Hatósági ár alatt hasít az Uber

Szerző: Trademagazin Dátum: 2025. 06. 23. 09:29

Egy éve tért vissza Budapestre az Uber – nem is akárhogyan: ingyenes próbautakkal és 80, majd 50 százalékos kedvezményekkel indították újra a szolgáltatást. Azóta a platform folyamatos árengedményekkel csábítja az utasokat, miközben a taxisrendelet értelmében minden szolgáltatónak hatósági áron kellene fuvaroznia. A furcsa helyzetet tovább árnyalja, hogy a kedvezményekről maguk a sofőrök sokszor nem is tudnak: az utas a fuvardíjból diszkréten levont kedvezményt csak az Uber appban látja, a taxiórán továbbra is a teljes, hatósági ár szerepel.

A kérdés tehát adott: törvényes-e mindez? A cég szerint igen. A GVH szerint – bizonyos feltételekkel – szintén. A BKK viszont már óvatosabb, és felhívja a figyelmet: az állandó árengedmény akár versenyjogi kérdéseket is felvethet.

Az Uber korábban már kivonult Magyarországról, miután a taxis társadalom tiltakozása és a kormányzati szabályozás ellehetetlenítette működését. Most azonban – hivatalosan egy hazai diszpécserszolgáltatóval és sárga autókkal – újra itt van, és ugyanúgy olcsóbb, mint a többi taxi.

A kérdések továbbra is nyitottak: kik, mikor és miért kapnak kedvezményt? A sofőrök miért nem látják a valódi fuvardíjat? És vajon mennyire igazságos a rendszer, amely az egyik fél jutalékából fedezi a másik kedvezményét?

A hivatalos válaszok szerint minden rendben van. De ha a gyakorlat mégis torzítja a piacot – akkor kinek az érdekeit sérti?

Címkék: ,

Kapcsolódó cikkeink