iBanFirst elemzés: Mekkora a dollár leértékelődésének kockázata és annak hatása a nemzetközi kereskedelemben érdekelt magyar vállalatokra
Donald Trump, J.D. Vance alelnökjelöltjével együtt, ismételten kifejezte ellenállását az erős amerikai dollárral szemben, annak leértékelését szorgalmazva az amerikai export fellendítése és az import csökkentése érdekében, ezzel erősítve a hazai ipart. Annak ellenére, hogy Trump szándékában áll leértékelni a dollárt, a piac Trump visszatérése esetén az amerikai dollár felértékelődésére számít. Ennek oka Trump gazdaságpolitikája, különösen a vámokra összpontosítva, ami jellemzően az árfolyam erősödéséhez vezet.
Johan Gabriels, az iBanFirst délkelet-európai regionális igazgatója, betekintést nyújt a dollár előrejelzéseibe az amerikai választások kontextusában, és azok hatásáról a nemzetközi kereskedelemben érdekelt magyar vállalatokra.
A protekcionizmus az erős valutával jár együtt
Először is, tanulmányok azt mutatják, hogy az importált infláció ellensúlyozása érdekében a központi banknak emelnie kell a kamatokat. Jelenleg azonban ez valószínűtlen az amerikai Federal Reserve (Fed) esetében, mivel hamarosan megkezdi kamatcsökkentési ciklusát. Másodszor, a vámok az amerikai importmennyiségek csökkenéséhez vezetnek, ami az amerikai dollárhoz képest csökkenti a külföldi valuták iránti keresletet, így erősítve az előbbit. Ez a mechanizmus jövőre gyorsan működésbe léphet.
A dollár a modern Grál
Az amerikai dollár a világ tartalékvalutája, amely erős keresletet teremt a befektetők, intézmények, vállalatok és központi bankok részéről, részben az Egyesült Államok katonai ereje miatt. Egy 2023-as Fed tanulmány szerint az amerikai dollártartalékok háromnegyedét az USA-val szoros katonai kapcsolatban álló országok tartják. Az árucikkek, a globális kereskedelem és az ellátási láncok túlnyomórészt USD-ben vannak árazva és finanszírozva, fenntartva a dollár dominanciáját. A dollár befolyásának csökkentésére tett erőfeszítések, például az euró bevezetése, kudarcot vallottak. A világ nem dedollarizációt tapasztal, hanem deeuroizációt, a dollár erős pozíciójának fenntartásával.
Mit tehet Trump a dollár leértékelése érdekében?
Ha Trump valóban a dollár leértékelésére törekszik, akkor olyan drasztikus lépéseket kellene tennie, amelyek megkérdőjelezik a dollár tartalékvaluta státuszát. Például a hiány elszabadítása megrendítheti a befektetők bizalmát, de ez valószínűleg nem gyengítené jelentősen a dollárba vetett bizalmat. Azonban ez a forgatókönyv valószínűtlen, mivel Trump retorikája gyakran eltér a cselekedeteitől.
„Úgy gondoljuk, a piaci többséggel együtt, hogy egy Trump elnökség a dollár előnyére válna. Becsléseink szerint a dollárindex öt éven belül 10%-kal növekedhet, tovább erősítve az amerikai valuta túlértékeltségét főbb társaihoz képest. Kamala Harris győzelme esetén a dollár továbbra is erős maradna, bár kisebb mértékben, mint Trump elnöksége alatt, elsősorban az amerikai gazdaság várható teljesítménye miatt, amely jobban teljesít, mint a világ többi része”,
– állítja Johan Gabriels.
Az erősebb amerikai dollár a magyar vállalatok számára, amelyek nemzetközi kereskedelemmel foglalkoznak, mind pozitív, mind negatív hatásokkal járhat:
Pozitív hatás: Az erősebb dollár versenyképesebbé teheti a magyar exportot a forint gyengülésével, ami olcsóbbá teszi az árukat és szolgáltatásokat a külföldi vásárlók számára. Ez növelheti a keresletet, növelheti a bevételeket és bővítheti a magyar vállalatok piaci elérhetőségét. Emellett a dollárban denominált tranzakciókkal foglalkozó cégek a kedvező árfolyamok miatt jövedelmezőbbnek találhatják kereskedelmi ügyleteiket.
Negatív hatás: Az erősebb dollár kihívást jelenthet azoknak a magyar vállalatoknak, amelyek dollárban árazott árukat és szolgáltatásokat importálnak, mivel növeli a költségeket. Ez csökkentheti a profitmarzsokat, különösen akkor, ha a magasabb költségeket nem lehet áthárítani a fogyasztókra, csökkentve a versenyképességet és akadályozva a növekedést azoknál a vállalkozásoknál, amelyek nemzetközi ellátási láncokra támaszkodnak.
Kapcsolódó cikkeink
Bonitásvizsgálattal jelentős pénzösszegeket takaríthatnak meg a cégek
A bonitásvizsgálat egy speciális pénzügyi elemzési folyamat, aminek keretén belül…
Tovább olvasom >Gazdasági fellendülés lassú ütemben várható – a DUIHK legfrissebb felmérése
A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) 2024 őszi gazdasági…
Tovább olvasom >Új gazdasági „akcióterv”: Reális-e a háztartási hitelállomány további növelése?
A hazai lakhatási válság sajnálatos velejárója, hogy a többség nem…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >