Hetvenötmillió fölött a banki átutalások száma három hónap alatt
Csúcsra ért az átutalások forgalma: az idei első negyedévben 75 milliót meghaladó forgalmat regisztrált a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Giro Zrt. által működtetett bankközi klíringrendszerben (BKR) – olvasható a Világgazdaság Online-on. A BKR-forgalom 4 százalékkal haladja meg a 2017 első negyedévi tranzakciók számát, és 9,1 százalékkal magasabb a 2016 első negyedévében regisztrálthoz képest.
A tranzakciók értékét tekintve a fejlődés még látványosabb:
a jegybank adatsora szerint az év első három hónapjában 26 494 milliárd forintnyi átutalás futott át a BKR-en, ami 11,2 százalékkal haladja meg a bázisnegyedév adatait.
Az átutalási csúcs rendszerint decemberben van, három évre visszamenőleg ekkor egyetlen hónap alatt több mint 10 ezermilliárd forint folyik keresztül a rendszeren – zömmel az év végi zárással kapcsolatos vállalati elszámolások miatt, míg lakossági oldalon az előrehozott kifizetések és az év végi jutalmak dobják meg az átutalási forgalmat.
A BKR-ben mindennap tíz alkalommal történik a bankok közötti elszámolás (korábban öt ciklus volt), ezért munkaidőben nagyjából óránként kerülnek át a rendszerbe vitt átutalási megbízások összegei a bankok között. Emellett van egy éjszakai elszámolási ciklus is – jellemzően ekkor számolják el az állami kifizetéseket (szociális támogatások, nyugdíjak). Míg az utalások darabszámát tekintve az éjszakai ciklusban dolgozzák fel a tranzakciók közel harmadát, a BKR-forgalomnak összegében mindössze 7 százalékát adja ez az elszámolási ciklus. Az elmúlt évek tendenciáit vizsgálva az is jól kivehető, hogy a Magyar Államkincstár – miként ezt már jelezte – nem ragaszkodik olyan mereven az éjszakai elszámolásokhoz. Az elmúlt három év első negyedévi adatait vizsgálva jól látható, hogy az éjszaka elszámolt összeg a 2017-es 14 százalék után lényegében megfeleződött. Eközben a tranzakciók száma lassabban olvad:
2016 első negyedévében az átutalási megbízások 33,6 százalékát számolták el éjszaka, ez az arány tavaly 32,7 százalékra csökkent, s így értünk el a mostani 30,2 százalékos részarányt képviselő 75 milliárd tranzakcióhoz.
A napközbeni átutalásokban értelemszerűen az első, napkezdő ciklus a legerősebb: idén a teljes napközbeni átutalási tranzakciók 26,6 százaléka bonyolódott le a reggeli ciklusban, míg az azt követő két elszámolásban valamivel kevesebb a beadott megbízás. Ezután viszonylag stabil a forgalom, majd a kilencedik ciklus hoz még kis emelkedést, hogy utána a záróciklus alacsonyabb forgalmat mutasson fel – ennek az az oka, hogy a bankok eltérő időben fogadják be adott napra az átutalásokat, s a megbízók igyekeznek nem kicsúszni a határidőből. A tranzakciók értékét tekintve ugyanakkor jól látható, hogy a vállalatok később ébrednek: hiába rögzítette a BKR az első ciklusra a tranzakciók több mint negyedét az idei első fél évben, azok értéke a napközbeni tíz ciklusban elszámolt összegnek mindössze 11 százalékát tette ki. (vg.hu, Nagy László Nándor)
Kapcsolódó cikkeink
Még mindig hasít a zöld hitel
A vállalati zöld hitelek piaca 2025-ben is dinamikusan nő, miközben…
Tovább olvasom >MNB-igazgató: magasabb inflációt és magasabb gazdasági növekedést vár a jegybank idén
Februárban elérte az infláció a csúcsát, 2025-ben átlagosan 4,5-5,1 százalék…
Tovább olvasom >El vannak adósodva a magyarok
2025 januárjában történelmi mérföldkőhöz érkezett a hazai hitelpiac: először lépte…
Tovább olvasom >További cikkeink
Föld napja: Felemás a magyar lakosság klímatudatossága
Április 22-e a Föld napja, így kifejezetten aktuális kérdés a…
Tovább olvasom >Országos kampányt indított a Tej Terméktanács a trappista sajt népszerűsítésére
A Tej Terméktanács országos marketingkampányt indított a hazai előállítású trappista…
Tovább olvasom >Bizalomzuhanás a globális gazdaságban az amerikai vámháború nyomán
A világgazdaság vezető szereplőinek gazdasági bizalmi indexei jelentősen romlottak az…
Tovább olvasom >