Huszonnégyezer diák tanul szeptembertől az agrárszakképző iskolákban
Huszonnégyezer diák tanul szeptembertől a Földművelésügyi Minisztérium (FM) 48 agrárszakképző iskolájában, 63 helyszínen majdnem 4500 pedagógussal, oktatóval végzik a mezőgazdasági, élelmiszeripari és környezetvédelmi oktatást – mondta el Román István, a tárca agrárszakképzésért felelős helyettes államtitkára szerdán, az FM idei országos tanévnyitó ünnepségén Velencén.
A Dr. Entz Ferenc Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégiumban tartott tanévnyitó beszédében a helyettes államtitkár hangsúlyozta: a minisztériumhoz tartozó oktatási intézmények felkészítik a tanulókat arra, miként tudják fenntartható módon hasznosítani az ország természeti kincseit.
Elvárás az iskolákkal szemben a környezeti és fenntarthatóságra vonatkozó nevelési feladatok ellátása, 2016-ban az FM intézményeinek kétharmada elnyerte az ökoiskola vagy az örökös ökoiskola címet – tette hozzá.
Román István közölte, hogy a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) pályázati rendszerében szakképző intézményeik mintegy hárommilliárd forintot nyertek. A forrás révén tíz intézményben hajtanak végre energiahatékonysági fejlesztéseket, köztük Velencén is, 280 millió forintból.
Úgy vélte, a Dr. Entz Ferenc Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium a tervezett épületbővítéssel és sportcsarnoképítéssel együtt az ország egyik legkorszerűbb intézménye lesz 2-3 év múlva.
A helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy a szakképzés jelentős tartalmi és strukturális átalakításából a minisztérium agrárszakképző iskolái sem maradnak ki. Szakgimnáziumi képzés indul szeptembertől, ami a mostani kilencedikeseket érinti.
Mint mondta, eddig a tanulók négy év elteltével érettségiztek, majd a szakma megszerzéséhez még egy évet kellett teljesíteniük. Mostantól a szakgimnáziumokban négy év alatt érettségit és szakmát szereznek, így aki nem akar továbbtanulni, az is el tud majd helyezkedni.
Turcsányi Sándorné, a házigazda intézmény igazgatója köszöntőjében elmondta: a magyar mezőgazdaság növekedési pályára állt, miközben a technológiák fejlődése is töretlen, ezért egyszerre több területen kell helytállniuk a dolgozóknak. Rámutatott, a pedagógusoknak is lépést kell tartaniuk a fejlődéssel, hogy a tanulóknak a megfelelő tudást átadhassák. Fontosnak nevezte a megfelelő elméleti és szakmai tudással rendelkező szakmunkások képzését, mert a magyar mezőgazdaság jövedelemtermelő képességének növekedéséhez mindez elengedhetetlen.
Az igazgató szólt arról is, hogy ősztől tantermekkel bővítik a velencei iskolát, jövőre pedig elkezdődik egy korszerű tornaterem építése.
A tanévnyitó végén Román István 11 újonnan kinevezett iskolaigazgatónak adott át megbízóleveleket. Négy intézményvezető megbízatását pedig egy évre meghosszabbították. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Tállai András lett az élelmiszergazdaságért és agrárszakképzésért felelős államtitkár
Tállai András kinevezésével új vezető irányítja az élelmiszergazdasági és agrárszakképzési…
Tovább olvasom >Tovább nő a vágómarha termelői ára
Az AKI vágási statisztikai adatai szerint 2024-ben a szarvasmarha vágása…
Tovább olvasom >Újabb településen erősítette meg a hatóság a kiskérődzők pestise betegséget
A Zalai vármegyei Nagymétnekpuszta, valamint Lenti településeken tartott juhállományoknál is…
Tovább olvasom >További cikkeink
Kamatkedvezmény a zöldhitelre
Még kedvezőbb lesz a népszerű lakáscélú zöldhitel a K&H-nál. A legnépszerűbb…
Tovább olvasom >Friss felmérés: A visszautasítástól való félelem bénítja a vállalkozásokat
Egy friss felmérés szerint a vállalkozások 33 százaléka a visszautasítástól…
Tovább olvasom >Jelentősen nőtt az Alibaba negyedéves nyeresége
Az Alibaba Group Holding kínai e-kereskedelmi óriás adózott eredménye jelentősen…
Tovább olvasom >