Idei mélypontjára esett a GKI konjunktúraindexe
Idei mélypontjára esett a GKI konjunktúraindexe augusztusban a júliusi történelmi csúcsa után, az üzleti és a fogyasztói várakozások egyaránt romlottak, de továbbra is optimizmust tükröznek – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. az MTI-vel.
Az Európai Unió támogatásával végzett felmérés alapján a konjunktúraindex a júliusi 10,5 pontról 6,7 pontra esett. Az üzleti bizalmi index 13,3 pontra csökkent a júliusi 17,3 pontról, a fogyasztói bizalmi index pedig mínusz 9,0 pontról mínusz 12,2 pontra romlott.
A magyar gazdaság várható helyzetének megítélése a szolgáltató cégek kivételével – ahol nem változott – az előző kéthavi romlás után érezhetően kedvezőbb, a lakosság véleménye azonban kedvezőtlenebb lett.
A GKI fogyasztói bizalmi index július után augusztusban is romlott, ezzel idei mélypontjára került. A lakosság saját pénzügyi helyzetét és főleg jövőbeni megtakarítási képességét sokkal rosszabbnak látta, mint egy hónappal ezelőtt, és kedvezőtlenebb lett a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlási lehetőségének megítélése is.
Az üzleti bizalmi index csökkenése az ipari és szolgáltató cégek jelentősen romló várakozásainak következménye, az építőipari és kereskedelmi vállalkozások optimizmusa viszont kissé erősödött.
Az ipari bizalmi index augusztusban öthavi mélypontjára került, elsősorban a rendelésállomány, különösen az export-rendelésállomány romló megítélése miatt. Kissé kedvezőtlenebb lett az elmúlt időszak termeléséről és a készletekről alkotott vélemény is, a közeljövőre vonatkozó termelési várakozások viszont hibahatáron belül javultak.
Az építőipari bizalmi index ugyan alig emelkedett augusztusban, de így is új történelmi csúcsára került. A mélyépítő cégek kilátásai érezhetően javultak, míg a magasépítőké kissé romlottak. Az előző háromhavi termeléssel kapcsolatos elégedettség kissé csökkent, a rendelésállományokkal kapcsolatos viszont számottevően erősödött. Ez utóbbi az építőipari felmérések történetében még soha nem volt ilyen erős – emelte ki a GKI.
A kereskedelmi bizalmi index értéke kissé emelkedett. Az eladási pozíció és a készletek megítélése kissé pozitívabb lett, a rendeléseké viszont negatívabb.
A szolgáltatói bizalmi index augusztusi jelentős csökkenése főleg az általános üzletmenet és az előző háromhavi forgalom megítélésének érezhető romlása miatt következett be, de a várható forgalmat is borúlátóbban ítélték meg a GKI-nak válaszolók.
A foglalkoztatási várakozások az ipar kivételével jellemzően kissé visszafogottabbak lettek, és erősödött a lakosság munkanélküliségtől való félelme a júliusi, minden idők legalacsonyabb szintjéhez képest.
Az áremelési törekvés a kereskedelem kivételével – ahol júliushoz képest visszafogottabb lett – érdemben nem változott, a fogyasztók inflációs várakozása viszont erősödött – írták. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Új gazdasági „akcióterv”: Reális-e a háztartási hitelállomány további növelése?
A hazai lakhatási válság sajnálatos velejárója, hogy a többség nem…
Tovább olvasom >Digitális vállalatok Magyarországon
Az elmúlt évtizedek alapján világosan látszik, hogy azok a cégek…
Tovább olvasom >GKI: Versenyképességi reformok szükségessége az EU-ban és Magyarország szerepe a változásokban
Az Európai Uniónak jelentős reformokra van szüksége a Draghi jelentés…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >