Hetvenötmillió fölött a banki átutalások száma három hónap alatt
Csúcsra ért az átutalások forgalma: az idei első negyedévben 75 milliót meghaladó forgalmat regisztrált a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a Giro Zrt. által működtetett bankközi klíringrendszerben (BKR) – olvasható a Világgazdaság Online-on. A BKR-forgalom 4 százalékkal haladja meg a 2017 első negyedévi tranzakciók számát, és 9,1 százalékkal magasabb a 2016 első negyedévében regisztrálthoz képest.
A tranzakciók értékét tekintve a fejlődés még látványosabb:
a jegybank adatsora szerint az év első három hónapjában 26 494 milliárd forintnyi átutalás futott át a BKR-en, ami 11,2 százalékkal haladja meg a bázisnegyedév adatait.
Az átutalási csúcs rendszerint decemberben van, három évre visszamenőleg ekkor egyetlen hónap alatt több mint 10 ezermilliárd forint folyik keresztül a rendszeren – zömmel az év végi zárással kapcsolatos vállalati elszámolások miatt, míg lakossági oldalon az előrehozott kifizetések és az év végi jutalmak dobják meg az átutalási forgalmat.
A BKR-ben mindennap tíz alkalommal történik a bankok közötti elszámolás (korábban öt ciklus volt), ezért munkaidőben nagyjából óránként kerülnek át a rendszerbe vitt átutalási megbízások összegei a bankok között. Emellett van egy éjszakai elszámolási ciklus is – jellemzően ekkor számolják el az állami kifizetéseket (szociális támogatások, nyugdíjak). Míg az utalások darabszámát tekintve az éjszakai ciklusban dolgozzák fel a tranzakciók közel harmadát, a BKR-forgalomnak összegében mindössze 7 százalékát adja ez az elszámolási ciklus. Az elmúlt évek tendenciáit vizsgálva az is jól kivehető, hogy a Magyar Államkincstár – miként ezt már jelezte – nem ragaszkodik olyan mereven az éjszakai elszámolásokhoz. Az elmúlt három év első negyedévi adatait vizsgálva jól látható, hogy az éjszaka elszámolt összeg a 2017-es 14 százalék után lényegében megfeleződött. Eközben a tranzakciók száma lassabban olvad:
2016 első negyedévében az átutalási megbízások 33,6 százalékát számolták el éjszaka, ez az arány tavaly 32,7 százalékra csökkent, s így értünk el a mostani 30,2 százalékos részarányt képviselő 75 milliárd tranzakcióhoz.
A napközbeni átutalásokban értelemszerűen az első, napkezdő ciklus a legerősebb: idén a teljes napközbeni átutalási tranzakciók 26,6 százaléka bonyolódott le a reggeli ciklusban, míg az azt követő két elszámolásban valamivel kevesebb a beadott megbízás. Ezután viszonylag stabil a forgalom, majd a kilencedik ciklus hoz még kis emelkedést, hogy utána a záróciklus alacsonyabb forgalmat mutasson fel – ennek az az oka, hogy a bankok eltérő időben fogadják be adott napra az átutalásokat, s a megbízók igyekeznek nem kicsúszni a határidőből. A tranzakciók értékét tekintve ugyanakkor jól látható, hogy a vállalatok később ébrednek: hiába rögzítette a BKR az első ciklusra a tranzakciók több mint negyedét az idei első fél évben, azok értéke a napközbeni tíz ciklusban elszámolt összegnek mindössze 11 százalékát tette ki. (vg.hu, Nagy László Nándor)
Kapcsolódó cikkeink
MNB: Nem változtatott az alapkamaton a monetáris tanács
Nem változtatott a jegybanki alapkamat 6,50 százalékos szintjén keddi ülésén…
Tovább olvasom >ESG-kérdőív vár a nagyobb hiteligénylő cégekre júliustól
2025. július 1-jétől új ESG-adatszolgáltatási kötelezettség lép életbe a vállalati hitelfelvevők…
Tovább olvasom >Fellendülés előtt a kereskedelmi ingatlanpiac – Bizakodik az MNB
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss jelentése szerint a kereskedelmi…
Tovább olvasom >További cikkeink
AM: a térséget érintő válságok leküzdésében is óriási szerepe van a FAO-na
Nagy szerep hárul a nemzetközi szervezetekre az Európát és Közép-Ázsiát…
Tovább olvasom >A FAO európai és közép-ázsiai tagországainak informális konzultációja Magyarországon
Nagy szerep hárul a nemzetközi szervezetekre az Európát és Közép-Ázsiát…
Tovább olvasom >Zöldülő tányérok és poharak
A növényi termékek nemcsak egy meghatározott célcsoportnak szólnak, hanem egyre…
Tovább olvasom >