Hiába az importtilalom, az ukrán méz megkeseríti a magyar méhészek életét
A magyar kormány úgy döntött, hogy tilalmat rendel el 25 ukrán mezőgazdasági termék behozatalára, köztük a méztermékekre is. Az Európai Unió ugyanakkor eltörölte a védővámot a kétes minőségű ukrán méz behozatalára, aminek következtében nagy mennyiségben öntötte el az EU piacait, beleértve Magyarországot is. Ez a helyzet a magyar méhészekre negatív hatást gyakorolt, mivel a magas minőségű hazai mézüknek nehéz volt versenyezni az olcsó, kétes minőségű ukrán mézzel.
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke a Haszon.hu szerint üdvözölte a döntést, mivel az importtilalom lehetővé teszi a hazai mézpiac stabilizálását és védelmét. Az importtilalom valószínűleg segít abban, hogy az árak stabilizálódjanak, és a magyar méhészek ne veszítsenek piacot a külföldi versenytársakhoz képest.
Azonban a helyzet nem teljesen rózsás a magyar méhészek számára. Az elmúlt időszakban az EU-ba érkező ukrán méz mennyisége elérte az 55 ezer tonnát, és elárasztotta az európai piacokat. Ennek következtében a magyar mézfelvásárlási árak nagyon alacsonyak voltak, és a magyar méhészek nagy mennyiségben maradtak jó minőségű árukkal. A magas minőségű hazai méz árai nem nőttek a magas infláció miatt, ami a magyar méhészeknek további kihívást jelent.
Véleményem szerint a magyar kormány helyes döntést hozott az importtilalom bevezetésével, mivel ez segít abban, hogy a hazai mézpiac stabilizálódjon, és megvédje a magyar méhészek érdekeit. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a méhészet egy olyan ágazat, amelyet a természeti környezet változékonysága és az éghajlatváltozás is jelentősen befolyásolhat. Ezért fontos, hogy a magyar méhészek folyamatosan figyeljék az ágazatuk alakulását, és keresik azokat a lehetőségeket, amelyek segíthetik őket a piacokon való hatékonyabb megjelenésben és a versenyképességük növelésében.
Kapcsolódó cikkeink
Hatékonyan fel kell lépni a hamis mézek uniós forgalomba hozatala ellen
Hatékonyan fel kell lépni a hamis mézek uniós forgalomba hozatala…
Tovább olvasom >Nagy István: a rendszeres mézfogyasztás az élhetőbb jövőért tett lépés
A rendszeres mézfogyasztás az élhetőbb jövőért tett fontos lépés –…
Tovább olvasom >Elindult a mézfogyasztást ösztönző kampány
Elindult a mézfogyasztást népszerűsítő idei kampány, amelynek középpontjában a hársméz…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >