Húsvéti ponttyal indítják a balatoni haltelepítési szezont
A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp) megkezdte az idei haltelepítést csütörtökön, több mint 10 ezer kilogramm fogható méretű ponty Balatonba engedésével. Velük együtt 300 jelölt harcsát is a vízbe juttatnak egy új kutatási program részeként.
Erről Füstös Gábor, a társaság vezérigazgatója számolt be a haltelepítések alapanyagát biztosító irmapusztai tógazdaságnál, a ponty-lehalászás bemutatóján. A Balatonhoz szállított halakat a tó különböző részein, összesen 6 helyszínen (Keszthelyen, Fonyódon, Balatonföldváron, Siófokon Balatonfűzfőn és Csopakon) engedték a vízbe, a horgászszervezetekkel történt egyeztetéseknek megfelelően, a tó déli partján és keleti medencéjében növelve a fogási lehetőségeket. A pontyra idén sem rendeltek el fogási tilalmat, így a halak a telepítést követően azonnal kifoghatók.
A csütörtöki bemutató részként a BHNp elindította a MTA Balatoni Limnológiai Kutatóintézetével közös harcsakutató programját, 300 darab 50-60 dekagrammos harcsát jelöltek meg egyedi azonosítóval.
Füstös Gábor kifejtette, harcsajelölés eddig nem volt még a Balatonnál, márpedig az elmúlt évi harcsapusztulás – amelynek okára a mai napig nincs tudományos magyarázat – rámutatott, hogy szükség van a tó egyik emblematikus halának és legnagyobbra növő ragadozójának a jobb megismerésére. A társaság azért is vár újabb információkat a halfaj szokásairól, mert a jövőben fejleszteni kívánja a Balaton horgászturisztikailag fontos harcsaállományát – mondta a vezérigazgató.
Az állami tulajdonú, nonprofit társaság a kutatási munkájában számít a horgászokra, hiszen az távlatilag az ő érdekeiket is szolgálja. Arra kéri őket, hogy egy-egy jelölt harcsa kifogásakor ne távolítsák el a jelölést, hanem a hal testhosszának, súlyának és a kifogás helyének rögzítése (és ha lehet lefotózása) után a halat feltétlenül engedjék vissza a Balatonba. Akkor is, ha éppen nincs tilalmi időszak, és az állat fogható súlyú. (A jelölt hal adatainak a társasághoz történő eljuttatását 3500 forintnyi utalvánnyal honorálják, amit területi engedély vásárlására lehet fordítani.)
Füstös Gábor hangsúlyozta, április 1-jén hatóság által elrendelt harcsafogási tilalom lépett életbe a tó harcsaállományának megerősödését szolgálva, amely június 29-ig tart. Ezt és a többi, a halak ívásának idejére bevezetett tilalom, illetve korlátozás betartását a BHNp kiemelten ellenőrzi. A társaság a süllőívás idejére halászatból kivont hajóit hétfőtől nyílt vízi ellenőrzési akciókba vetette be, 2 kilométeres hatósugarú körben mozgó tárgyakat és élőlényeket érzékelő radarokkal is felszerelve.
A vezérigazgató közlése szerint azért fontosak ezek az ellenőrzések, mert az új horgászrend szerint április 27-ig csak partról, vagy olyan stégről lehet halat fogni, ami parti bejáróval rendelkezik, illetve amelynek lábánál a vízmélység nem éri el az 1 métert. „Örömünkre szolgál, hogy a kivonult halőreink eddig nem találkoztak horgászcsónakkal” – tette hozzá. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >