Hazai vetőmagnemesítők: a kihívások ellenére stabil pozíció
A magyar vetőmagnemesítők pozíciója erős marad, még a klimatikus kihívások közepette is. Az itthon termelt zöldségfajtáknak komoly megpróbáltatásokkal kell szembenézniük, nem csak az átlaghőmérséklet enyhe emelkedésével, hanem az extrém hosszú és magas hőségnapokkal, valamint az egyenetlen csapadékeloszlással is. A szabadföldön termelt zöldségeknek gyakran húsz-harminc ilyen meleg napot is el kell viselniük. Ez a nemesítők számára komoly kihívást jelent, hiszen olyan fajtákat kell előállítaniuk, amelyek képesek ellenállni ezeknek a klimatikus stresszhatásoknak.

A magyar nemesítőházak kínálatában számos versenyképes és jövedelmező vetőmagfajta található (Fotó: Pixabay)
A klímaváltozással egyre több betegség is terjed, amelyekkel szemben a zöldségfajtáknak szintén ellenállóbbá kell válniuk. A több mint nyolcvan éves múltra visszatekintő Kecskeméti Zöldségtermesztési Kutató Intézet (ZKI) vezérigazgatója, Laczkó Róbert kiemelte, hogy az intézet folyamatosan fejleszt új, rezisztens fajtákat, válaszul a klimatikus kihívásokra. „Bár nem minden fajtakörben és minden évben, de viszonylag gyors a fajtakibocsátás, nem csak a ZKI-nél, hanem más nemesítő cégeknél is” – tette hozzá.
Zárt termesztési rendszerek és folyamatos öntözés
A zöldségtermesztés egyre inkább áthelyeződik zárt termesztési rendszerekbe, mint az üvegházak és fóliások. Azonban a zöldségek folyamatos öntözést és vízellátást igényelnek, ami továbbra is nagy kihívás. Az új fajták több betegségrezisztenciával rendelkeznek, ami jelentősen megkönnyíti a termelők munkáját és csökkenti a növényvédelmi beavatkozások számát. „Ez nekünk, fogyasztóknak is előnyös, hiszen nem mindegy, hogy egy termelési ciklus alatt tízszer kell növényvédelmi feladatokat ellátni, vagy egy toleráns fajta esetén csak háromszor” – mondta Laczkó Róbert.
Miért válasszuk a hazai és fémzárolt vetőmagot?
A vetőmagpiacot globálisan nagy nemzetközi cégek uralják, de Magyarország büszke lehet saját nemesítési eredményeire. A magyar nemesítőházak kínálatában számos versenyképes és jövedelmező fajta található. „Ha ezek a fajták versenyképesek és megfelelő profithoz juttatják a termelőket, akkor válasszuk a magyart” – javasolta Laczkó. A fémzárolt vetőmagok szigorú ellenőrzési folyamaton mennek keresztül, mielőtt elérik a termelőket. A ZKI saját vetőmag laboratóriummal rendelkezik, amely biztosítja, hogy csak a minőségi szabványnak megfelelő vetőmag kerül forgalomba. A nem fémzárolt vetőmagok viszont kockázatot jelenthetnek, ezért fontos, hogy a termelők a garantáltan biztos termésátlag és a kitűzött piaci célok elérése érdekében legálisan forgalomba hozott fémzárolt vetőmagot válasszanak.
novenyvedoszer.hu
Kapcsolódó cikkeink
A mezőgazdaság hitelállománya 6 százalékkal mérséklődött
A mezőgazdaság hitelállománya 6,0 százalékkal 1001,2 milliárd forintra mérséklődött az…
Tovább olvasom >Az öntözésen múlhat a mezőgazdaság jövedelemtermelő képessége
Egyre jelentősebb vízhiány vár Európára, ezért az öntözésen és a…
Tovább olvasom >A mezőgazdasági beruházások 42 százalékát épületekre és építményekre fordították 2024-ben
A KSH előzetes adatai szerint 669,4 milliárd forint volt a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Most akár 20%-kal olcsóbban szerezhetők be a magyar lecsó alapanyagai a PENNY-ben
A nyári szezon kihagyhatatlan kedvence a friss, házias lecsó, amelyhez…
Tovább olvasom >Mitől tízszereződhet meg egy-egy bor ára?
Kevesebben vannak világszerte, mint ahány ember járt az űrben, számuk…
Tovább olvasom >Rekordszinten a vállalatvezetők elköteleződése a fenntarthatóság iránt
A K&H fenntarthatósági index legfrissebb adatai szerint a vállalatvezetők hozzáállása…
Tovább olvasom >