Hulladékmentes Világ
2018. januárban a Coca-Cola HBC a The Coca-Cola Companyvel összefogva, egy átfogó, több évre kiterjedő program végrehajtásába fogott, amely a csomagolóanyagok okozta problémák megoldására irányul. A projekt a Hulladékmentes Világ nevet kapta.
A projekt első lépéseként, tavaly 2025-re vonatkozó vállalásokat tett a Hellenic vállalatcsoport. Eszerint, minden elsődleges csomagolásnak 100 százalékban újrahasznosíthatónak kell lennie; a PET-palackok előállításához növekvő arányban újrahasznosított PET-et kell felhasználni; és 2025-ig az italpalackok 75 százalékának megfelelő mennyiségű hulladék visszagyűjtéséhez kell hozzájárulni.
100%-ban újrahasznosítható
Már eddig is jó néhány lényeges előrelépés történt Magyarországon. A Coca-Cola HBC Magyarország által használt PET-palackok 100%-ban újrahasznosíthatóak, az elmúlt esztendők fejlesztéseinek köszönhetően pedig ma már 15 százalékkal kevesebb műanyagra van szükség egy palack előállításához, mint 2010-ben.
Hazánk legnagyobb üdítőital-gyártója 2018-ban 500 millió forintot költött innovatív, környezetkímélő csomagolási technológiák bevezetésére. Ennek részeként, többek között, 10 százalékkal csökkent a NaturAqua ásványvizek, illetve 13 százalékkal a 0,5 literes üdítőitalos palackok súlya. Az intézkedések hatására összességében 4 százalékkal lett kevesebb a cég által felhasznált műanyag mennyisége. A cég fenntarthatósági stratégiája szerint 2020-ig összességében legalább 20 százalékkal csökken majd a palackok átlagsúlya 2010-hez képest. Mindezeken felül a vállalat folyamatosan növeli az italcsomagolásokhoz felhasznált újrahasznosított műanyag mennyiségét is, melynek aránya ma már átlagosan 20 százalék. 2030-ra csoportszinten ez az arány a tervek szerint eléri majd az 50 százalékot, és nincs messze az az idő sem, amikor 100 százalékban rPET-ből készülnek majd a palackok. A vállalat tisztában van azzal, hogy van még mit tenni, ezért egyetemekkel, szakmai és civil szervezetekkel dolgozik együtt azért, hogy megtalálja a műanyag valóban tartós alternatíváját.
Hulladékmentes Tisza – előrehaladás a hulladék-visszagyűjtés terén
Az árvizekkel szinte minden évben jelentős mennyiségű uszadék, szerves anyag és kommunális hulladék vonul le a Tiszán, és a Kiskörei Vízlépcső az első olyan műszaki létesítmény, amely megállíthatja a szemétáradatot, megkímélve ezzel az alsó folyószakaszokat a jelentős szennyeződéstől. A helyzet hatékony kezelése érdekében idén júliusban a vízügyi, civil és vállalati oldal is összefogott. Az Országos Vízügyi Főigazgatóság a rakodótér fejlesztését tervezi, a PET Kupa civil környezetvédelmi program részt vesz a kitermelt hulladék szelektálásában és újrahasznosításában. A The Coca-Cola Foundation – a Coca-Cola globális alapítványa – pedig a kétéves Hulladékmentes Tisza projekt keretében nyújt 73 millió Ft-os anyagi támogatást a helyzet felszámolására.
A háromoldalú összefogás a folyamatos védekezést, a kitermelt hulladék jelentős mértékű újrahasznosítását és a folyó egyre nagyobb mértékű megtisztítását tűzte ki célul. A projekt megvalósításához és sikeréhez a Coca-Cola Magyarország munkatársai is tevékenyen hozzájárulnak. 2019. július 26-án közel 70 munkatárs vett részt a folyó kiskörei szakaszának megtisztításában. Ezen a napon a vállalat kollégái a PET Kupa önkénteseivel együtt közel 1,5 tonna hulladékot gyűjtöttek össze főleg a nádasokban megrekedt, illetve a víz felszínén úszó műanyagokból. Ez a 1,5 tonna hulladék megfelelő módon szétválogatásra, majd újrahasznosításra kerül. (x)
Kapcsolódó cikkeink
Nébih: javuló eredmények a Tisza-tavi nyári szezonális élelmiszerlánc-ellenőrzésen
Június utolsó hetében a Tiszta-tónál működő vendéglátóhelyeket ellenőrizte a Nemzeti…
Tovább olvasom >Kormányzati segítséget kérnek az italgyártók terheik csökkentése érdekében
A hazai italgyártó szövetségek üdvözlik az italcsomagolások visszaváltási rendszerének jövő…
Tovább olvasom >Olyan közös jövőt szeretnénk építeni, ahol a csomagolóanyagok új életet kaphatnak
A csomagolási hulladék kezelése globális probléma, megoldani csak akkor lehetséges,…
Tovább olvasom >További cikkeink
A kézműves vagy a Temu jelző lesz a fa alatt? – felmérést készített a Meska magyar kézműves oldal
A Meska online kézműves piactér felmérése szerint az emberek közel…
Tovább olvasom >DRS-rendszer Magyarországon: tanácsok a sikeres visszaváltáshoz
2024. január 1-jén indult el Magyarországon a DRS (Deposit Return…
Tovább olvasom >