Hiába az importtilalom, az ukrán méz megkeseríti a magyar méhészek életét
A magyar kormány úgy döntött, hogy tilalmat rendel el 25 ukrán mezőgazdasági termék behozatalára, köztük a méztermékekre is. Az Európai Unió ugyanakkor eltörölte a védővámot a kétes minőségű ukrán méz behozatalára, aminek következtében nagy mennyiségben öntötte el az EU piacait, beleértve Magyarországot is. Ez a helyzet a magyar méhészekre negatív hatást gyakorolt, mivel a magas minőségű hazai mézüknek nehéz volt versenyezni az olcsó, kétes minőségű ukrán mézzel.
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke a Haszon.hu szerint üdvözölte a döntést, mivel az importtilalom lehetővé teszi a hazai mézpiac stabilizálását és védelmét. Az importtilalom valószínűleg segít abban, hogy az árak stabilizálódjanak, és a magyar méhészek ne veszítsenek piacot a külföldi versenytársakhoz képest.
Azonban a helyzet nem teljesen rózsás a magyar méhészek számára. Az elmúlt időszakban az EU-ba érkező ukrán méz mennyisége elérte az 55 ezer tonnát, és elárasztotta az európai piacokat. Ennek következtében a magyar mézfelvásárlási árak nagyon alacsonyak voltak, és a magyar méhészek nagy mennyiségben maradtak jó minőségű árukkal. A magas minőségű hazai méz árai nem nőttek a magas infláció miatt, ami a magyar méhészeknek további kihívást jelent.
Véleményem szerint a magyar kormány helyes döntést hozott az importtilalom bevezetésével, mivel ez segít abban, hogy a hazai mézpiac stabilizálódjon, és megvédje a magyar méhészek érdekeit. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a méhészet egy olyan ágazat, amelyet a természeti környezet változékonysága és az éghajlatváltozás is jelentősen befolyásolhat. Ezért fontos, hogy a magyar méhészek folyamatosan figyeljék az ágazatuk alakulását, és keresik azokat a lehetőségeket, amelyek segíthetik őket a piacokon való hatékonyabb megjelenésben és a versenyképességük növelésében.
Kapcsolódó cikkeink
Eredményesek a ragadós száj- és körömfájás kapcsán megtett intézkedések
Eredményesek a magyar járványvédelmi intézkedések a ragadós száj- és körömfájás…
Tovább olvasom >Jön a viagrás méz
Az elmúlt években Franciaországban egyre népszerűbbé vált a viagrás méz,…
Tovább olvasom >Fontos határidő a méhészek számára
Január 27-től nyújthatóak be a támogatási kérelmek a méhcsaládok egészségének…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >