Huszonnégyezer diák tanul szeptembertől az agrárszakképző iskolákban
Huszonnégyezer diák tanul szeptembertől a Földművelésügyi Minisztérium (FM) 48 agrárszakképző iskolájában, 63 helyszínen majdnem 4500 pedagógussal, oktatóval végzik a mezőgazdasági, élelmiszeripari és környezetvédelmi oktatást – mondta el Román István, a tárca agrárszakképzésért felelős helyettes államtitkára szerdán, az FM idei országos tanévnyitó ünnepségén Velencén.
A Dr. Entz Ferenc Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégiumban tartott tanévnyitó beszédében a helyettes államtitkár hangsúlyozta: a minisztériumhoz tartozó oktatási intézmények felkészítik a tanulókat arra, miként tudják fenntartható módon hasznosítani az ország természeti kincseit.
Elvárás az iskolákkal szemben a környezeti és fenntarthatóságra vonatkozó nevelési feladatok ellátása, 2016-ban az FM intézményeinek kétharmada elnyerte az ökoiskola vagy az örökös ökoiskola címet – tette hozzá.
Román István közölte, hogy a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) pályázati rendszerében szakképző intézményeik mintegy hárommilliárd forintot nyertek. A forrás révén tíz intézményben hajtanak végre energiahatékonysági fejlesztéseket, köztük Velencén is, 280 millió forintból.
Úgy vélte, a Dr. Entz Ferenc Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium a tervezett épületbővítéssel és sportcsarnoképítéssel együtt az ország egyik legkorszerűbb intézménye lesz 2-3 év múlva.
A helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy a szakképzés jelentős tartalmi és strukturális átalakításából a minisztérium agrárszakképző iskolái sem maradnak ki. Szakgimnáziumi képzés indul szeptembertől, ami a mostani kilencedikeseket érinti.
Mint mondta, eddig a tanulók négy év elteltével érettségiztek, majd a szakma megszerzéséhez még egy évet kellett teljesíteniük. Mostantól a szakgimnáziumokban négy év alatt érettségit és szakmát szereznek, így aki nem akar továbbtanulni, az is el tud majd helyezkedni.
Turcsányi Sándorné, a házigazda intézmény igazgatója köszöntőjében elmondta: a magyar mezőgazdaság növekedési pályára állt, miközben a technológiák fejlődése is töretlen, ezért egyszerre több területen kell helytállniuk a dolgozóknak. Rámutatott, a pedagógusoknak is lépést kell tartaniuk a fejlődéssel, hogy a tanulóknak a megfelelő tudást átadhassák. Fontosnak nevezte a megfelelő elméleti és szakmai tudással rendelkező szakmunkások képzését, mert a magyar mezőgazdaság jövedelemtermelő képességének növekedéséhez mindez elengedhetetlen.
Az igazgató szólt arról is, hogy ősztől tantermekkel bővítik a velencei iskolát, jövőre pedig elkezdődik egy korszerű tornaterem építése.
A tanévnyitó végén Román István 11 újonnan kinevezett iskolaigazgatónak adott át megbízóleveleket. Négy intézményvezető megbízatását pedig egy évre meghosszabbították. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Magosz-főtitkár: a területalapú támogatások kivezetésével a hazai családi gazdaságokat kellene felszámolni
Ha a brüsszeli döntéshozók a jövőben kivezetnék a területalapú mezőgazdasági…
Tovább olvasom >2025-től új uniós előírás érinti a vizes élőhelyen gazdálkodókat
2025-től a Közös Agrárpolitika feltételességi szabályrendszere új Helyes Mezőgazdasági és…
Tovább olvasom >Idén sem lesz hiány hazai sütőtökből
Már megjelent a boltokban a magyar sütőtök, az egészséges őszi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: A hazai fogyasztás erősödik
A hazai fogyasztás erősödik, a belső kereslet és az ettől…
Tovább olvasom >Októberben 2 százalékra gyorsult az eurózóna inflációja
Éves szinten 2 százalékra gyorsult a fogyasztói áremelkedés az euróövezetben…
Tovább olvasom >KSH: augusztusban 443 millió euró volt a termék-külkereskedelmi többlet
Augusztusban a kivitel volumene 5,6, a behozatalé 4,5 százalékkal csökkent…
Tovább olvasom >