Hogyan érinti a kereskedőket a 2019-ben több lépcsőben életbe lépő pénzpiaci szabályozás?
Miről is van szó?
A PSD2 (Payment Services Directive 2) egy, 2017 novemberében, az EU által elfogadott jogszabálygyűjtemény, amelynek egyes részei idén lépnek érvénybe, megváltoztatva az eddigi fizetési gyakorlatokat. Célja, hogy megnyissa, liberalizálja a fizetési piacot. Az EU leginkább azt várja a bevezetésre kerülő új szabályoktól, hogy a frissen belépő új szereplők olyan megoldásokkal álljanak elő, amelyek átláthatóbbá, gyorsabbá, kényelmesebbé teszik a vásárlások során használni kívánt fizetési megoldásokat, ezzel növelve a bizalmat az online (banki) fizetések iránt, és tovább csökkentve az amúgy a gazdaságnak nagy terhet jelentő felesleges készpénzhasználatot.
Milyen ütemezésben találkozhatunk a változásokkal?
2019 márciusában a bankoknak elérhetővé kell tenniük az ún. Nyílt API felületeiket, amelyen keresztül a fizetési szolgáltatók kapcsolódni tudnak.
2019 nyarán elindulhatnak az azonnali fizetési rendszerek, ilyen lesz például Magyarországon a GIRO Instant. Ez azt jelenti, hogy bankkártya használata nélkül, közvetlen bankszámláról indított fizetések is 2 másodpercen belül teljesülni fognak.
2019 szeptemberében pedig életbe lépnek az erős ügyfél-hitelesítésre vonatkozó szabályok, és ez az, amire nemcsak a pénzügyi szolgáltatóknak, hanem a kereskedőknek is fel kell majd készülniük.
Hogyan érinti a kereskedőket az erős ügyfélhitelesés (SCA)?
A szabályozásnak a kereskedők számára két nagyon érzékeny pontja van:
Fizikai fizetések esetén az érintéses (pl. payPass) fizetéseknél, a kis értékű tranzakciók esetében, ahol eddig nem kellett hitelesítést (PIN-kód-megadást) végezni, a rendelet bevezetése után bizonyos időközönként (pl. minden ötödik fizetés után) már kötelező lesz.
Online térben az ismétlődő fizetések területén lesznek változások. Új fogalomként megjelenik a „fizetési kérelem”: az a kereskedő, akinek előzetesen a vásárló felhatalmazást adott, fizetési kérelmet indíthat, akár a bankszámla terhére is, amely kérelem a vásárló külön megerősítése nélkül is teljesülhet. Itt az erős hitelesítést, amely kötelezően kétlépcsős lesz, a felhatalmazás megadásánál kell majd megtenni.
Az SCA pontos szabályait jelenleg az Európai Bankszövetség és az Európai Bizottság még pontosítja, mert főleg az ismétlődő fizetések területén akadnak nyitott kérdések, amelyeknél eltérő álláspontot képviselnek a pénzpiaci szolgáltatók és a jogszabályalkotók. Annyi már most is látszik, hogy nagyon kevés lesz a piac számára a felkészülési idő az átállásra, az esetleges kapkodásnak pedig majd a kereskedők fogják leginkább kárát látni. //
Kapcsolódó cikkeink
Ez a világ 10 legbiztonságosabb városa turisták számára
A Forbes Advisor legfrissebb felmérése szerint Szingapúr a világ legbiztonságosabb…
Tovább olvasom >Dobozolás mesterfokon
Az e-kereskedelem folyamatos térnyerése jelentős hatást gyakorol a csomagolási iparra.…
Tovább olvasom >Szigorúbb rendőrségi fellépést sürget a brit Co-op vezetője a kiskereskedelmi bűncselekményekkel kapcsolatban
Matt Hood, a Co-op élelmiszeripari vállalat ügyvezető igazgatója arra kéri…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >