Hay Group: Magyarországon az európai átlagot meghaladó reálbér-növekedés várható idén
Magyarországon az európai átlagnál nagyobb reálbér-növekedés várható idén a Hay Group nemzetközi menedzsment tanácsadó cég legfrissebb felmérése szerint.
A kutatás szerint átlagosan 2,6 százalékos fizetésemelés várható Magyarországon 2015-ben, ami a rendkívül alacsony, 0,3 százalékosnak ígérkező infláció mellett 2,3 százalékos reálbér növekedés lehet. Európában összességében a bérek átlagosan 3,1 százalékkal fognak nőni, ami az 1,5 százalékos infláció mellett 1,6 százalékos reálbér emelkedést hoz majd – írja a tanácsadó cég.
A magyarországihoz hasonló mértékben, 2,5 százalékkal Görögországban és Olaszországban növekednek a reálbérek idén, míg Lengyelországban 2,7 százalékos emelkedés várható. Három százalék és afeletti mértékben Litvániában, Romániában és Bulgáriában növekednek a reálbérek a Hay Group előrejelzése szerint.
Ezeket a számokat a Hay Group szerint tovább javíthatja, ha a tartósan alacsonyan maradó üzemanyagárak miatt a megélhetési költségek tovább csökkennek. A legnagyobb, 9 százalékos béremelésnek Európában a törökök örülhetnek majd, ezt viszont szinte teljes egészében elviszi a 8,9 százalékosra várt infláció.
Világszerte a bérek átlagosan 5,4 százalékkal nőnek 2015-ben, ami enyhe emelkedés a 2014-es 5,2 százalékoz képest.
A felmérés készítői kiemelik: a korábban dinamikusan fejlődő országokban, mint Brazília, Oroszország és Ukrajna számottevő lassulás várható. Ezekben az országokban az alkalmazottak 6 és 7 százalék közötti béremelést várhatnak, de az infláció mindenütt szinte bizonyosan meghaladja ezt a mértéket.
A közlemény idézi Ben Frostot, a Hay Group brit tanácsadóját, aki rámutatott: a reálbér most ugyan emelkedik Európában, de azokban a kulcsfontosságú fejlődő országokban, amelyek az elmúlt 10 év növekedésének motorja voltak, a fizetések vásárlóereje csökkenni fog.
A magyarországi adatok a Hay Group Magyarország 492 cégre kiterjedő kutatásán alapulnak, amely a legnagyobb kört érintő javadalmazási felmérés Magyarországon. A felméréshez használt adatbázis 300 ezer hazai munkavállaló adatait tartalmazza.
A felmérés nemzetközi adatai a Hay Group PayNet rendszeréből származnak, amely 110 ország 24 ezer gazdálkodó szervezetéhez tartozó több mint 16 millió munkavállaló adataira épül. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >Árrésstop, kisbolttámogatás, új hatóság – mi vár a magyar vásárlókra és kereskedőkre?
A 2025. március 17-én életbe lépett árrésstop látványos árcsökkenést hozott…
Tovább olvasom >Komoly veszélybe kerülhetnek a magyar élelmiszergyártók az árrésstop miatt
Az árrésstop bevezetése nyomán eddig szigorúan titkolt információk kerültek nyilvánosságra:…
Tovább olvasom >További cikkeink
A szolgáltatások drágulása hajtja az inflációt – nem az élelmiszerek
Bár a közbeszédben és a kormányzati intézkedések fókuszában továbbra is…
Tovább olvasom >MLBKT: márciusban további fellendülést jelez a BMI
A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított márciusi értéke 51,2 – közölte…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: szükség van az árrésstopra
A keddi adatok is bizonyítják, hogy szükség van az árrésstopra…
Tovább olvasom >