Heteken belül több milliárd euró támogatás nyílik meg a zöld beruházásba kezdő vállalatoknak
Várhatóan idén novemberben több mint 3 milliárd eurós kerettel nyílik meg az Európai Bizottság Innovációs Alapjának (Innovation Fund) következő pályázati köre. Bármely tagállamból, szinte megkötés nélkül jelentkezhetnek készpénztámogatásra a zöld beruházást indító vállalkozások.
Az Innovációs Alap a világ egyik legnagyobb finanszírozási programja, amely innovatív, alacsony vagy zéró szén-dioxid-kibocsátású technológiák fejlesztését és megvalósítását segíti elő. A 2020-ban indított kezdeményezésben már több mint 6 milliárd euró támogatást osztottak szét az Európai Gazdasági Térségben. A következő, 2024. novembere és 2025. márciusa között tartó pályázati időszak során 60%-os beruházási költség (CAPEX) támogatásra és 10 évig tartó üzemeltetési és fenntartási költség (OPEX) finanszírozásra lehet pályázni.
„Hatalmas lehetőséget kapnak az uniós, így a hazai vállalkozások is, hiszen a nyerteseknek közvetlen forrást biztosít az Alap a központi EU-költségvetésből. A pályázati időszak alatt végig elérhető a támogatás és nincs iparági korlátozás. A több milliárd eurós keret kiosztása szigorúan pénzügyi és technikai alapokon zajlik. A sikeres jelentkezéshez azonban az érdeklődő cégeknek ajánlott már most elkezdeni a felkészülést, hiszen egy komplex folyamatról van szó, amiben sokat segíthet, ha tapasztalt külső szakértőket is bevonnak”
– mondta Kocsis Zsolt, az EY adópartnere.
Bármely uniós vállalkozás jelentkezhet az Alap pályázati forrásaiért, amelynek célja elsősorban a karbonsemlegességre, a megújuló energiákra, az energetikai hulladék-újrahasznosítására, a tiszta gyártásra és a hidrogéntechnológiára összpontosít.
Az Európai Unió versenyképessége szempontjából kulcskérdés a zöld átmenet felgyorsítása, hogy lépést tudjon tartani Kínával és az Egyesült Államokkal. A teljesítményösztönzésre korábban bevezetett ideiglenes válságkezelési és átállási keret (TCTF) adott lehetőséget arra, hogy a tagállamok saját költségvetésükből biztosítsanak forrásokat a zöld átállást segítő iparág számára.
„Az európai térségre jellemző, nehéz gazdasági helyzet és az abból fakadó költségvetési megszorítások veszélybe sodorják a fenntarthatóságot célzó fejlesztéseket. Az Innovációs Alap azonban közvetlen EU-s forrást jelent a cégek számára. Ez amellett, hogy új lendületet adhat a zöld-átállásnak Európa-szerte, lehetőség a hazai vállalatoknak, hogy forrást szerezzenek olyan innovatív fejlesztéseikhez, ami a hosszú távú, fenntartható növekedésüket segíti elő”
– tette hozzá Kocsis Zsolt.
Kapcsolódó cikkeink
EY: Kiveszőben a márkahűség – szinte csak az ár-értékarány számít
Világszerte aggódnak a vevők az egyre emelkedő megélhetési költségek miatt,…
Tovább olvasom >Már a magyar vállalatokat is mesterséges intelligenciával támadják
A vállalatokat célzó digitális támadások egyik legújabb eszközévé vált a…
Tovább olvasom >NAV-ellenőrzések 2025: ki kerül a fókuszba?
A bizalmi vagyonkezelők, az élelmiszeripari vállalkozások transzferárazása és a globális…
Tovább olvasom >További cikkeink
Táblás KitKat csokoládékat dob piacra a Nestlé Romániában
A Nestlé új, 99 grammos KitKat táblás csokoládékat vezetett be…
Tovább olvasom >Szerbiában terjeszkedik az észak-macedón Stokomak
A macedóniai székhelyű Stokomak diszkontlánc hivatalosan is belépett a szerbiai…
Tovább olvasom >Új formákkal és új külsővel tér vissza a Barilla Al Bronzo az USA-ba
A Barilla bejelentette, hogy az Egyesült Államokban újra kapható lesz…
Tovább olvasom >