. És ezen a színpadon lép még fel a Mitch & Mitch (PL), Selah Sue (B), Terry Poison (ISR) és a Buraka Som Systema Live (P) is.

A Party Aréna a koraesti sávban már elhangzottak szintén nevek: The Bloody Beetroots Death Crew 77 és Kid Cudi neve ismert. Melléjük jelentkezett a napokban a Trenteholler valamint a Zombie Nation. És végre fény derül a késő esti sáv fellépőire is. Hihetetlenül látványos és minden fesztiválozót megmozgató megapartyval készül Party Aréná-s fellépésére a Dawaele testvérek által irányított 2manydjs. Nagy-Britannia legkúlabb trance-kollektívája, az Above & Beyond, nem csak klasszikus anyagaival mozgat át minket az idei Szigeten, hanem várhatóan új lemezüket, a júniusban megjelenő Group Therapyt is bemutatják nekünk. Spanyolország legismertebb és legsokoldalúbb technozenésze, a csaknem húsz éve a pályán lévő Cristian Varela is megmutatja magát 2011-ben a Sziget-lakóknak. A kiemelkedő dj, producer és remixer Dubfire ezúttal Carlo Lio társaságában érkezik az idei Szigetre. Idén a Party Arénában a modern elektronikus zene történetének egyik legkiemelkedőbb egyénisége, a hosszú idő óta Berlinben alkotó minimal technoművész Richie Hawtin is tiszteletét teszi. És itt lesz a különleges és egzotikus technoanyagokra fogékony partyarcok kedvenc produkciója, a Technasia is.

Az Európa Színpad a Sziget új, szabadtéri helyszíne, ahova Európa több országából érkeznek jobbnál jobb és hazájukban már nagy ismertségnek örvendő zenekarok. Biztosan fellép a Go Back To The Zoo Hollandiából, a Triggerfinger és a Wallace Vanborn Belgiumból, a Verdena Olaszországból, a Söhne Mannheims Németországból, az Ismo Alanko & Teho Finnországból, a For a Minor Reflection Izlandról, az Elvis Jackson Szlovéniából, a Puding Pani Elvisovej Szlovákiából, a Skyline Csehországból, a Gravity Co. Bulgáriából, a Francis International Airport Ausztriából és a The Mono Jacks Romániából.

SZIGET FÓKUSZ 2011-BEN
„A Sziget a nyugat-európai fiatalok legkedveltebb találkozóhelye, kulturális hidat képez Nyugat és Kelet között. A nagy nemzetközi sztárok valamint a legnépszerűbb és aktuális csapatok mellett 2011-ben közép-kelet-európai régió kulturális sokszínűségének bemutatására helyezünk különös hangsúlyt.” – mondta Szép Fruzsina, a Sziget programigazgatója a fesztivál sajtótájékoztatóján.
A Sziget Közép-Kelet-Európa legnagyobb multikulturális eseménye és a közép-kelet-európai fókusz aktualitását adja az is, hogy az Európai Unión belül idén történik meg először, hogy két közép-kelet-európai tagállam adja egymásnak az uniós elnökségi stafétabotot.
Fókuszban tehát idén a régiónk: egyrészt a 10. éves Roma Sátor programjával, másrészt új helyszínekkel, így az Európa Színpaddal és a Közép-Kelet-Európa Vurstlival.

Kapcsolódó cikkeink