Hatéves csúcs közelében a márciusi amerikai gazdasági aktivitás
Az új megrendelések több éve nem tapasztalt mértékű növekedésének köszönhetően, de a beszállítói lánc fennakadásai által korlátozva csökkent kissé márciusban az előző havi hatéves csúcsról az amerikai gazdasági aktivitás teljesítménymutatója a londoni IHS Markit gazdaságkutató intézet beszerzésimenedzser-indexeinek (BMI) előzetes márciusi adatai alapján.
A feldolgozóipari BMI márciusban a vártnál kisebb mértékben 59,0 pontra emelkedett 59,3 pont helyett a februári 58,6 pontról.
A szolgáltatóipari BMI hat és fél éves csúcsot érte el a várakozásoknak megfelelő 60,0 pontos eredménnyel a februári 58,8 pont után.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatok összevonásával kalkulált kompozit BMI viszont kissé alacsonyabb lett a februárinál, 59,1 pontra csökkent 59,5 pontról, de így is a gazdasági teljesítmény növekedésének hat éve a második legnagyobb mértékű ütemét jelzi.
A BMI 50 pont feletti értéke a vizsgált gazdasági tevékenység teljesítményének a növekedési ütemét számszerűsíti, az 50 pont alatti értéke pedig a zsugorodásét.
A kapacitáskihasználtság ellátási nehézségekből eredő csökkenése öt hónapja a legkisebbre mérsékelte ugyan a feldolgozóipari teljesítmény növekedési ütemét, a vállalatok az új megrendelések 2014 júniusa óta a legnagyobb mértékű beérkezéséről számoltak be. A szolgáltatóiparban közel három éve a legnagyobb mértékben nőttek az új megrendelések. A feldolgozóiparban és a szolgáltatóiparban együttesen 2014 szeptembere óta a legnagyobb mértékben nőttek az új megrendelések. Az üzleti hangulat az elmúlt hét évben ritkán tapasztalt magas szintre javult márciusban.
„A lendületes márciusi üzleti aktivitásnak köszönhetően 2014 óta a legjobb negyedévét tudhatja maga mögött az amerikai gazdaság” – foglalta össze az előzetes felmérés megállapításait Chris Williamson, az IHS Markit vezető közgazdásza. „Az oltásoknak, a gazdasági nyitásnak és az 1,9 ezer milliárdos gazdaságösztönző csomagnak köszönhetően hat éve nem látott magas szintre nőtt a kereslet, ami több éves csúcsra emelte mind a feldolgozóipari, mind a szolgáltatóipari új megrendeléseket. A vállalatoknak nehezére esik lépést tartani a kereslet növekedésével, bár ez elsősorban a beszállítói láncban bekövetkezett fennakadásoknak tudható be. Következésképpen emelkedtek az árak mind a beszerzési, mind az eladási oldalon, a fogyasztói árak emelkedése pedig emiatt messze meghaladja a felmérés történetében valaha is tapasztalt mértéket” – mutatott rá. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte…
Tovább olvasom >Tojáshiány az Egyesült Államokban: Korlátozásokat vezettek be a nagyobb kiskereskedelmi láncok
Az Egyesült Államokban egyre nagyobb problémát okoz a madárinfluenza-járvány, amely…
Tovább olvasom >A világgazdaság nyugati és keleti blokkra szakadása rengeteg veszéllyel jár
A világgazdaság nyugati és keleti blokkra szakadása olyan méretű károkat…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >