Horvátországban bojkottal tiltakoztak az infláció ellen
Horvátországban január 24-én pénteken szinte teljesen kiürültek az üzletek, miután az állampolgárok tömegesen csatlakoztak egy közösségi médiás kampányhoz, amely a magas infláció elleni tiltakozás jegyében a vásárlás elkerülésére szólított fel. A horvát adóhatóság adatai szerint a napi forgalom 50 százalékkal csökkent az egy héttel korábbi pénteki adatokhoz képest – írja a Telex.

Erősödik az infláció hatása
A bojkottot fogyasztóvédelmi csoportok kezdeményezték, azzal a céllal, hogy nyomást gyakoroljanak a kiskereskedőkre, akiket sokan felelősnek tartanak a folyamatos áremelkedésekért. Az akciót támogatták ellenzéki pártok, szakszervezetek, több helyi híresség, valamint két kormánytag is. Andrej Plenković miniszterelnök „fontos és egyértelmű üzenetnek” nevezte a bojkottot, és bejelentette, hogy a kormány a következő héten felülvizsgálja az árellenőrzés alá eső termékek listáját.
Látványos eredmények
Az akció hatására országszerte szokatlanul üresek voltak az üzletek. Zágráb egyik központi szupermarketjében péntek délben alig pár vásárló tartózkodott. Josip Kelemen, a „Halo, inspektore” nevű fogyasztóvédelmi csoport képviselője szerint a bojkott mély hatást gyakorolt a kiskereskedőkre. „Az emberek becsapva érzik magukat. Még a jómódúak is támogattak minket, ők is így éreznek” – mondta Kelemen az AFP-nek.
A horvát adóhivatal rendkívüli közleményt adott ki, amelyben részletezte: délután 16 óráig 43 százalékkal kevesebb számlát állítottak ki a kiskereskedők, mint az egy héttel korábbi pénteken, és az összegük 50 százalékkal volt alacsonyabb. Ez azt jelenti, hogy a horvát állampolgárok pénteken 20 millió euróval kevesebbet költöttek.
Inflációs helyzet Horvátországban
Horvátországban 2023-ban vezették be az eurót, amit jelentős áremelkedések követtek. Az infláció tavaly 4,5 százalékos volt az országban, ami az euróövezet legmagasabb értékének számít, jóval meghaladva a 2,4 százalékos átlagot. A folyamatos drágulás komoly feszültségeket okoz a társadalomban, amely már több alkalommal adott hangot elégedetlenségének.
A pénteki bojkott kézzel fogható eredményei azt mutatják, hogy az állampolgárok szervezett tiltakozásával jelentős nyomást lehet gyakorolni mind a kiskereskedőkre, mind a kormányra. Az infláció megfékezése és az állampolgári bizalom helyreállítása azonban továbbra is kulcsfontosságú kihívás marad.
Kapcsolódó cikkeink
Fagy sújtotta a hazai gyümölcsösöket – áremelkedéssel és kínálati hiánnyal indul a szezon
Május beköszöntével egyre több szezonális gyümölcs jelenik meg a boltokban…
Tovább olvasom >Törökországban némileg lassult az élelmiszerinfláció áprilisban
Törökországban 2021 decembere óta legalacsonyabbra, 37,86 százalékra lassult az éves…
Tovább olvasom >Áprilisban emelkedett kissé az euróövezeti infláció
A vártnál nagyobbnak, az előző havival megegyezőnek bizonyult az euróövezeti…
Tovább olvasom >További cikkeink
Szerbiában terjeszkedik az észak-macedón Stokomak
A macedóniai székhelyű Stokomak diszkontlánc hivatalosan is belépett a szerbiai…
Tovább olvasom >Új formákkal és új külsővel tér vissza a Barilla Al Bronzo az USA-ba
A Barilla bejelentette, hogy az Egyesült Államokban újra kapható lesz…
Tovább olvasom >Terjednek a sötét mintázatok az e-kereskedelemben – és gyakoribb ellenük a hatósági fellépés is
Sürgetés, nyomásgyakorlás, költségek elrejtése vagy „csepegtetése” – egyre gyakrabban alkalmazzák…
Tovább olvasom >