Hétfőtől mehet a magyar zöldség Oroszországba
Az orosz tiszti főorvosi hivatal hétfőtől engedélyezte a magyar zöldségek oroszországi exportjának felújítását, a szükséges laboratóriumi vizsgálatokat bizonyító hivatalos papírok meglétének feltételével.
Moszkva július elején a hasmenésjárvány miatt tiltotta be az EU-ból érkező zöldségek importját. Ugyancsak hétfőtől az Olaszországból érkező zöldségek importjának felújítását is engedélyezték. A szükséges vizsgálatokat a származási országok akkreditált laboratóriumainak kell elvégezni, s ezek adják ki a szükséges igazolásokat is.
Oroszország június végén a Spanyolországból és Németországból érkező zöldségek behozatalát tiltotta be a hasmenésjárvány miatt, majd a tilalmat július 2-án kiterjesztette az EU minden tagállamára. Az export felújításához feltételként azt szabta meg a július eleji orosz-EU csúcson – s erről később részletes gyakorlati megállapodás született -, hogy minden szállítmányt lássanak el a szállító országok biztonsági garanciákkal, egyebek között laboratóriumi vizsgálati leletekkel, és adják meg az orosz félnek az e célra illetékesnek tekintett laborok listáját.
Az engedélyt elsőként Hollandia – a legnagyobb európai szállító -, és Belgium kapta meg június 28-án, majd később Spanyolország, Dánia, Csehország, Görögország, Franciaország, és legutóbb, július 19-én Lengyelország nyerte el.
Oroszország tiszti főorvosa, Gennagyij Onyiscsenko az első négy országnak kiadott engedélyt követően bejelentette, hogy további nyolc országtól kapta már meg a hivatal a szükséges adatokat. Ezek között említette Magyarországot is, amely a pénteki bejelentés szerint az EU-tagállamok közül kilencedikként kapta meg a zöldségexport felújítására vonatkozó engedélyt – közli az MTI.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Még mindig lehet spórolni, de nem minden árrésstopos terméken
Bár a magyarországi árrésstopok hatása kezd érezhetővé válni a hazai…
Tovább olvasom >Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >Fagyos tavasz, súlyos károk: összeomolhat a gyümölcstermés 2025-ben
Az áprilisi fagyok komoly pusztítást végeztek a magyar gyümölcstermesztésben: egyes…
Tovább olvasom >